Yazı Detayı
15 Ekim 2021 - Cuma 14:44
 
CUMHURİYETTİR ADI
UZMAN PSİKOLOG HATİCE COŞKUN
 
 

Ey Yükselen Yeni Nesil; Cumhuriyettir Adı


Bakmayın mevsimlerden sonbahar, aylardan ekim oluşuna.  Ekim bir ay değil, bir aylık ayrı bir mevsim. O mevsim de saklanır en büyük zafer, en özgür ruh, en güçlü, değerli insan.  

 

Düşüncelerin özgürce dans ettiği, kulaktan kulağa yayıldığı, dile dökülebildiği bir sistem. Tek bir kelime, yüzlerce değerin temsili; Cumhuriyettir Adı; 

 

Birlik, bir arada olmak, kardeşlik, dostluk, daima paylaşmak, birbirine el uzatmak, adalet, erdem daha nicesi, niceleri…


Refah ve huzurun temsilcisi, öncüsü Ulu Önderimiz Atatürk’ ün kazandırdığı nadide isim; Cumhuriyettir Adı.

 

Özgürlüğün, eşitliğin en önemli temeli. Huzurun, refahın demirden kalkanı. Azmin, çabanın gösterilmiş karşılığı. Uğruna verilen canların paha biçilemez mükafatı; Cumhuriyettir Adı.

 

Demokrasinin yegâne dayanağı, daimi uygarlık yolu, uçsuz bucaksız bir adalet denizi; suyu masmavi, dalgasının sahile usul usul vuruşu görsel bir şölen, sesi huzur veren, ışıltısı göz kamaştıran, ahengi yeryüzündeki diğer suları kıskandıran; Cumhuriyettir Adı.

 

"Ey yükselen yeni nesil, istikbal sizindir. Cumhuriyet'i biz kurduk, O'nu yükseltecek ve sürdürecek sizlersiniz" sözleriyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ulusal egemenliğimizin, hâkimiyet ve bireysel özgürlüğün temelini gençlere emanet ettiği ve onların sürdüreceği bir anlayış olarak benimsendiği ebedi bir sorumluluk; Cumhuriyettir Adı.

 
Etiketler: CUMHURİYETTİR, ADI,
Yorumlar
Haber Yazılımı