Yazı Detayı
23 Şubat 2021 - Salı 14:22
 
AK PARTİ KEMALPAŞA, ÜVEY EVLAT MI?
Filiz EROĞLU
filiz-eroglu@hotmail.com
 
 

Ak Parti İzmir İl Başkanlığı’nın kongresi dün Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın katılımları ile gerçekleştirildi. Öncelikle kongrenin Ak Parti’ye ve İzmir’e hayırlı olmasını diliyorum. Kongreyi Kemalpaşa açısından değerlendirdiğimizde gördüğümüz bir gerçek şu ki Kemalpaşa Belediyesi’ni daha önce iki kez kazanmış Ak Parti Kemalpaşa’nın ne bir il delegesi, ne genel kurul delegesi ne de bir il yöneticisi çıkaramamış olması.       Ak Parti belediyeciliğinde başarılı projelerin hayata geçirildiği, sağ oyların çoğunlukta olduğu ve İzmir’de daha önceden yerel seçimlerin kazanıldığı sayılı ilçelerden olan Kemalpaşa, Ak Parti özelinde bu olanları hak ediyor mu?

 

Ak Parti Kemalpaşa’da, ilçe başkanlarının sürekli olarak atama yoluyla ya da tek aday yöntemiyle yapıldığını, bu sene ki Kemalpaşa kongrenin de yapılmaktan kaçınıldığını biliyoruz. Kongre yapılmayınca da Ak Parti Kemalpaşa ne bir il delegesi, ne genel kurul delegesi ne de bir il yöneticisi gönderemedi. Sonuçta bu durum sadece AK Parti Kemalpaşa’nın sorunu değil Kemalpaşa’nın da sorunudur. Kemalpaşalı yerel bir gazeteci olarak tüm siyasi partilerden il yöneticisi, il ve genel kurul delegesi, il başkanları, genel merkezde yöneticiler, vekiller olmasını oldukça önemsiyorum. Kemalpaşa’nın büyümesi, sosyal ve ekonomik açılardan gelişmesi için bu bahsetmiş olduğum yerlerde siyasi ayaklarımızın, dolayısıyla gücümüzün olması çok önemli.

 

Ak Parti Kemalpaşa’da yaşanan bu durum ve uzun zamandır sürüncemede kalan ilçe başkanlığı koltuğundaki boşluk, Kemalpaşa AK Parti’nin sahipsizliğini yüzüne bir kez daha gün yüzüne çıkarmıştır. Kaldı ki Kemalpaşa’da birkaç dönem İlçe Başkanlığı yapmış, içimizden biri, gururumuz, vekilimiz Kemalpaşa’yı neden koruyup kollayamıyor anlayamıyorum.

 

Kemalpaşa’da AK Parti eski İlçe Başkanı Mehmet Ali Demirtaş’la başlayan süreç, atama ilçe başkanı Bülent Aksakal’ın istifasıyla devam etti. Mehmet Ali Demirtaş’a yaşatılan haksız süreç, Kemalpaşalı AK Partililere yaşatılmış haksız ve gereksiz bir süreçti.

 

Ardından, Bülent Aksakal’ı atayan genel merkez ya da sözüm ona kanaat önderleri Aksakal’a da sahip çıkmadı. Aksakal 9 ay gibi kısa bir süre anca dayanabildi.

 

15 Ocak’tan beri Aksakal’dan boş kalan koltuğa vekâleten Mustafa Derdiyok bakıyor. Adaylığı ile dikkat çeken ve çok sayıda delegenin desteğini arkasına alan Yahya Ağar ise şartlar ne olursa olsun, ilçe başkanlığı adaylığından vazgeçmedi. Kemalpaşa’da kongre tarihinin 3 Ekim 2020 olarak ilan edilmesiyle Yahya Ağar,  bende varım diyerek aday olduğunu açıkladı. Ancak daha sonra kongre iptal edildi.

Yahya Ağar’ın kongrede kazanma ihtimalini düşüneneler AK Parti’nin Kemalpaşa’da kongre yapılmasına müsaade etmediler. Kemalpaşa gibi ikinci bir adayın daha çıktığı Selçuk ilçesinde de kongre yapılmazken dün İzmir İl kongresi gerçekleştirildi.

 

Kemalpaşa’da kongre yapılmayıp, delegenin iradesi ve bir ilçe başkanın kudreti olmayınca Kemalpaşa kaderine terk edilmiş oldu.  Şimdi, yazıma kendi penceresinden bakıp eleştirecek olanlara hemen buradan cevap vermek istiyorum. Atama iradesi ile seçilmiş irade hiçbir olur mu? Kaldı ki Kemalpaşa’da 1,5 aydır Kemalpaşa AK Parti’nin ilçe başkanlık koltuğu boş. Seçilmiş bir yönetim listesi olsaydı, bugün İzmir’de Kemalpaşalı yöneticiler, delegeler olmaz mıydı?

 

İlçede yaşanan bu derin çatlaklıkları umarım birileri biran önce fark eder. Kemalpaşa AK Parti’de kimin ilçe başkanı olacağı henüz belli değil. İl Kongresinden 10-15 gün sonra atama yapılması bekleniyor.

 

Ama İzmir’de atı alan Üsküdar’ı geçtikten sonra…

 
Etiketler: AK, PARTİ, KEMALPAŞA,, ÜVEY, EVLAT, MI?,
Yorumlar
Haber Yazılımı