Yazı Detayı
19 Temmuz 2021 - Pazartesi 14:32
 
NAZARKÖY NEREYE?
Salih TOPUK
salihtopuk@kemalpasaaktuel.com
 
 

Merhaba değerli okurlar; 
Ben 21 yıldır Nazarköy’de görev yapan bir öğretmenim. 2000 yılında Nazarköy’e geldiğimde, bu köyün adı “Kurudere” idi. Burada “Nazar Boncuğu” yapıldığını, Kemeraltındaki boncuk toptancılarından başka kimse bilmiyordu. Ta ki 2004 yılında Kemalpaşa Kadın Platformu Başkanı Semra ARIK ve o zamanki Kaymakam Niyazi ERGUT’un girişimleriyle okulda kadınlar için açtığımız “Takı tasarım kursu”nun açılış sergisi ve 2006 yılında köyde yaptığımız “Cumhuriyet Şöleni” (bu etkinliği de kaymakamlığın yardımlarıyla yapmıştık) etkinliği ile “Nazar boncuğu ve Kurudere” adı ilk defa çevrede duyulur olmuştu. Amaç bu köyde üretilen nazar boncuğunu, bu köyde değerlendirerek, özellikle köydeki kadınlara kazanç kapısı yaratmak, İleri aşamada da köyü turizme açmaktı. Köy turizme açıldı. 

 

Köyde yaşayan kadınlar para kazanmanın tadına vardı. Ama köyde üretilen nazar boncuğu iyi değerlendirilemedi. Para hırsıyla köy “Kemeraltı’nın pazarı” durumuna getirildi. Kemeraltı’ndan 5’e alıp, köyde 10’a satmak, daha çok para kazanmak; el emeği, göz nuru olan nazar boncuğuna bir fayda sağlamadı. Böyle devam ederse sağlamayacak da. Nazarköylüler başkalarının mallarını satarak, kendi imal ettikleri nazar boncuğunu ne geliştirebilir, ne koruyabilir. Bundan dolayı köy yavaş yavaş köylünün elinden çıkıyor, başkalarının eline geçiyor. Bir zamanlar nasıl topraklarını sattılarsa, şimdi de ellerindeki boncuk satış barakalarını satmaya, kiralamaya başladı köylü. Köy köylükten çıktı, curcunaya döndü. Köy özgünlüğünü kaybetti. Para hırsı, Nazarköy’ün hem köy özelliğini, hem de kendi imalatı olan nazar boncuğunu bitiriyor. Birileri kazanıyor, Nazarköy ve Nazarköylü kaybediyor. Nazarköylüler bunun farkında mı? 


          
Nazar boncuğu için Nazarköy'e gelen giden çoğalınca, köyde pek çok kahvaltı salonu, yeme içme yerleri açıldı. Çoğunu da dışarıdan gelenler açtı. Buralarda çalışanların çoğu dışarıdan, köylü değil. Köylü istihdam edilmiyor. Köylü kendi köyünde kazanmıyor. Nazarköy'ün adıyla, Nazarköy’de başkaları kazanıyor. Bu sözde “köy kahvaltı salonlarında, yaptığınız kahvaltılarda sorun lütfen: Bu yediklerimin içinde köyün ekmeği, yumurtası, peyniri, tereyağı, kaymağı, sütü, balı, zeytini, salçası, yufkası, domatesi, biberi, soğanı var mı? Ben burada, bu köyün hangi ürünlerini yiyeceğim? Alacağınız cevaba şaşıracaksınız. Çünkü yediğiniz hiç bir ürün (Belki bal diyebilirler. Köyde arıcılık yapanlar var çünkü) bu köyde yetişmiyor. Ben köy çocuğuyum. Köy kahvaltısı denildiğinde köyde yetiştirilen ürünlerle yapılan kahvaltıyı anlarım ben. Hazır yufkadan yapılan gözleme (biz ‘bükme’ deriz, buralarda adı gözleme), marketten alınan peynir, zeytin, yumurta, tereyağı ile yapılan kahvaltı “Köy Kahvaltısı” olur mu? Siz burada köy kahvaltısı yapmıyorsunuz, köyde kahvaltı yapıyorsunuz. 


         
Nazarköy’e “Nazar Boncuğu” üretimini görmeye, nazar boncuğundan yapılan takı ve hediyelik süs eşyaları almaya geliyorsunuz. Boncuk satış barakalarına dikkatle bakın. Ve sorun; hangileri köyde üretilen boncuklarla yapılmış diye. Kolye, küpe, bileklik, süs eşyası vb. çoğu hazır. Kemeraltı malı. Oysa buraya insanları çeken özellik; burada üretilen, camdan yapılan el emeği göz nuru nazar boncuğu. Biz köylü olarak, köyümüzde üretilen boncuktan takı ve süs eşyaları yapmazsak, hazır ve ucuzunu dışarıdan, toptancılardan alıp satarsak, nazar boncuğunu nasıl koruyacağız? Nasıl yaşatacağız? Bugün Nazarköy’de faaliyette olan 5 boncuk ocağı var. Bu ocaklarda yaklaşık 15/ 20 kişi çalışıyor. Oysa bir zamanlar bu köyde 12 Ocağın üretim yaptığını biliyorum ben. Ne oluyor? Boncuk üretimi yavaş yavaş azalıyor. Boncuk ocakları kapanıyor.  Boncuktan geçimini sağlayanlar azalıyor. 15 yıldır nazar boncuğu üretimi olduğu yerde sayıyor. 

 

Nazarköy bir rüzgâra kapılmış, nereye gidiyor? Böyle devam ederse, Nazar boncuğunun ve Nazarköylülerin geleceği karanlık...  

 

Gelecek yazımda da Nazarköy’ü anlatmaya devam edeceğim...

 
Etiketler: NAZARKÖY, NEREYE?,
Yorumlar
Haber Yazılımı