Haber Detayı
17 Mayıs 2021 - Pazartesi 13:18
 
RÖPORTAJ: HÜSEYİN CENGİZ
Kemalpaşa’nın yerlilerinden ve aynı zamanda bir Yörük olan, ailesinden gelen köklü esnaflığı, dernek faaliyetleri, spor ve siyasetteki etkinliği ile tanınan ve Kemalpaşa’nın gelecek vaat eden isimlerinden birisi olan Hüseyin Cengiz, Kemalpaşa Aktüel’in Nisan sayısında kapak konuğumuz oldu.
YAŞAM Haberi
RÖPORTAJ: HÜSEYİN CENGİZ

✴ ÖNCELİKLİ KENDİNİZİ  KISACA TANITABİLİR MİSİNİZ?


1985 yılında Babam Osman Cengiz tarafından kurulan Tek Elektrik firması olarak Kemalpaşa’mızda uzun yıllardan beri esnaflık yapmaktayız. Bir yıl kadar önce yeni bir girişim de daha bulunarak Tek Mandıra & Şarküteri ile de farklı bir sektöre adım attık. Bende 2002 yılından bu yana ticaretle ilgilenmekteyim. Biz aslen Kemalpaşa’nın karşı köylerinden olan Çambel köyündeniz. 1987 yılında doğdum. Evli ve 2 kız çocuk babasıyım. Ticari faaliyetlerimin yanı sıra şu an da Kemalpaşa Ülkü Ocaklarının Başkanlığı gibi şerefli bir görevi icra ediyorum. Aile olarak yıllardan beri Milliyetçi Hareket Partisine gönül verdik. Babam Osman Cengiz’den siyaseti, ticareti ve Yörüklüğümüzü aldık. Atalarımdan öğrendiğim değerlere sımsıkı sarılıp, bu değerlere sahip çıkmaya çalışıyor, ülkümüzü tüm platformlarda temsil etmeye çalışıyorum. 

 

‘’Arkadaşlar! Gidip, Toros Dağları'na bakınız, eğer orada bir tek Yörük çadırı görürseniz ve o çadırda bir duman tütüyorsa, şunu çok iyi biliniz ki bu dünyada hiçbir güç ve kuvvet asla bizi yenemez.’’
Mustafa Kemal ATATÜRK

 

✴ TEK ELEKTRİK’İN İŞ ALANLARINDAN BAHSEDER MİSİNİZ?


Tek Elektrik olarak, Kemalpaşa başta olmak üzere İzmir’in çeşitli ilçeleri ile yakın çevremizde fabrikalar, evler, sanayi siteleri, toplu konut projeleri gibi işlerde kaliteli ürün ve kaliteli hizmet prensibi ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Tek Elektrik, ürün vitrinini her daim müşterilerine daha geniş yelpazelerde sunmayı amaçlamıştır. Yapmış olduğumuz yenilikçi projeler ve birbirinden önemli referanslarımız ile müşterilerimize en iyi hizmeti, en ekonomik fiyat politikaları ile sunuyoruz. Bizlerle çalışan müşterilerimizin her daim bizi tercih etmesi odaklı olarak çalışıyoruz. Faaliyet gösterdiğimiz alanlarda ticari liderliği korumak, iş ahlakı ve dürüst çalışma ilkelerinden taviz vermemekteyiz. Amacımız, sürekli gelişen teknoloji ile birlikte ürün çeşitliliği ve kalitemizi güncel tutarak müşterilerimizin teknik ve estetik ihtiyaçlarına her zaman cevap veren, enerjinin aktarılması, kullanılması, dağıtılması ve daha kolay sunum ortamı sağlanması için geçerli çözümler sunan firmamızın bu politikalarının devamını sağlamaktır. 30 yılı aşkın tecrübemiz, işlerinde uzman teknik personellerimiz ile Tek Elektrik olarak müşterilerimiz için durmadan çalışıyoruz. Sözü senet kabul edilen bir firmayız. Başladığımız her işte işin sonuna kadar 100 memnuniyet garantisi veriyoruz. 7/24 destek ekibi hizmetimizle de her daim müşterilerimizin ihtiyaçlarına cevap vermekteyiz. Teknolojideki hızlı değişim ve dönüşümün farkında olup gelişmeleri çok yakından takip ediyoruz. Geçmişten gelen tecrübemizi günümüzün gelişmeleri ile birleştirerek hizmetlerimizi sürdürüyoruz. Elektrik proje ve müteahhitlik proje işleri, jeneratör ve paratoner tesisi, bilgi işlem ve data sistemleri, endüstriyel tesislerin anahtar teslimi, fabrika tesisatları, güneş-rüzgar enerji tesisleri kurulumu, trafo tesisi, yangın & alarm ihbar algılama sistemleri,akıllı ev sistemleri,alçak-orta-yüksek gerilim sistemleri ve elektrik malzemeleri satış, temin işleri ile müşterilerimize hizmet vermekteyiz.

 

✴ YAKIN BİR GEÇMİŞTE TEK MANDIRA & ŞARKÜTERİ’Yİ DE HİZMETE AÇTINIZ. BİZE BU GİRİŞİMİNİZDEN DE BAHSEDER MİSİNİZ?


1985 yılından beri hizmet verdiğimiz Tek Elektrik şirketimizin yanı sıra yeni bir sektörde de hizmet vermeye başladık. Mandıra & Şarküteri sektörüne 2020 yılında adım attık. Organik ve doğal mandıra & şarküteri ürünlerini Kemalpaşalılar ile buluşturuyoruz. Peynir, zeytin, yağ, bal, salça, kahvaltılık, atıştırmalık çeşitleri, süt ürünleri, sucuk, pastırma, sosis, salam, kavurma, mezeler, kuruyemiş, içecekler, yöresel lezzetler ile zengin bir ürün yelpazemiz bulunmakta. Her evin, her sofranın ihtiyacı olan doğal ve kaliteli ürünler uygun fiyatlar ile Tek Mandıra & Şarküteri’den temin edilebilir. 

 

✴  SİZCE AHİLİK KÜLTÜRÜ HALEN DEVAM  EDİYOR MU?

Günümüzdeki esnaf kültüründeki değişimi ahilik temelli geleneksel esnaf kültürü ile kıyaslamak gerekirse; Ekonomik ve sosyal hayat içerisinde önemli yere sahip olan esnaf, ticaret ve mesleğin; olgun kişilik, ahlak ve doğrulukla iç içe girmiş bir karışımıdır. “kiminin parası kiminin duası” diyendir esnaf. Ahiliğin adap kuralları günümüz esnaf kurallarıyla büyük oranda farklılık gösterse de esnafların büyük çoğunluğunun bu kurala uyduğunu ve bu kuralların ticari hayatları içinde önem arz etmeye devam ettiğini söyleyebiliriz. “Siftah yapmamış esnaf arkadaşıma müşteri yönlendiririm” ifadesi kullanan esnaf edep kurallarını içine sindirendir. Öyle hemen bir dükkân açayım demekle olunmaz mesela, çok daha ötesidir esnaf olmak. Esnaf, iyi günde, kötü günde, düğünde, cenazede yanında olandır, muhabbet edilen, çayı kahvesi içilen kişidir esnaf. Esnaf kültürü ahilik kültürüne dayanır. Ülkemizde ahilik gelenekleri ise yüzyıllardan beri vardır. Ahilik, sanat, ticaret ve mesleğin; olgun kişilik, ahlak ve doğrulukla iç içe girmiş bir karışımıdır. Buna göre, Ahi kesin olarak bir sanat, ticaret veya meslek sahibidir. O bununla birlikte olgun, ahlaklı, yiğit, eli açık, merhametli, iyiliksever ve her işinde, her davranışında dürüst ve güvenilir bir kişidir.  Babamızdan öğrendiğimiz esnaflıkla ikinci nesil esnafız. Esnaf kültürüyle ahlakıyla yoğrulmuş, esnaflık tozunu yutmuşuz. Bizler büyüklerimizin yolunda bu ahlakla ilerleyip, ülke ekonomisine katkıda bulunuyoruz. 

 

 

 

✴  ÜLKÜ OCAKLARI OLARAK" ALIŞVERİŞİ YEREL ESNAFTAN YAP, ESNAFINA SAHİP ÇIK" KAMPANYASI DÜZENLEDİNİZ. BU KONUDA NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?


Bir yılı aşkın bir süredir devam eden pandemi sürecinde esnaflarımız gerçekten zor günler geçirmekte. Bu zorlu süreçte vatandaşlarımızın yerel esnafların yanında olması gerekiyor. Çünkü yerel esnaftan alışveriş yerel ekonomiye can vermek demektir. Çünkü yerel esnaf bizi biz yapan milli ve yerli değerlerimize sahip çıkandır. Yerel esnaftan alışveriş demek paranın ülke ekonomisinde kalması demektir. Esnafın sadece devletin değil, halkın da desteğine ihtiyacı var. Devletimiz küçük esnafını desteklemek amacıyla düşük faizli krediler, destek paketleri verdi. Dükkânını açamayan esnaf bırakın aldığı kredi taksitini ödemeyi, evinin, çoluk çocuğunun geçimini sağlamakta güçlük çekiyor. Gün birlik günü, gün esnafa sahip çıkma günüdür. Bizde Kemalpaşa Ülkü Ocakları olarak bu duruma duyarsız kalamazdık. Esnaf bu şehrin ışığıdır. Hiç sönmesin dedik. Vatandaşlarımızın bu konudaki duyarlılıklarını arttırmak ve yerel esnaflarımızdan alışveriş yapmalarını teşvik etmek için “Alışverişini yerel esnaftan yap, esnafına sahip çık” adı altında bir kampanya düzenledik. Ülkü Ocaklarımızın pırıl pırıl gençleri ile Kemalpaşa’da el ilanları dağıttık, afişler astık. Çok güzel dönüşler aldık. Esnafımıza bir nebze olsun destek olabildiysek ne mutlu bizlere. 

 

✴  KEMALPAŞA SİYASETİNDE GENÇLER İÇİN NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YENİ YÜZLERE İHTİYAÇ VAR MI?


Kemalpaşa Ülkü Ocakları Başkanlığı yapmaktayım ve bulunduğum konum itibariyle siyaseti yakından takip ediyorum. Kemalpaşa siyaset arenasında tecrübeli, yıllarını siyasete adamış, bilgili, tecrübeli büyüklerimiz var. Bu siyasetçilerimizin bilgi, birikim ve tecrübelerini gençlere doğru bir şekilde aktarmaları gerektiğini düşünüyorum.  Genç siyasetçilere köstek olmak yerine destek olunmalı yol gösterilmelidir. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi,  "Gençliği yetiştiriniz. Onlara bilim ve kültürün olumlu fikirlerini veriniz. Geleceğin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız. Özgür fikirler uygulamaya geçtiği zaman, Türk milleti yükselecektir." 

 

Milliyetçi Hareket Partisi Kurucu Genel Başkanımız, Merhum Başbuğ’umuz Alparslan Türkeş’de sözlerinden birinde buyurmuştur ki “Emirlere mutlak itaat lâzımdır. Laubali, gevşek, disiplinsiz, metotsuz kimselerle dâvamız yürümez. Her şeyde örnek olmak lâzımdır”. 

 

İşte bu bilinçle siyaset yapılmalı, siyaseti meslek haline getirmemeli ve siyaset yapan yapacak olan kişilerinde siyaset dışında düzenli bir hayatı, mesleği ve işi olmalı siyaset’in ona verdiği deri koltuğun dışında da oturacak bir koltuğu olmalı.Kemalpaşa siyasetine de değinecek olursak maalesef seçim meydanlarında verilen sözlerin unutulduğunu ve halkımızın aldatıldığını görüyoruz. Biz Kemalpaşa'da İnşallah ilk yerel seçimlerde halkının ihtiyaçları ve sıkıntıları ile ilgilenen ve dertlenen Milliyetçi Hareket Partisinin anlayışını iktidar yapacağız. Çünkü bizim ülkesinin dertleriyle dertlenen Sayın; Devlet Bahçeli gibi bir liderimiz var. Bu sebepledir ki Kemalpaşa siyaseti ve seçmeni artık yeni yüzler kendine dokunan cenazesinde düğününde asker eğlencesinde yanında olan kişileri istiyor. Siyaset de gençlere gereken önem verilmeli ve önleri açılmalıdır.


 

✴  SPORCU BİR GEÇMİŞİNİZ DE VAR.KEMALPAŞA’DA SPOR KONUSUNDA NELER SÖYLERSİNİZ?


Evet, çocukluk yıllarımdan beri hep futbolla iç içe oldum. 2002 yılında Göztepe Genç Takımında, 2004-2006 yılları arasında Bornova spor’da Süper Amatör Ligde oynadım. Daha sonra ilçemizin takımlarından Kemalpaşa Esnaf Gücü spor formasını giydim. İş ve aile hayatımın getirdiği sorumluluklar nedeniyle de erken denilebilecek bir yaşta aktif futboldan uzaklaşmak durumunda kaldım.  Ama halen iyi bir taraftar olarak koyu bir Göztepeliyim. İlçemizde spor ne durumda derseniz, çok iyi yerlerde olduğunu söylemek elbette mümkün değil. Yapılması gereken çok fazla iş var. Bizler eskiden sporu özellikle futbolu sokaklarda öğrendik. Ama şimdiki çocuklar bu konuda çok şanssız. Çocuklarımızın sokaklarda bırakın futbol oynamayı, spor yapmaya, yürümeye bile imkânları yok. Kemalpaşa kısa bir sürede çok büyüdü. Ancak sportif ve kültürel anlamda geliştiğini söylemek mümkün değil. Çocuklarımızın, gençlerimizin mahallelerinde spor yapacakları, arkadaşları ile bir araya gelip özgürce futbol vb… oynayabileceği alanları çok kısıtlı, neredeyse yok. Çözüm olarak ise yapılabilecek çok basit. Mahallelerimizde semt sahalarını yaygınlaştırmamız gerekiyor. Çocuklarımız burada diledikleri gibi spor yapabilmeli, arkadaşları ile bir araya gelebilmelidir. Mesela ilçe merkezimizde, yürüme mesafesinde bir futbol stadımız yok. Bugün pandemi şartları olmasaydı eğer İlçemizi BAL Liginde temsil edecek olan Kemalpaşaspor’un maçlarını ilçe merkezinde oynamasının getirilerini düşünebiliyor musunuz? Hem esnafımız kazanacaktı hem de Kemalpaşalı, ilçesinin takımına dört elle sarılacaktı. Ama maalesef ilçe merkezinde bir stadının olmayışı nedeniyle Kemalpaşalı’yı spor kültürü & futbol kültüründen uzaklaştırılıyor. Şu an rekreasyon alanı olan yerin futbol stadı olarak kalması gerekliydi. Bence o alana modern bir stat yapılabilir, hem spor faaliyetlerinde kullanılır hem de halkımızın kullanımına sunulabilir. Bu şekilde büyüyen bir ilçede şehrin göbeğindeki bir futbol stadının artılarını düşünebiliyor musunuz? Tabi sporda olumlu gelişmeler de yok değil. Bu kadar kısıtlı imkânlara karşı  Bal ligine yükselen Kemalpaşaspor’a ve Süper Amatör Lige yükselen Ulucakspor ile 100. Yıl Yiğitlerspor’a başarılar diliyorum. 

 

✴  KEMALPAŞA’NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NEDİR?


Kemalpaşa İzmir’in incisidir. Tarımı ve sanayisi ile her geçen gün büyüyen bir ilçedir. Kemalpaşa’nın yerlisi olarak yıllardır gözlemlediğim en büyük sorun geçmişten beri yerel yöneticilerin imar ve altyapıya önem vermemeleridir. Bugün halen geçmişte yapılan hataların, sıkıntılarını yaşamaktayız. Satılık ve kiralık ev fiyatları aldı başını gidiyor. Konut yapacak arsa kalmadı, araç park edecek yer bulamıyoruz. Arsa payı fiyatları fahiş derecede artmış durumda. Yeni bir kuzey imar planı yapıldı. Ama bu planın da uzun vade de yeterli olmayacağını düşünüyorum. İmar sorunu paralelinde otopark, trafik, okul, yeşil alan ve park sorunu yaşanmaktadır. Kemalpaşa mız göç alan bir ilçe. Hızla çoğalan nüfusumuza uygun çalışmalar yapılmadığı için bir kıskacın içindeyiz maalesef.

 

✴ KEMALPAŞA ÜLKÜ OCAKLARI BAŞKANISINIZ. FAALİYETLENİZ HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?


2019 yılında Kemalpaşa Ülkü Ocakları Başkanlığı görevine getirildim. Ülkücü gençliğin Türklük ve İslam şuurunu kazanması, yetiştirilmesi için Ocaklarımızda eğitim seminerleri düzenlenmekteyiz. Bu seminerlerde ideolojik, dini, sportif ve kültürel eğitimler verilerek gençlerimizin her anlamda donanımlı olmasını sağlamak için bizde üzerimize düşen vazifemizi yerine getirmeye çalışıyoruz. Ülkü Ocakları, ülkücülüğü tam anlamıyla özümseyenlerin yuvasıdır. Başbuğ’un tabiri ile tıbbiye laboratuarları ile ilahiyat fakültelerinin koridorlarını birleştiren yani ilim ile imanı esas alan Ülkü Ocakları, bünyesinden birçok aydın kişilik çıkarmayı başarmıştır. Göreve geldiğimiz günden bu güne kadar. Pandemi nedeniyle panel, konferans, eğitim seminerlerini çevrimiçi gerçekleştirdik. Ülkü Ocakları her zaman mazlumun yanındadır, “Bölüşürsek tok oluruz, Bölünürsek yok oluruz” bilinciyle erzak yardımları yapmaktayız. Soğuk kış günlerinde mama desteği verdiğimiz patili dostlarımızın unutmayarak rutine dönüştürdüğümüz mamaları sokak hayvanlarıyla buluşturuyoruz. Doktorlar, avukatlar, polisler, öğretmenler gibi meslek gruplarının özel günlerinde genç bozkurtlarımızla beraber ziyaretler organize ederek, kutlamalar gerçekleştiriyoruz. Kemalpaşa Ülkü Ocakları olarak Türk Kızılay’ının azalan kan stoklarına destek amaçlı her zaman kan bağışında bulunuyoruz. Sosyal medya sayfamızı aktif olarak kullanarak, genç kardeşlerimizle birlikte projeler üretiyoruz. Haftalık olarak gerçekleştirdiğimiz seminerlerde ”Başbuğ Alparslan Türkeş ve Dokuz Işık Doktrin’i” gibi konular işliyor, Ülkücü şehitlerimizi, büyüklerimizi unutmayarak anıyoruz. Fikirleri ile aydınlanıyoruz. Satranç turnuvaları, bilgi yarışmaları, resim, şiir, yazı yarışmaları düzenledik. Bilgi Ocakta diyerek Ülkü Ocakları olarak ülkücüye yakışan eğitim, spor ve kültürel faaliyetler düzenledik. Yüce Allah her zaman Ülkü Ocakları’nın, Başbuğunun izinde Liderinin emrinde olan Ülkücülerin yar ve yardımcısı olsun.

Kaynak: (KA) - Kemalpaşa Aktüel - Filiz Eroğlu Editör: Filiz Eroğlu
Etiketler: RÖPORTAJ:, HÜSEYİN, CENGİZ,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
RÖPORTAJ: HÜSEYİN CENGİZ
RÖPORTAJ: HÜSEYİN CENGİZ
RÖPORTAJ: HÜSEYİN CENGİZ
RÖPORTAJ: HÜSEYİN CENGİZ
RÖPORTAJ: HÜSEYİN CENGİZ
Yorumlar
Haber Yazılımı