Haber Detayı
19 Mart 2021 - Cuma 19:21
 
EĞİTİM-İŞ’TEN “ANDIMIZ” BASIN AÇIKLAMASI
Eğitim-İş Kemalpaşa Temsilciliği andımız gündemi ile ilgili Atatürk Anıtında basın açıklaması yaptı.
GÜNDEM Haberi
EĞİTİM-İŞ’TEN “ANDIMIZ” BASIN AÇIKLAMASI

Temcilcilikten yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı;

Sayın basın mensupları, değerli arkadaşlar;

Bir hafta önce İstiklal Marşımızın kabulünün 100. yılını kutladık. Dün Çanakkale şehitlerini yad ettik. Başta yüce önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, İstiklal Marşının yazarı Mehmet Akif Ersoy’u ve tüm şehitlerimizi saygıyla, özlemle anıyorum. Ruhları şad, mekanları cennet olsun.

 

Bizler buraya “Andımızın” okullarda okutulmasının kaldırılması kararının, yanlış olduğunu kamuoyuna duyurmak için toplandık.

 

2013 yılında, AKP hükümeti, Milli eğitim bakanlığı yönetmeliğinde yaptığı  bir değişiklikle “Andımızın” okullarda okutulmasını kaldırmıştı. Sendikamız Eğitim İş, yönetmelik değişikliğinin iptali için Danıştay’da dava açmış, davayı kazanmıştı. 2018 yılında Danıştay 8. dairesi yürütmenin durdurulması kararı vererek, “Andımızın”  okullarda yeniden okutulmasına karar vermiştir. Ama bakanlık bu kararı uygulamadığı gibi, kararı temyize götürmüş; Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu da, 8. dairenin verdiği kararı iptal ederek, “Andımızın” okullarda okutulmasını kaldırmıştır.

 

Bu karar hukuki değil, siyasi bir karardır. “Andımız” ırkçılık söylemlerine, etnik milliyetçilik söylemlerine kurban edilmiştir. Türklük etnik bir gurubun adı değildir. Bin yıllardır bu coğrafyada yaşayan bir milletin adıdır. Anayasanın 66. maddesinde “Türk devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türktür” yazar. Yüce önder Mustafa Kemal Atatürk Türk milletini tanımlarken “Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türkiye halkına, Türk Milleti denir.” demiştir.Türk sözcüğü; milliyetçiliği değil, ayrılıkçı soydaşlığı değil, birleştirici yurttaşlığı esas alır. Bu ülkenin yasaları Türklüğü üst kimlik olarak tanımlamıştır. Türküm demek bir ırka mensup olduğumuzu anlatmaz. Türküm demek bir millete, bir kültüre mensup olduğumuzu anlatır. Türklük, bizim ulusal kimliğimizdir.

 

Atatürk kabartmaları da devlet madalyalarından, devlet nişanlarından çıkarılıyormuş. Türk milleti bu güne kadar Atatürk’ü görsellerde yaşatmadı. Türk milleti Atatürk’ü gönüllerde yaşatıyor. Bu millet var olduğu sürece, Atatürk sevgisi de, Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti devleti de ilelebet payidar kalacaktır!

 

Türküm demekten, çalışkan ve doğru olmaktan imtina eden. En büyük kazanımımız cumhuriyetten. Cumhuriyetin kurucularından. Cumhuriyetin değerlerinden rahatsız olan, her türlü zihniyete karşı “Andımızı” savunmaya devam edeceğiz. İstiklal Marşımızı, Gençliğe Hitabemizi, Andımızı geleceğimizi emanet edeceğimiz öğrencilerimize okutacağız, anlatacağız, öğreteceğiz, aşılayacağız. Andımız olsun, ahdımız olsun ki; Başöğretmen Atatürk’ün açtığı yolda, gösterdiği hedefe hiç durmadan yürüyeceğiz.

 

Türkiye Cumhuriyeti mahkemeleri tarafından, “Türk Milleti adına” diyerek alınan bu kararları, bu milletin bir ferdi olarak, ben kabul etmiyorum. Bu konuda son sözü millet söylemelidir. O zaman bu kararlar Türk milletinin onayına sunulsun. Andımız halk oylamasına sunulsun. Asıl karar Türk milletinin kararıdır.    

Kaynak: (KA) - Kemalpaşa Aktüel - Filiz Eroğlu Editör: Filiz Eroğlu
Etiketler: EĞİTİM-İŞ’TEN, “ANDIMIZ”, BASIN, AÇIKLAMASI,
Yorumlar
Haber Yazılımı