Haber Detayı
19 Temmuz 2021 - Pazartesi 14:15
 
UYKUNUN HİJYENİ Mİ OLUR?
Uzman Psikolog Hatice Coşkun Yazdı... Uykunun Hijyeni mi olur?
DİĞER Haberi
UYKUNUN HİJYENİ Mİ OLUR?

Psikolojik rahatsızlıklarda sık sık ortaya çıkan sorunlarından biri de uykusuzluktur. Pandemi döneminde artan kaygı ve strese bağlı olarak birçok kişide görülen bir problem haline gelmiştir. Genellikle, tedavi aşamasında en son düzenlenen ve normal seyrine dönen belirtilerin içinde yer alır.

 

Uykusuzluk birçok neden bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bunlardan bazıları; önemli yaşam olayları, evlilik ya da iş-okulla ilgili sorunlar, aileden birisinin kaybı, zihinsel yorgunluk, stres, uyku hijyeni yetersizliği vb.
Uyku hijyeni ise bireyin uyku kalitesini arttırmak hedefiyle önerilen davranışlar ve çevresel faktörlerin tümünü içerir.


 
▶ PEKİ, UYKU HİJYENİ DENİLDİĞİNDE AKLA NELER GELMELİ?
 Uyku hijyeni hangi psikolojik sorun olursa olsun, kişilere başlangıçta uygulanması gereken bir yöntem olarak göze çarpar. Bu eğitimin iki amacı bulunmaktadır. Bunlar;

1-Kişiye sağlıklı uyku alışkanlıkları kazandırmak ve çevresel koşullar (aydınlatma, gürültü, ısı) hakkında kişinin bilgisini ve farkındalığını arttırmak.

2-Doğru ve sağlıklı uyku hijyeni alışkanlıklarını kazandırmak.

 

▶ UYKU HİJYENİNİ NASIL SAĞLANIR?

Her sabah düzenli belirlenmiş bir saatte kalkılmalı, uyumadan önceki hazırlıklar (diş fırçalama, rahat kıyafet giyimi) aynı düzen içinde sürdürülmeli, yatış saatinin de genellikle aynı saatlerde olması sağlanmalı, uyku gelmeden yatağa gidilmemeli, gece uyunamadığında yatakta uyumamak için kişi kendini zorlamamalı, gündüz uyuklamalarından (şekerleme, kestirme) kaçınılmalı ( bir kez 20 dakikayı aşmayacak sürede olabilir) düzenli egzersiz yapılmalı (özellikle akşamüzeri önerilmekle beraber, yatma saatinden 3-4 saat öncesine kadar fiziksel yorucu aktivitelerden kaçınılmalı) yatak odası aşırı ses, ışık, ısı yönünden korunmuş olmalı,
Yatak odası sadece uyumak için kullanılmalı, yatağınız ve yatak odanız sadece uyku ve cinsel yaşantınız için kullanılmalı. Yemek yeme, kitap okumak, çalışmak, plan yapmak, problem çözmek, müzik dinlemek veya TV seyretmek için kullanılmamalı, uyku saatine yakın (yatmadan 2 saat öncesine kadar)yemek yenilmemeli, yatma saatinden en az 6 saat öncesine kadar kafeinli, alkollü, kolalı içeceklerden ve tütün-nikotin kullanımından kaçınılmalı, yorgun olunduğu zaman değil, uyku geldiği zaman yatağa geçilmeli.
 
Tüm bu etmenlere dikkat edildiğinde uyku hijyeni yetersizliğine bağlı uykusuzluk sorunlarında olumlu yönde oldukça önemli gelişmeler görülmektedir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: UYKUNUN, HİJYENİ, Mİ, OLUR?,
Yorumlar
Haber Yazılımı