Yazı Detayı
28 Ekim 2019 - Pazartesi 11:36
 
KEMALPAŞA'DA ÜNİVERSİTE
Dr. Ahmet ÖZKEN
ahmetozken@kemalpasaaktuel.com
 
 
Ülkemizde 129’u Devlet, 77’si Vakıf Üniversitesi olmak üzere toplamda 206 Üniversite bulunmaktadır. Bünyesinde 40 farklı Üniversite ile adeta bir “Üniversite Şehri” olan Ekonominin Başkenti konumundaki İstanbul’un hemen hemen her ilçesinde bir Üniversite kampüsü bulunmaktadır. Üniversiteler, bulunduğu kente dinamizm, canlılık ve ekonomiyi canlandırma anlamında hareketlilik getirir ve kentin çehresini “Pozitif Anlamda” değiştirir. Bilindiği üzere İzmir’de 10 farklı üniversite binlerce Üniversite öğrencisine ev sahipliği yapmaktadır. Bunlardan 6 tanesi Devlet, 4 tanesi ise Vakıf Üniversitesidir.
 
 
Bugün yüz binden fazla nüfusu ile bazı illerden daha fazlanüfusa ve yüzölçümüne sahip KEMALPAŞAMIZ; Sınırları içerisinde 30.00’den fazla kişiye istihdam sağlayan 850’den fazla fabrika ve 2 OSB’si (Organize Sanayi Bölgesi) ile Ekonomiye verdiği katkı itibarıylaİzmir’in Anadolu’ya açılan kapısı olarak göze çarpmaktadır. Yaşayan insanlarımızın geçim kaynaklarını sırasıyla; Tarım, Hayvancılık ve Sanayi oluşturmaktadır. Hal böyle iken bahsi geçe alanlarda “Nitelikli Personele” ihtiyaç duyulmaktadır. Nitelikli, meslek sahibi insanlara ihtiyaç duyulan yerlerde “Üniversite kampüsleri” nin olması kaçınılmazdır. Uzun zamandır gündemimizi meşgul eden “Kemalpaşa’da Üniversite” konusu işte bu yüzden ÇOK ÖNEMLİ ve de ELZEMDİR. 
 
 
Bir Üniversitenin başarısının ölçümlenmesi için birçok parametre değerlendirmeye alınır. Bunların başında “Mezunlarının kalitesine ve iş dünyasındaki başarılarına, akademik çalışmalarına, Akademisyenlerinin bilime koyduğu katkılara ve topluma sağladığı kazanımlara” bakılır ve değerlendirmeler yapılır. Her yıl binlerce “Üniversite Mezunu” gencimiz “İşsizler Ordusu” na katılmaktadır. İzmir’deki Üniversitelerden bir veya birden fazlasının Yüksekokulu, Fakültesi, Enstitüsü, Sürekli Eğitim Merkezi v.b. birimleri ve geçerli bölümlerisırasıyla mutlaka ilçemize kazandırılmalıdır. Ancak bu yapılırken hem bölgemiz insanına katkı koymalı hem de “Nitelikli ve İş Garantili” bölümlerin açılması planlanmalıdır. Bu doğrultuda “Anlaşma Yapılması” planlanan Üniversite ile ortaklaşa olarak yapılması gerekenler;
1) 850 Fabrika ile anket çalışması yapılmalı ve “İhtiyaç Analizi” çıkartılmalıdır. 30.00’den fazla kişiye istihdam sağlayan bu fabrikalarda sürekli bir personel ihtiyacı olmaktadır. (Kaynakçı,Tesfiyeci, Forkliftçi, Bant çalışanı, muhasebeci, lojistikçi v.b) Bu alanlar tespit edilmeli ve gelecek olan Üniversite özellikle bu alanlarda bölüm ya da sertifika programı açmayı planlamalıdır.
 
 
2) Fabrikalar, Üniversite ve Belediye ile “Üçlü Bir Sözleşme” imzalanmak suretiyle sanayicilere istedikleri gibi öğrenci yetiştirmeleri için “Derslere Girme” imkanı verilmeli ve kendilerinden dönem sonunda mutlaka mezunlardan bir veya birkaçını işe alma garantisi alınmalıdır. (Bunun örnekleri Dünyada ve ülkemizde “Co-op Eğitim Modeli” olarak geçmektedir ve uygulaması oldukça yaygın ve sonuç odaklıdır.)
 
3) Kemalpaşa’da ikamet edip te ilgili bölümü kazanan öğrencilere pozitif ayrımcılık yapılması sağlanmalıdır. (Burs verilmesi v.b.)
 
4) Üniversitenin Sürekli Eğitim Merkezinde “Meslek Edindirme Kursları” açılmalı ve yine verilen sertifikalar ile “ilkokul-ortaokul-lise mezunu” katılımcı Kemalpaşalılara İş İmkanı sunulmalıdır. 
 
5) Bir AR-GE laboratuvarı kurulmalı ve görece üstün olduğumuz ürünlerimizin (Kiraz, Şeftali, Zeytin, Üzüm v.b.) daha bereketli ve verimli olması için bu laboratuvarlarda çalışmalar yapılmalı ve çiftçi/üreticilerin kazançlarının arttırılması ve toprakla barışmaları sağlanmalıdır. 
 
 
Aydınlık yarınlarımızı emanet edeceğimiz evlatlarımıza bırakacağımız “DAHA GÜZEL BİR GELECEK” için tüm Kemalpaşa halkı, Kamu-Özel kurum ve Kuruluşları, Sivil Toplum Kuruluşları bu oluşuma katkı koymalı ve destek olmalıdırlar.
 
 
Bu vesile ile tüm Kemalpaşalı Hemşerilerimizin 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMINI canı gönülden kutluyor, Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ü ölümünün 81. yılında sevgi, saygı ve rahmetle anıyorum.
 
Etiketler: KEMALPAŞA'DA, ÜNİVERSİTE,
Yorumlar
Haber Yazılımı