Haber Detayı
05 Temmuz 2021 - Pazartesi 12:52
 
NİZAMETTİN YILMAZ’DAN URUMÇİ KATLİAMI AÇIKLAMASI
İYİ Parti Kemalpaşa İlçe Başkanı Nizamettin Yılmaz Urumçi Katliamı’nın 12. Yılı dolayısıyla bir basın açıklaması yayınladı.
GÜNDEM Haberi
NİZAMETTİN YILMAZ’DAN URUMÇİ KATLİAMI AÇIKLAMASI

Nizamettin Yılmaz açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

 

“2009 yılının 5 Temmuz Günü Komünist Çin Yönetimi Doğu Türkistan’daki Uygur kardeşlerimizi bir katliama maruz bıraktı.

 

İlk olay Uygurların 25 Haziran’da Guangdong eyaletindeki bir oyuncak fabrikasında meydana geldi. Bu olayda 2 Uygur Türk’ü katledilmişti.

 

Olay üzerine 5 Temmuz günü Uygurlu Müslümanlara yönelik baskıya, ayrımcılığa, fabrikalarda zorla çalıştırılmalara, faili meçhullere ve katliama sessiz kalmayan üniversite öğrencilerince Urumçi’de barışçıl protesto gösterisi düzenlendi.  Ancak barışçıl eylemleri otoriteye başkaldırı ve isyan olarak değerlendiren Çin Komünist Partisi ve hükümet güçleri gösterilere çok sert müdahalede bulundu ve 3 gün boyunca katliam yaptı. Katliam öncesinde uluslararası medya temsilcileri kentten çıkarıldı. İnternet ağının da kesilmesiyle Urumçi’nin dünya ile bağı kesildi.

 

Urumçi katliamı olarak tarihe geçen bu kanlı olayda binlerce Doğu Türkistanlı Müslüman şehit edildi. Tutuklanan gençlerimiz kendilerine savunma hakkı dahi tanınmadan Çin Mahkemeleri tarafından söz yargılanarak gruplar halinde seri bir şekilde idam edildiler.

 

Urumçi katliamında kaybolanları, aileleri sormak için gittiklerinde emniyet güçleri tarafından tehdit edildiler. Yakınlarının akıbetini bilmek isteyen insanların eşlerinin, oğullarının ve kızlarının durumunu sormalarına izin dahi vermediler.

 

Urumçi Katliamı’nın 12. Yıldönümünde bugün hala Doğu Türkistan’daki hak ve hukuk ihlalleri artarak devam etmektedir. Doğu Türkistan’da başta yaşam hakkına yönelik ihlaller olmak üzere mahkumlar üzerinden organ ticareti, gösteri ve toplanma hakkına dair ihlaller, basın ve ifade özgürlüğü alanındaki sınırlamalar, zorunlu iş göçü ile sosyal e kültürel alanda yaşanan baskıların yanında sözde eğitim kamplarında terbiye etmek; kızları Çinlilerle evlenmeye zorlamak, kadınları kısırlaştırmak, sanatçı ve bilim adamlarını hapislere doldurmak gibi insanlık dışı muamelelerle sindirmeye çalışmaktadırlar.

 

Doğu Türkistan’da 1950’li yıllarda 4 olan Çinli oranının günümüzde 50 seviyesine ulaştığını biliyoruz. Kızıl Çin şu an hala Doğu Türkistan’da her gün yeni operasyonlar, katliamlar gerçekleştirmekte, uygulamalarına karşı çıkanları idam cezasına çarptırmaktadır. Her yıl 6.000’den fazla idam cezası verilmektedir. Çin’deki idamların 80’i Doğu Türkistan’da gerçekleşmektedir.

 

Başta Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener olmak üzere, Başkanlık Divanımız, İYİ Parti Teşkilatları olarak bizler; Doğu Türkistan Türklüğünün korunması, varlığının devamı ve topraklarının bekası için bu konuyu gündemde tutmaya devam edeceğiz.

Türkiye Cumhuriyeti başta olmak üzere bütün Türk devletlerini, İslam alemini ve dünyayı bu yaşanan insanlık dramına karşı gerekli adımları atmaya, Çin’e karşı gerekli diplomatik girişimleri uygulamaya davet ediyoruz.

İYİ Parti Kemalpaşa İlçe Başkanlığı olarak Urumçi Katliamının 12. Yılında şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Bir kez daha uluslararası kamuoyunu duyarlı olmaya çağırıyor, Birleşmiş Milletler’i bu şiddete son vermek için zaman geçirmeden gerekeni yapmaya davet ediyoruz.

Yaşasın Doğu Türkistan!”

Kaynak: (KA) - Kemalpaşa Aktüel - Filiz Eroğlu Editör: Filiz Eroğlu
Etiketler: NİZAMETTİN, YILMAZ’DAN, URUMÇİ, KATLİAMI, AÇIKLAMASI,
Yorumlar
Haber Yazılımı