Haber Detayı
28 Ekim 2020 - Çarşamba 18:10
 
EKİM AYI... CUMHURİYET'İN DOĞUM TARİHİ
Salih Topuk yazdı...EKİM AYI... CUMHURİYET'İN DOĞUM TARİHİ
DİĞER Haberi
EKİM AYI... CUMHURİYET'İN DOĞUM TARİHİ

Eskiden ne güzeldi Ekim. Cumhuriyetin kuruluşunu kutlamak için günlerce haftalarca hazırlıklar yapılırdı okullarda, meydanlarda, köylerde. O gün geldi mi bir heyecan duyardık içimizde. Her yer Türk Bayrakları, Atatürk posterleri, balonlarla süslenirdi. Köylerde öğrenciler ellerinde Albayraklar ve Atatürk resimleri ile tören yürüyüşleri yapardı, marşlar söyleyerek, köyün bir başından öte başına. Heyecanla öğretmenimiz Cumhuriyeti, Atatürk’ü anlatan konuşmalar yapar, bizler de şiirlerimizi okurduk. Köye davul zurna ekibi getirilir, keşkekler dövülürdü kuzu etli. Yenilir, içilir, çalınır, söylenir, el ele oyunlar oynanır, halaylar çekilirdi. Millet olduğumuzun, bir ülkü (cumhuriyet) etrafında birleşmenin, bilincine varırdık bir kere daha. 

 

Nasıl eğlenmeyelim, coşmayalım, sevinmeyelim ki? Cumhuriyet demek bağımsızlık demekti, özgürlük demekti, yurttaşlık hakkı demekti. Kulun kula kulluğunun yıkılması demekti. Ülkemizdeki vatandaşlarımıza “Kullarım!”  diyenler gitmiş,  “efendiler!” diyenler gelmişti o gün yönetime. Ülkemizin yönetimi, en iyi yönetim şekli olan “Cumhuriyet” olmuştu o gün.

 

O günden sonra bize düşen görevi yüce önder Atatürk şöyle hatırlatmıştı bize: “Gençler, cesaretimizi takviye ve idame eden sizlersiniz. Siz almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık ve medeniyetin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız. 

 

“YÜKSELEN YENİ NESİL, İSTİKBAL SİZSİNİZ. CUMHURİYETİ BİZ KURDUK, ONU YÜKSELTECEK VE YAŞATACAK SİZSİNİZ”
 

Bugünkü gençler gibi, bir zamanlar hepimiz gençlik çağını yaşadık. Gençliğini aşmış olan bizler ve bugünün gençleri; ellerimizi vicdanımıza koyup, atalarımızın bize emaneti olan, cumhuriyet için bugüne kadar ne yaptık sorgulamasını yapıp, vicdanımızın sesini dinleyelim bir an için. Eğer yapabileceklerimiz varsa hala, onları yapmaya çalışalım. Unutmayın Atatürk şunu da söylemişti bize: “Vatanını en çok seven, işini en iyi yapandır.” Korkmadan, eğilmeden, bükülmeden, yılmadan dik durarak, vatanımız ve milletimiz için çalışalım. Cumhuriyetin bize kazandırdıklarını korumaya çalışalım. Hakkın, adaletin, hukukun kıymetini bilelim. Atatürk’ten ve Cumhuriyetten ayrılmayalım.

 

CUMHURİYET BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN!   

Kaynak: Editör:
Etiketler: EKİM, AYI..., CUMHURİYET'İN, DOĞUM, TARİHİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı