Yazı Detayı
21 Nisan 2021 - Çarşamba 11:27
 
RAMAZAN VE BESLENME
Ekrem KARAGÖL
 
 

Ramazan ayı, oruç tutanlar için beslenme ve yaşam şeklinin değiştiği bir aydır. Yeterli ve dengeli beslenmenin sürdürülebilmesi için günün oruç tutulmayan bölümünde en az 2 öğünü tamamlamak ve sahur öğününü atlamamak gerekir. Sahura kalkılmaması  ya da sahurda sadece su içilmesinin zararlı olduğu unutulmamalıdır. Çünkü bu beslenme tarzı yaklaşık 16  saat olan açlığı, ortalama 20 saate çıkarmaktadır. Bu da açlık kan şekerinin daha erken saatlerde düşmesine ve buna bağlı olarak günün daha verimsiz geçmesine neden olmaktadır. Bu durumun aksine eğer sahur öğünü, ağır yemeklerden oluşursa gece metabolizma hızı düştüğü için yemeklerin yağa dönüşme hızı ve kilo alma riski artmaktadır. Bu nedenle sahura mutlaka kalkılmalıdır.

 

Sahurda süt, yoğurt, peynir, yumurta, tam tahıllı ekmekler gibi besinlerden oluşan hafif bir kahvaltı yapılabilir ya da çorba, zeytinyağlı yemekler, yoğurt ve salatadan oluşan bir öğün tercih edilebilir.

 

Gün içerisinde aşırı acıkma problemi olanların midenin boşalma süresini uzatarak acıkmayı geciktiren kuru fasulye, nohut, mercimek, bulgur pilavı gibi yemekleri tüketmesi; aşırı yağlı, tuzlu ve ağır yemekler ile hamur işlerinden uzak durulması uygun olacaktır.

 

İftar sofralarında bir insana yetecek yemeğin 2-3 kat fazlası bulunabilmektedir. İftarda kan şekeri çok düşük olduğundan kısa sürede çok miktarda besin tüketme isteği doğmaktadır. Yapılan en büyük hatalardan birisi de çok hızlı bir şekilde, çok yüksek miktarda besin tüketmektir. Çok hızlı yemek yendiğinde bu süre zarfında fazla miktarda, enerjisi yüksek besinler yenilir ve bu durum hem sağlık açısından risk oluşturabilir hem de ilerleyen günlerde kilo alımına zemin hazırlayabilir.

 

Sıvı tüketimine dikkat etmemiz gerekiyor. Günde ortalama en az 2-2,5 litre (12-14 su bardağı) su içmeye, bununla birlikte Ramazan ayında sıvı ihtiyacını da karşılayacak ayran, taze sıkılmış meyve-sebze suları, sade soda vb. sık sık tüketmeye özen gösterilmelidir.

 

Ramazan Ayı İçin Genel Örnek Menü :

 

İftar (İmsakiyeye göre)
1-2 adet hurma veya 5-6 adet zeytin,
1 kase çorba (az yağlı olan mercimek, tarhana veya sebze çorbaları tercih edilmelidir.) Bol salata, 2 dilim ekmek (tercihen kepek ekmeği) veya pide,1 porsiyon et veya etli sebze yemeği veya 1 porsiyon zeytinyağlı sebze yemeği, 1 kâse yoğurt.

 

Ara Öğün (21.00-22.00)
2 porsiyon meyve, 1 su bardağı süt-yoğurt (Tercihen yağsız olanlar),

Sahur (Kaçta kalkıyorsanız)

1 adet haşlanmış yumurta, 1-2 ince dilim peynir, Domates, salatalık, 2-3 adet zeytin, 1 porsiyon meyve, 2-3 dilim ekmek (Daha tok tutacağı için kepekli ekmek tercih etmelisiniz) veya pide,

 

 

Not: Tatlı tercih edecekler için ağırlıklı olarak sütlaç, güllaç gibi hafif tatlılar tercih edilmelidir. Hayırlı ve bereketli bir ramazan ayı temenni ederim. Nice bereketli Ramazanlara kavuşmak ümidiyle.

 
Etiketler: RAMAZAN, VE, BESLENME,
Yorumlar
Haber Yazılımı