Yazı Detayı
31 Aralık 2021 - Cuma 13:39
 
“KARANLIKTA EĞİTİME HAYIR!”
Salih TOPUK
salihtopuk@kemalpasaaktuel.com
 
 

Eğitim alanında faaliyet gösteren sendikalar, sadece üyelerinin ekonomik, sosyal, özlük hakları için mücadele eden kuruluşlar olmamalı. Bu sendikalar, hem yerelde hem genelde,  eğitimin tüm bileşenlerinin sorunları ile yakından ilgilenmelidir. 

 

Eğitim İş sendikası Kemalpaşa’da bunun en güzel örneğini vermektedir. 6.Eylül.2021 pazartesi günü okulların açıldığı gün ile başlayan, Kemalpaşa’nın eğitimdeki sorunlarını kamuoyu ile paylaşımımız, halen devam ediyor, edecek. 


 Bu sürede Kemalpaşa’nın okul ihtiyacını gündeme getirdik. Kemalpaşa’da 22 yıldır bir ilkokul yapılmadığını; bu 22 yılda ilçe nüfusunun 65.000’den, 120.000’e dayandığını; ama öğrenci yükünü 22 yıldır hala beş ilkokulun paylaştığını; sınıf mevcutlarının 35/ 40 kişi olduğunu; merkezde halen Atatürk ve Sekiz Eylül okullarının ikili eğitim yaptığını; Çocukların sabah karanlıkta derse girip, akşam karanlıkta dersten çıktığını, 10 Eylül günü bir basın açıklamasıyla kamuoyu ile paylaştık. 


Damlacık okulunun deprem sonrası yıkılması ile öğrencilerin Damlacık’tan Ulucak Zennure Mücella İlkokuluna taşınması ile bu okulda ikili öğretime geçildiğini; Ulucak mahallesinde, Anadolu Lisesi binasının yıkılıp, öğrencilerin Ayşe Hasan Türkmen Ortaokuluna taşınması sonucunda, lise öğrencilerinin sabah 7.20’de derse girdiğini; Ortaokul öğrencilerinin akşam saat 20.00’de dersten çıktıklarını; Bunun sonucu yaşanılan sıkıntıları anlatan; Genel başkanımız sayın Kadem Özbay’ın da katıldığı, okulun çıkış saati olan 20.00’de, okulun önünde bir basın açıklamasıyla kamuoyu ile paylaştık. Bu sorunların, Milli Eğitim Bakanını yaptığı  “Bizim geliştirdiğimiz sistem merkezi eğitim sistemi değil. Biz illere inisiyatif bıraktık. Öğrenci sayısı fazla sınıflar olabilir. Deprem çalışmalarından dolayı belli okullarda öğrenciler kümelenmiş olabilir. İl milli eğitim müdürlerimiz istediği kadar tasarruf yapabilirler. Gerekirse 40 dakikalık ders süresini 30 dakikaya düşürebilirler. İkili eğitime geçebilirler. Lokal kararlar alabilirler. Ana kurallara bağlı olunarak yerel kurallar alınabilir. Valiliklerimiz, İl Milli Eğitim Müdürlüklerimiz gereken kararları alabilirler” açıklaması doğrultusunda, il milli eğitim müdürlüğünce ders sürelerinin 30 dakikaya düşürülmesi ile ilgili öneriyi valiliğe yazması, valiliğin de bunu onaylaması sonucu, zamandan tasarruf edilerek öğrencilerin daha erken saatlerde dersten çıkabileceğini belirttik. İşte bunlar bir eğitim sendikasının eğitimin her alanındaki sorunlarla ilgilenmesinin en güzel  örnekleridir. 


     
Kemalpaşa’da bunu sadece Eğitim-İş sendikasının değil, tüm eğitim sendikalarının yapması doğru olacaktır. Ama onlardan ses seda yok…

 
Etiketler: , “KARANLIKTA, EĞİTİME, HAYIR!”,
Yorumlar
Haber Yazılımı