Haber Detayı
13 Ocak 2022 - Perşembe 09:41
 
KÜLTÜR VE VAKIF ENVANTERLERİ MASAYA YATIRILDI
Kemalpaşa Kaymakamlığının daveti üzerine gerçekleştirilen toplantıda Kemalpaşa’daki Kültür ve Vakıf envanterleri masaya yatırıldı.
KEMALPAŞA Haberi
KÜLTÜR VE VAKIF ENVANTERLERİ MASAYA YATIRILDI

Toplantıya, Kemalpaşa Kaymakamı Musa Sarı, Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, Belediye Başkan Yardımcıları,  İlçe Müftüsü Necati Topaloğlu, İzmir il Kültür Müdürlüğü’nü temsilen Müze Müdürü Hünkar Keser ve İl Kültür Müdürlüğü Uzmanı ile Vakıflar Bölge Müdürlüğünden bir temsilci ve Milli Emlak Müdürlüğü‘nden Süleyman Gazi katıldı.

 

Düzenlenen toplantıda, Kemalpaşa’nın kültür envanteri ve mülkiyeti Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne ait arazi ve tarihi yapılar üzerinde daha önce neler yapıldığı, hangileri ile ilgili bundan sonra neler yapılması gerektiği, hangi kuruma ne görev düştüğü, gerekiyorsa hangi girişim ve yazışmaların başlatılması gerektiği gibi hususlar üzerinde görüşüldü. Kemalpaşa’da bulunan tarihi eserler, Nif Kalesi, Laskaris Sarayı, Hitit Kabartması, Ulucak Höyüğü, Çarşı Camii, Yukarıkızılca, Armutlu, Bağyurdu, Hamzababa ve daha birçok mahallede bulunan tescilli yapılar masaya yatırılarak hangi kurumun ne yapması gerektiği üzerine istişarelerde bulunuldu. Ayrıca Milli Emlak Müdürlüğü tasarrufunda bulunan ve imardan yeni çıkan araziler ile ilgili de yapılması gerekenler ve toplantının diğer bir konusunu oluşturdu. Yaklaşık 2 saat süren toplantıda birçok konuyla ilgili yapılması gerekenler belirlenirken Kaymakam Sarı, davet üzerine toplantıya katılan tüm kurum temsilcilerine teşekkür ederek Kemalpaşa’nın önemli değerleri olan bu yapılar üzerinde uzun ve kısa vadeli de olsa çalışmaların başlatılması gerektiğini ifade ederek not alınan konuların takipçisi olacaklarını ifade etti.

Kaynak: (KK) - Kemalpaşa Kaymakamlığı Editör: Filiz Eroğlu
Etiketler: KÜLTÜR, VE, VAKIF, ENVANTERLERİ, MASAYA, YATIRILDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı