Haber Detayı
15 Ekim 2021 - Cuma 14:40
 
OKULLARI AÇTIK
Dergimizin yazarlarından Eğitim-İş Kemalpaşa Temsilciliği Başkanı Salih Topuk Yazdı... Okulları Açtık !
DİĞER Haberi
OKULLARI AÇTIK

6 Eylül 2021 pazartesi günü okulları açtık. Yaklaşık bir buçuk yıl sonra öğrenciler ve öğretmenler yeniden okullarına döndüler. Hepimiz o kadar çok özlemişiz ki okulu. Hele çocuklar. Çok büyük mutluluk yaşadılar: Okulda arkadaşları ile buluşmak; oyun kurmak, oyun oynamak. Zil sesiyle sınıftan fırlamak. Öğretmenim! Öğretmenim! diye bağırmak. Onları çok mutlu ediyor. Ama o mutluluklarını devam ettirmeleri için gerekli olan sağlık tedbirleri yeterince alınmıyor. Sanki ovid-19 hiç yaşanmıyor, böyle bir salgın yokmuş gibi, her şey normalmiş gibi okullarda eğitime başladık. Eğer böyle devam edersek, korkarım o çocukların mutluluğu kursaklarında kalacak. Yakın bir zamanda okulları kapatmak zorunda kalacağız. Sizler de izliyorsunuz. Günlük “Korona” vakaları 25.000’in altına inmiyor.  Korona’dan günlük ölümler 200’ün altına düşmüyor. Bir dedikodu da, bu rakamların gerçeği yansıtmadığı. Gerçek rakamların daha fazla olduğu şeklinde. Yani vatandaş paylaşılan bilgilerden şüphe duyuyor, güvenmiyor.

 

Okulların açık tutulabilmesi, eğitimin devam etmesi için salgının artmaması, azalması gerekir değil mi? Ama salgın ne toplumda, ne okullarda azalmıyor. Ne yapacağız o zaman? Salgını azaltmanın çarelerini aramamız gerekmez mi? Bunu azaltmanın önlemleri; maske, mesafe, temizlik. Öyle mi? Okullarımıza bakalım: Maske var. Ama çocuklara maske taktırmak sorun. Unutuyor, düşürüyor, atıyor, yırtıyor... Okullarda temizlik maddesi de var. Yeterince temizlik elemanı olmasa bile, fedakar öğretmenler, en azından sınıflarının temizliğini yapıyorlar... Geriye kalıyor mesafe. İşte bu yok okullarda. Normal zamandaymışız gibi, sınıflar 35/ 40 kişi. Öğrenciler sıralarda ikişer, üçer kişi oturuyor. İlkokullar günlük 6 ders, ortaokullar 7 ders, liseler 8 ders yapıyorlar. Her ders 40 dakika. Maske bir var, bir yok. Temizlik malzemesi var. Temizlik elemanı eksik. Mesafeyi ise hiç koruyamıyoruz. Bu, salgına davetiye çıkarmaktır. 

 

Okullarda mesafeyi sağlamanın iki yolu var: Derslik ve öğretmen. Milli eğitimin elinde, sınıfları seyreltmek için derslik yok. Salgından dolayı 2020 yılının mart ayında okulları kapattık. Bugün okullar kapanalı bir buçuk yıl oldu. Bu süre içinde, ülke genelinde kaç okul yapımı için kazma vuruldu acaba? Ben İzmir genelinde yeni okul yapımı inşaatına başlanıp bitirildiğini duymadım.

 

Kemalpaşa’da okul eksikliği bakımından, ülkemizin bir aynası adeta. Hala ikili öğretimden kurtulamadık. Çünkü yeteri kadar ilkokul ve ortaokul yok. 1999 yılından bu yana, 22 yıldır Kemalpaşa’ya ilkokul yapılmadı. 1999 yılında genel nüfusu 65 bin iken de 5 ilkokul vardı, bugün genel nüfusu 115 bin, yine 5 ilkokul var. Demek ki sınıf mevcutlarını iki katına çıkarmışız. 30. Ekim. 2020 depremi sonrası Ulucak’ta Anadolu Lisesi ve Damlacık İlköğretim Okulu binalarının yıkım kararı alındı. Yıkıldı. Yaklaşık bir yıl olduğu halde yerlerine okul yapmak için hala kazma vurulmadı. Ulucak Anadolu Lisesi, Ulucak Ayşe Hasan Türkmen Ortaokulu’na taşındı. Öğrenciler sabah 7.20’de derse giriyor, akşam 20.20’de dersten çıkıyor. Kış mevsiminde öğrenciler sabah namazında derse girecekler, yatsı namazından sonra dersten çıkacaklar. Damlacık İlköğretim Okulu, Ulucak Zennure Mücella İlkokulu binasına taşındı. İkili öğretime geçtiler. Orada da sorunlar bitmiyor. 

 

Biz Eğitim-İş sendikası olarak Kemalpaşa’da bu sorunları gündeme taşımak için basına açıklamalarda bulunduk. Adeta suçlu ilan edildik. Hakkımızda suç duyurusunda bulunulacağı bile söylendi. Oysa bizim tek amacımız vardı. Kemalpaşa’ya ilkokul ve ortaokul yapılarak, ikili öğretime son verilmesi. Ulucak’ta ve Damlacık’ta yıkılan okulların bir an önce yapımına başlanması. Okullarda salgının bir nebze önüne geçmenin yolu sınıfları seyreltmek. Seyreltilen sınıflara öğretmen atamak. Bunları yapamıyoruz maalesef. Çünkü ne derslik var, ne öğretmen. Biz de diyoruz ki; o zaman ders sürelerini 30 dakikaya indirin. Öğrenciler kapalı alanda daha az kalsın. Sınıflar daha fazla havalandırılsın. Veya eğitimi 3 güne indirin. Cumartesi gününde de eğitim yapın. Sınıfları ikiye bölün. Dönüşümlü olarak okula gelsinler. 

 

Okullarda bu tür önlemler alınmadan, okullarda bu salgının önüne geçemeyiz. Bu vaka artışıyla da okulları açık tutamayız. Olan ülkemize olur. Bu nesle olur. Bu nesli kaybederiz. Ülke kaybeder.

Kaynak: Editör:
Etiketler: OKULLARI, AÇTIK,
Yorumlar
Haber Yazılımı