Yazı Detayı
26 Şubat 2020 - Çarşamba 14:37
 
KEMALPAŞA'DA TARIM
Bülent ORAY
bulentoray@kemalpasaaktuel.com
 
 

2020 üretim sezonu başlıyor. Kemalpaşa da meyveciliğin hâkim olduğu bir üretim şekli var. Şubat ayı bu yılın ürününün temelini oluşturacak çalışmaların başladığı dönemdir. Üreticimiz öncelikle budamalarını tamamlayıp budama artıklarından arazilerini temizler arkasından toprak yapısına uygun ve ağaçlarının ihtiyaç duyduğu gübreleme işlemine geçerler. Taban gübreleri de verildikten sonra toprak işlemesi yaparak havalanması ve yabancı ot kontrolünü de sağlamaktadırlar. Yılın ileriki dönemlerinde koşulları uygun olan üreticilerimiz damlama sulama ile gübreleme işlemine devam etmektedir. Bitki besleme hem toprak yapısının düzenlenmesi hem o yılın veriminin planlanması açısından önemlidir. Toprak bünyesinde ph, organik madde, azot, fosfor, potasyum ve mikro elementlerin ne kadar olduğu ve bunların bitki açısından yarayışlı olup olmadığını tespit etmek önemlidir. Bu anlamda yapılması gereken toprak analizi ve bu analiz sonucuna göre tavsiye edilen uygulamaların yapılmasıdır. 

 

Bahçe tesisi yapılacaksa ya da kuruyan ağaçların yerine fidan dikilecekse, Fidan yerleri işaretlenir ve çukurları açılır. Hava ve toprak şartları uygun gittiği takdirde ayın ortasından sonra fidan dikimleri yapılır. 

 

Şeftali yaprak kıvırcıklığı (klok), zeytinde halkalı leke mücadelesi bu dönemde yapılmaktadır. Bu dönemde bordo bulamacı uygulaması önerilmektedir. Kemalpaşa Ziraat Odası Başkanlığı olarak hastalıkların çıkış zamanlarını erken uyarı sistemine göre tespit ederek üreticilerimizi doğru mücadele zamanı ile ilgili uyarılarda bulunmaktayız. Takip eden mart ayı içersinde de monilya, yaprak delen,  kara leke hastalığının takibi yapılarak gerektiğinde üreticilerimize uyarılarda bulunacağız. 

 

Bütün üreticilerimize bereketli bir sezon diliyorum…

 
Etiketler: KEMALPAŞA'DA, TARIM,
Yorumlar
Haber Yazılımı