Haber Detayı
21 Eylül 2021 - Salı 16:25
 
MUSTAFA BAŞ: 2024 YEREL SEÇİMLERİNİ KAZANACAĞIZ
Kemalpaşa Aktüel Dergisi İmtiyaz Sahibi Gazeteci Filiz Eroğlu ve Kemalpaşa Nif Haber Gazetesi İmtiyaz Sahibi Gazeteci Ümit Yıldız tarafından hazırlanan ve sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayımlanan “Basın Masası” programının konuğu Ak Parti Kemalpaşa İlçe Başkanı Mustafa Baş oldu. Yaklaşık 2 saat süren programda İlçe Başkanı Mustafa Baş, Kemalpaşa’nın gündeminde yer alan sorulara içtenlikle cevap verdi.
SİYASET Haberi
MUSTAFA BAŞ: 2024 YEREL SEÇİMLERİNİ KAZANACAĞIZ

2019 SEÇİMLERİ NEDEN KAYBEDİLDİ?


Son yerel seçimleri yaklaşık 700 oy gibi az bir farkla kaybedilmesinin en önemli sebebinin, yapılan çalışmaların ve projeleri halka iyi anlatılmamasından kaynaklandığını belirten Mustafa Baş, seçimlerde birçok dinamiğin etkisi olduğunu ifade etti. Baş, “seçimlerde birçok dinamikler mevcut. Seçim kayıplarını tek bir sebebe bağlayamazsınız. Ben 2019 da ilçemizde yapılan seçim sonuçlarını çok bilinmeyenli denklem olarak niteliyorum. Bence en önemli neden, bizim kendi icraatlarımız vatandaşımızın algılayacağı gibi bir şekilde anlatamamamız. Yoksa vatandaşımız gerçekten çok dikkatli ve çok hesap kitaba dayalı oy kullanıyor. Bizim burada yapacağımız tek şey, 2019’da ki hataları yapmayarak, 2024 seçimlerinde daha iyi bir şekilde halkın önüne çıkmak. 2019 seçimlerinde vatandaşlarımız bizlere, Cumhur İttifakı olarak muhalefet görevini verdi. Bizlerde bu görevi Belediye Meclisinde, bu göreve layık bir şekilde yerine getirmeye gayret gösteriyoruz. Neticede halkımız bizim de karnemizi seçim zamanı geldiğinde verecektir. Benim inancım, vatandaşımızın desteği ile 2024 seçimlerini kazanacağımıza inanıyorum”

 

AK PARTİ’DE ADAY PATLAMASI OLUR MU ?


2024 yerel seçimleri için ismi dolaşan aday adaylarımız var. Ancak, bunlar bizim partimize resmi olarak, teşkilat içerisinde gelip resmi olarak bu konuda konumlandırılmış arkadaşlarımız yok, olmaması da doğaldır. Çünkü siyasette bir saat çok kısa gibi gözükse de aslında çok uzun bir süre. Kaldı ki şu anda seçimlere 2,5 yıl var. Bu kadar erken bir süre de arkadaşlarımızın çıkıp, kendi isimlerini yıpratması pek mantıklı değil. Ancak seçimin favori partisi olacağımız için çok aday adayı çıkacağını düşünüyorum. 2023 genel seçimlerinin yerel seçimlere etkisi tabiî ki olacaktır. Bizim burada üzerimize düşen görev, bu etkiyi aradaki bir yıllık süre zarfında absorbe edebilmek. Bu da tamamen bizim performansımıza bağlı. Çünkü halkımız yerel ve genel seçimleri birbirinden ayırıyor.

 

“YAPTIĞIM LİSTENİN SONUNA KADAR ARKASINDAYIM”


2019 yılında kaybedilen seçim sonrası doğal olarak bir hayal kırıklığı ve bir takım mağduriyetler oldu. Bu durum, ilçede bir takım savrulmalara sebebiyette verdi. Tabiî ki bu durumun hemen düzelmesini beklemek yanlış olur. Çünkü biz bir kitle partisiyiz. Bu sebeple, parti organları, Sayın Mehmet Ali Demirtaş’tan sonra görevi Bülent Aksakal Başkanımıza devretti, daha sonra da bu görev bize tevdi edildi. Tabiî ki burada kongre sürecide yaşanabilirdi. Ancak geçen 1,5 yıllık süre sebebi ve partinin bir an önce sahaya inmesi gerektiği için hızlı bir manevra gerektiği için bir atama yoluna gidildi. Yönetim Kurulunu oluştururken, ister partinin önde gelenleri, isterse normal partililer olsun, bir takım isimlerin yönetimde yer almasını istemeleri gayet doğal. Bizim amacımız en doğru ve en iyiyi seçmek. Yaptığımız listede hatalar olabilir mi? Tabiî ki. Ancak ben buradan tüm vatandaşlarımıza ve tüm partililerimize ifade etmek istiyorum. Yaptığım listenin sonuna kadar arkasındayım. Yaptığım liste tamamen bana aittir. Eleştirilerin de çoğu, listemiz de yer alan yeni yüzlerin olması. Çok büyük bir eleştiri gelmedi. Zaten geçen 3 aylık sürede de sahadaki çalışmalarımızla bu görüldü. Netice de halkımızda bunu en iyi şekilde değerlendirecektir.

 

“BİZİM DÖNEMİMİZDE YAPILAN ESERLERİ MUHAFAZA ETSİNLER VE NORMAL BELEDİYECİLİK GÖREVLERİNİ YERİNE GETİRSİNLER YETER, İNANIN BAŞKA BİR ŞEY İSTEMİYORUZ”


Belediyenin 2,5 yıllık çalışmasını bizden ziyade halkımız değerlendirecek. Bir tabir vardır,  “Görünen köy kılavuz istemez” Biz bunu zaten mecliste dile getiriyoruz ama kısaca özetlemek istersek, sadece ve sadece 2019'a kadar bizim dönemimizde yapılan eserleri muhafaza etsinler ve normal belediyecilik görevlerini yerine getirsinler yeter, inanın başka bir şey istemiyoruz. Bazı ithamlarla da karşılaşıyoruz. Sayın Belediye Başkanı geçtiğimiz hafta bir TV kanalıda bir açıklama yapmış. İşte kurutma tesisi için belediye meclis üyeleri destek vermiyorlar, önümüzü kapatıyorlar bakanlıktan diyor. Ama böyle bir şey varsa onları konuşmakla olmaz. Belgelerini getirirsin koyarsın. Kaldı ki biz öyle bir kararı aldık diye o arazimiz meyve kurutma tesisi olarak dönüştürülmesi için karar aldık. Hatta zabıt tutanaklarında Belediye Başkanın tesisin tahsis edilmesinden dolayı yaptığı teşekkür konuşması bile var. Buradaki sorun şu. Biz buraya tesisin yapılması aşamasında sorun çıkacağını zaten daha önce de söyledik. Bu tesis Büyük Ova’da kaldığı için, koruma kanunu gereğince böyle bir tesisin yapılması zor. KOSBİ’nin bir üyesi olan Kemalpaşa Belediyesinin böyle bir tesisi bu bölgede, KOSBİ ile yapabilirdi. Zaten yaklaşık 2,5 yıllık bir süre kaldı. Bu süre böylesi büyük bir tesisi için yeterli mi? İzinlerin alınması, projesi, inşaatı derken. Ben bu sürenin yeterli olacağını düşünmüyorum. Ayrıca ben bu tesisin yapıldığı noktada amacına hizmet edeceğini de düşüncesinde değilim. Biz bu tesisin kooperatif üzerinden yürümesini de önerdik. Devlet desteklerinden faydalanabilmesi için. Netice de bu projenin ayakları yere basmıyor.

 

“YAPTIĞINIZ SADECE MAAŞ ÖDEMEK”


Belediyede Kırsal Hizmetler Müdürlüğü adı altında bir müdürlük kurulmasını istedi mevcut yönetim. Biz de ne amaçla böyle bir müdürlük kurulacağını sorduk. Önümüze Kiraz Kurutma tesisini getirdiler. Neyse, biz bu müdürlüğün kurulmasına izin verdik. Yaklaşık 20 milyon TL.’lik te bir bütçe verdik. Gerçekleşen bütçe 2. 280 Bin TL. Ve hepsi de personel gideri. Şimdi biz kadrolaşma dediğimizde, rakamlar yalan söylemiyor. 2’lik bir gerçekleşme oranı ile demek ki bu müdürlükte sizin yaptığınız sadece maaş ödemek. Aynı şekilde, şimdi de bir spor müdürlüğü istiyorlar.

 

“SPOR KULÜBÜNÜN BELEDİYE İLE ALAKASI YOKSA NEDEN BELEDİYE İSMİ VAR”


Belediye spor derneği diye bir dernek oluşturmuşlar. Bu Dernek üzerinde çok fazla söylenti çıktı. Bu söylentiler 600 Bin TL. bağış toplamaktan başladı, artı bu aşamada Belediye Zabıtaları buna dahil edildi, ve para toplanıldığı söyleniyor. Yardım yapacak olan kuruluşlardan, özel şirketlerden alındığı söyleniyor ve bu rakamın şu anda 3,5 milyon TL. olduğuna dair iddialar var. Neticede biz bununla ilgili detaylı bir açıklama istedik. Bize söyledikler, bu kulübün Belediye ile hiçbir alakası yok. Peki, Belediye ile alakası yoksa neden Belediye ismi var. Siz şimdi Belediye ismi ile herhangi bir sanayiciye gittiğinizde dernek olarak bağış yardımı toplar mısınız, kapılar açılır mı size. Açılır. Bu yanlıştır diyerek önerge verdik ve uyardık. Biz de bu tarz söylemlerin önüne geçmek için, spor alanında ne yapmak istiyorsunuz da müdürlük kurmak istiyorsunuz diye sorduk. Bize rakamlarla bir dosya sunmadılar. Bu da kadrolaşmaktan öteye gitmeyecek bir müdürlük olacak.

 

“KAÇAK YAPIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA”
 

Bu konu ulusal basında da yer buldu. 2020 yılının 11. Ayından sonra yapılan bir yapı, 2017 yılından önce yapılmış gibi gösterilerek ruhsatı alınmış ve hatta asfalt çalışması bile yapılmış. Şimdi Sayın Başkan burada diyordu, “Ben, kaçak yapıya kesinlikle izin vermem. Hatta daha önceki dönemlere atıfta bulunarak, siz bunlara müsaade ediyordunuz ve üstesinden gelemiyordunuz. Gerek hobi bahçelerini, gerek kaçak yapıların üzerine gideceğim ve bir tane bile kaçak yapı bırakmayacağım” şeklinde beyanatları var hatta mecliste de bunları dile getirdi. Netice de geldiğimiz noktada belgede sahtecilik yapılmış. Sahte bir işlem var ortada. Peki, bunun müsebbibi kim? Biz müsebbibine soru sorduk, kendisi de bizlere yazılı cevap vereceğini söyledi. Bu cevap geldiği gibi mecliste bunu açıklayacağız. Artı bize gelen duyumlar var. “Eğer benim havuzlu villam yıkılırsa, bende garip gurebanın yaptığı iki göz bağ evini yıkacağım. Taş taş üstüne koymayacağım” şeklinde söylemlerinin olduğu iddia ediliyor.

 

“KEMALPAŞA HALKINA, MÜTEAHHİTLERE, MÜHENDİS VE MİMARLARA BİR ÖZÜR BORCUNUZ VAR”


Seçim öncesi, İmar ile ilgili vatandaşlarımıza çok büyük sözler verdiler. Emsal yükselecek dediler. Geldiğimiz nokta da Kuzey imar konusunda Kemalpaşa tıkanmış durumda. 2,5 yıl geçti. 2-2,5 ay da encümene gelmesini bekledik, aceleyle onaylayıp Büyükşehir’e göndermek zorunda kaldık, şu anda kiralar fahiş artmış durumda bu hem ekonomik, hem de sosyal olarak önümüzdeki dönemlerde büyük zararlara yol açacak. O dönemde de biz seçime giderken, bunun böyle olamayacağını söyledik. Mecliste ben bizzat söyledim. Sözler verdiniz, vaat verdiniz. Sizin Kemalpaşa halkına, müteahhitlere, mühendis ve mimarlara bir özür borcunuz var. Çıkıp diyeceksiniz. Biz yalan söyledik. Özür diliyoruz. Başkan da zaten özür dilemeyeceğini beyan etti. Bu konuda, Kuzey imarda, Çınarköy, Ulucak, Sütçüler, Armutlunun merkez bölgesi. Buralar da hep sorun var. Bu bölgelerle ilgili çözüm üretin dediğimizde de, başkanın yine beyanatları var. “Ben milyon milyon para harcayayım, planları oluşturayım. Siz milyon milyon satın para kazanın” tarzında bir açıklaması var. Şimdi bir Belediye Başkanının, bir mülki idarenin, plan ve şehircilik konusunda yetki kullanma şansı yoksa bu yetkiyi kullanmıyorsa vatandaş için, kim kullanacak.

 

KEMALPAŞA’DAKİ OKUL PROBLEMİ


Ulucak’taki okul problemi ile ilgili Hem Kaymakamımız, hem de Milletvekilimiz Yaşar Kırkpınar ile bu konuyu masaya yatırdık. Bu sorunun çözümü için bir fikir ürettik. Ulucak’taki eski belediye binası, şimdiki üniversiteye tahsis edilen binanın bir yıllığına lise için verilmesi konusunu görüştük. Bu konuyu Rektör hanımla da konuştuk. Ancak üniversite bu yılki ÖSYM rehberine burayı bastırdığı için, bunun yapılamayacağını ifade etti. Ayrıca zaten buranın henüz daha iç çalışmaları bitirilememiş. Burası olmayınca, aklımıza kongre merkezi geldi. Buranın iç bölümü hızlı bir şekilde dizayn edilerek, oradan buraya, otoban üzerinden taşımalı bir eğitim ile bu sorunun üstesinden gelmek. Bu konuda Kemalpaşa Belediyesinden cevap bekliyoruz.

 

“ULUCAK’TAKİ UYGULAMALAR YANLIŞ”


Mecliste konuştuğumuzda, Sayın Belediye Başkanı Ulucak’a 120 milyonluk bir yatırım getirdiğini söylüyor. Daha sonra burada, getirilen hizmetlerden dolayı, yol, su, doğalgaz olsun, bir takım şikâyetler gelmeye başladı. Biz muhalefet olarak tabiî ki bu şikâyetleri dile getireceğiz. Orada bir Meclis üyemiz var, yönetim kurulu üyemiz var. Onlar da biz de bu şikayetleri dile getirdiğimiz zaman, sayın Başkan diyor ki, “Burada sorumluluk biz de değil, sorumluluk İZSU’da, İzbeton’da, İzmir Gaz’da…” Şimdi bütün olumlu işleri Sayın Başkan kendi hanesine yazıyor, bütün olumsuzlukları diğer kurumlara atıyor. Eğer siz yapmıyorsanız, eğer bu 120 milyon TL. sizin cebinizden çıkmıyorsa, bu 120 milyon TL.’yi siz sahiplenmeyeceksiniz. Eğer sahipleniyorsanız şikayetleri de sahipleneceksiniz ve buranın bir an önce düzeltilmesini sağlayacaksınız.

 

“BAŞKANIN ÜSLUBU KABUL EDİLEMEZ”


Belediye Başkanının üslubunu kabul etmem mümkün değil. Biz meclise ilk girdiğimiz de, ben kendimi sanki Yunan Parlamentosunda bir meclis üyesi, ya da Ermeni Parlamentosundan bir Meclis üyesi gibi zannettim. Çok agresif bir yapı, bir kin ve nefret söylemleri ile karşılaştık. Hatta Sayın Başkanın, özellikle söyledik ve dile getirdik. Meclisi layığıyla idare edemediği, hasmane bir tavır izlediği, ve özellikle de meclis üyesi arkadaşlarımıza hakaretvari davranışları oldu. Özellikle MHP Meclis üyesi Sedanur Özer’e, bırakın bir meclis üyesini, bir kadına söylenecek bir üslup. Bu hiç yakışmıyor. Bununla ilgili bir özür dilemesini de beklerdik. Ayrıca bize sürekli bir borç edebiyatı ile geliyorlar. Mecliste bunu da dile getirdik. Oturduğunuz makam şikâyet makamı değildir. Çözüm ve proje üretme makamıdır. Siz seçimden önce vaatler verirken zaten bu tabloyu biliyordunuz. Burada şimdi yine bir algı yapılıyor 90 Milyon TL. diye. O çekilen kredilerin faizlerini de borca sayıyor. Vadesi gelmemiş, çekilmemiş kredileri de borç olarak nitelendiriyor.

 

“HASTANE SORUNU ÇÖZECEĞİZ”
 

Kemalpaşa Devlet Hastanesi ile ilgili gelen şikâyetler var. Geçtiğimiz pazartesi hastanemizi ziyaret ettik Yaşar vekilimiz ile birlikte. Hastanenin yeni Kuzey imar planın da genişletilmesi ve özellikle polikliniklerin hastane bünyesinden ayrılıp, Acil servisin vatandaşlarımıza daha da rahat bir hale getirilmesi için bir takım görüşmelerimiz oldu. Ayrıca şu anda hastanemiz 100 yatak kapasitesine çıkarılması için gerekli bütçe de alındı. Ayrıca Kemalpaşa’nın İzmir’e çok yakın olması sebebi ile burayı hem eğitim, hem sağlık yönünden bir basamak olarak görüyor çalışanlar. Geçtiğimiz görüşmemizde Başhekimimiz de bu konuya değindi. Yine görev değişiklikleri oldu. Tabi ki boşalan kadrolara yeni kadroların gelmesi, bu yoklukta da hizmetin devam etmesi. Pandemi sürecinin de çok etkili olması hizmet yönünden aksamalara yol açabiliyor.

 

“HANİ İŞÇİ ÇIKARILMAYACAKTI”


Kemalpaşa Belediye Başkanının bizlere gösterdiği agresif yaklaşımı, haklarını helal etsinler, Belediye de çalışan personel üzerinde de uyguladılar. Gerek memurlar olsun, gerek diğer personellere. Şimdi şöyle bir durum var. Kendi beyanları vardı. Hiçbir işçi ve memuru Belediye’den çıkarmayacağız diye. Üstüne 5 bin dediler, sonradan 3 bin yaptılar, işçi alacağız dediler. Geldiğimiz noktada personele eziyet çektirdiler. Onların onurlarıyla oynadılar. Şu anda hala, içeride çalışan arkadaşlarımıza da mobing uyguluyorlar. Meydanlarda verdikleri sözleri tutmadıkları gibi, o arkadaşlarımıza da baskı kuruyorlar.  

Kaynak: Editör:
Etiketler: MUSTAFA, BAŞ:, 2024, YEREL, SEÇİMLERİNİ, KAZANACAĞIZ, , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı