Haber Detayı
22 Nisan 2021 - Perşembe 14:47
 
VEKALETSİZ İŞ GÖRME
Avukat Ayşe Unganer yazdı... Vekaletsiz iş görme...
DİĞER Haberi
VEKALETSİZ İŞ GÖRME

Vekâletsiz İş görme hükümleri büyük bir ihmale dayanmayan, yanlışlıkla olduğu açık olan, başkasının yararına yapılan işlemlerde bedel talep etme hakkı veren; bir bakıma şeklen geçersiz anlaşmalara dayanan veya anlaşma olmaksızın bir taraf yararına yapılan katkıyı talep etmek için konmuş hükümlerdir. Vekâleti olmaksızın başkasının hesabına iş gören kişi, o işi sahibinin menfaatine ve varsayılan iradesine uygun olarak yapmakla yükümlüdür. 

 

Vekâletsiz iş görme hükümleri özellikle Eser Sözleşmelerinde kullanım alanı bulur. Mahkemelerde Eser Sözleşmesinin yazılı olmaması durumunda kötü niyetli taraf aramızda sözleşme yok diyerek yapılan imalattan borçlu olmadığını ileri sürmekteydi. Mahkemeler yazılı olması gerektiği gerekçesiyle şahit ve diğer delillere başvurmuyorlardı. Bunun sonucunda inşaatlardaki iç ve dış işçilikler, evlerde yapılan tamirat ve tadilatlarda ödenmeyen bedelleri, baştan yapılmış yazılı sözleşme olmadıkça fatura ile ispat imkânı olmamaktaydı. En son gelen Yargıtay ve istinaf kararları bu anlaşmazlıkları vekâletsiz iş görme hükümlerine göre kabul etmiş böylece eser sözleşmelerine şahitle ispat imkânı da getirmiştir. İnşaatlarda Sözleşmeye uygun olmayan fazla imalatların bedeli de bu sayede mal sahibinden istenebilecektir. 

 

Kiracılar da kiralanan yere yaptıkları faydalı ve zorunlu masrafların kiralanandan çıktıktan sonra vekâletsiz iş görme hükümleri gereğince bedelini talep edebilir. Yüksek Mahkeme kira kontratlarına koyulan kiralanana yapılan eklemelerin kiralananda kalacağına ve mal sahibine ait olacağına ilişkin ibareleri lüks masraflar için kabul etmektedir. Yani kiracı kiralanandan ayrılırken yaptığı faydalı ve zorunlu masrafların bedelini aksine sözleşmede hüküm olsa bile mal sahibinden Vekâletsiz iş görme hükümleri gereğince talep edebilir. 

 

İş, iş sahibinin menfaatine olarak yapılmışsa, iş sahibi vekâletsiz iş görene zorunlu ve yararlı bulunan bütün masrafları faiziyle ödemek ve işi yapanın zararını da gidermekle yükümlüdür. İş gören, yaptığı giderleri alamadığı takdirde söküp çıkarabiliyorsa alıp götürme hakkına da sahiptir. 

 

Vekâletsiz iş gören işi yaparken ihmalen verdiği her türlü zarardan sorumludur. Ancak iş sahibini zarardan korumak için bu işi yapmış ve ihmalen zarar vermişse sorumluluğu daha az olur. 

 

İş sahibinin yasaklamış olmasına rağmen bir iş yapmışsa, beklenmeyen halle meydana gelen zarardan bile sorumlu olur. Ancak o işi yapmasa bile zararın yine de ortaya çıkacağını ispatlarsa sorumluluktan kurtulur. 

 

Hayırlı Ramazanlar Diliyorum. 

 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınız Kutlu Olsun.

Kaynak: Editör:
Etiketler: VEKALETSİZ, İŞ, GÖRME,
Yorumlar
Haber Yazılımı