Haber Detayı
04 Ocak 2021 - Pazartesi 12:30
 
İNSANLIĞIN BÜYÜK SABIR SINAVI
Arif Gemici yazdı... "İnsanlığın Büyük Sabır Sınavı"
DİĞER Haberi
İNSANLIĞIN BÜYÜK SABIR SINAVI

2020 yılının başından beri Dünya ve Ülkemiz orman yangınlarıyla başlayan, sel felaketi, 30 Ekim İzmir depremi ve Covid-19 salgını gibi afetlerle devam eden felaket zincirleriyle insanoğlu inancı ve sabrı ile büyük bir sınavla karşı karşıyadır. Her ferdin üzerine düşen görevleri vardır. Toplum olarak inandığımız gibi yaşamak yerine, yaşadığımız gibi inanmaya başladık.  Hayat bir sınavdır, önemli olan bu sınavı nasıl geçeceğimizdir. Kimimiz malla, kimimiz evlatla veya sağlıkla, fakirlikle, zenginlikle, imtihan oluyoruz. Önemli olan bu imtihanları sabırla göğüslemek, sınavı en iyi şekilde geçmektir. Öyle bir dönemden geçiyoruz ki kime inanacağımızı şaşırdık, krizi fırsat bilenler, depremi, sel felaketlerini, Covid19’u fırsat bilenler bu felaketlerden dahi nemalanmayı düşünen insanlar var toplum içinde. Hâlbuki böyle zor günlerde toplumun ve insanlığın her zamankinden daha çok dayanışma ve yardımlaşmaya ihtiyacı var. Depremde evsiz kalanlar, Covid-19’dan dolayı işini aşını kaybedenler şu anda zor günler geçiriyor. Millet olarak inancımızdan alduğumuz ahlak ve terbiye ile hareket etmek zorundayız. Her musibetin mutlak bir sebebi vardır. Nerede yanlışımız varsa düzeltmek zorundayız. Bizler Dünya’nın geçici olduğuna inanıyoruz. İnancımız gereği birbirimizi uyarmak zorundayız. Topluma faydalı bireyler yetiştirmeliyiz. Efendimiz (s.a.v) “ Sizin en hayırlınız insanlara faydalı olanınızdır.” buyurmuştur.

 

Bugün tedbirler kapsamında yaklaşık bir yıldır okullar kapalı buna bağlı işsizlik arttı, okul kantinlerini çalıştıranlar, lokanta, pastane, restoran, spor salonları birçok işçi istihdam ediyordu. Şimdi bunların işletme sahipleri ve çalışanları zor günler geçiriyor. Hazırı tükettiler şimdi kredi borçlarını, elektrik, su, doğalgaz gibi tüketim faturaları ile karşı karşıya,  bir an önce yöneticilerimizin tedbirleri arttırması gerekir. Kirasını ödeyemeyen iş yeri ve konut sahipleri kiracılar senginler geçiniyor. İnşallah bu süreci toplum olarak yardımlaşma ve dayanışma içerisinde omuz omuza vererek herkes yakınından başlayarak çevresine faydalı olmak için yarış zamanıdır.
Gelelim pandemi döneminde şeker fabrikalarının önemine bir göz atalım. Bu kadar özelleşme sürecinden sonra üç fabrika Covid-19’da ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ispatlamış oldu.

 

ŞEKER PANCARI TÜRKİYE’NİN İMDADINA YETİŞTİ

Covid 19 salgını, virüse karşı mücadelede belirleyici silahlardan biri olan kolonya ve dezenfektanların hammaddesi etanol üretimine talep ve ihtiyaç aniden yükselince, bir yandan ihtiyacı karşılamak diğer yandan fırsatçılara meydan vermemek açısından elde kalan şeker fabrikaları devreye sokuldu. Bu kapsamda şeker fabrikalarının ne olduğu da bir kere daha ortaya çıktı.

 

Türkiye de 33 şeker fabrikası bulunurken, bunlardan sadece 3 fabrikada melastan etanol üretimi yapılıyor.  Bu üç fabrikadan 2si kooperatif fabrikaları (Konya Çumra şeker fabrikası, Amasya şeker fabrikası) biri ise ( Eskişehir şeker fabrikası) kamuya aittir. Bu iç fabrikanın 2019 yılı etilalkol üretimi ise;
Konya Çumra Şeker Fabrikası;20.277.089 litre

 

Amasya Şeker Fabrikası;6.022.296 litre
Eskişehir Şeker Fabrikası;6.485.303 litre
Türkiye’de etanol ihtiyacının 56’sını Konya şeker karşılarken üç fabrikada üretimlerinin tamamını dezenfektan ve kolonya üretimi için ayırdı. 

 

Şeker pancarı olmasaydı pandemi sürecinde kolonyayı bile bulamayacaktık. Üretici ülkeler melası satmamaya başladı. Melasla birlikte etilalkolün uluslararası pazarda da fiyatı 2500 dolara çıkmasına rağmen ülkeler etilalkol satışını durdurdu. Türkiye de üç fabrikada şeker üretiminde ortaya çıkan melastan etil alkol üretimi yapılmamış olsaydı üç dört katını ödemeye razı olsak bile dezenfektan ve kolonya için etilalkol bulunmayacaktı. 

 

Covid19 la beraber eğitimde sancı çekiyor, uzaktan eğitimle birlikte ortaya çıkan verimsiz dersler, müfredat karmaşası ve sınav takvimlerinde ki belirsizlik, eğitimde keşmekeşi daha da arttırdı. Zaman ilerliyor, öğrenciler de endişe artıyor. Uzakta kısıtlı imkânlarla ve verimsiz bir şekilde eğitim hayatını sürdürmeye çalışan öğrencilerde, şimdi de sınav kaygısı başladı. 

 

Belirsizlikler içinde LGS ve YKS gibi geleceklerini belirleyecek önemli sınavlara hazırlanan öğrenciler, bir an önce sınav takviminin belirlenmesini bekliyor. Sınav endeksli eğitim sisteminde 2020 yılında sınav tarihlerinin iki kez değişmesi ve 2020-2021 eğitim yılının aynı kararsızlıkla başlaması öğrenci ve velilerde endişeyi arttırıyor. 

 

Gerçeklerden kaçamadığımız bugünlerde yeni yıla girerken2021 yılında gerekli tedbirler alınmalıdır. Ekonomi s.o.s veriyor. Asgari ücret çalışanların beklentilerini karşılamıyor, çiftçi zor durumda Rusya; Antalya ve İzmir seracılarının ürettiği domateslerde virüs sebebiyle ithalatı durdurdu. Piyasalar durgun, ikinci el ve sıfır araçların satışları durdu. Esnaf ve çalışanlar zor durumdadır.

 

Bir taraftan terör mücadelesi diğer taraftan covid19 sel felaketleri, deprem, orman yangınları gibi afetler, piyasalar ve ekonomik savaşlarla karşı karşıya olan ülkemizi Rabbim korusun. 

 

2021 yılı insanlığa İslam âlemine ve Ülkemize huzur, barış, sağlık ve kardeşlik getirmesini Cenab-ı Haktan niyaz ediyorum Allah’a emanet olunuz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İNSANLIĞIN, BÜYÜK, SABIR, SINAVI,
Yorumlar
Haber Yazılımı