Haber Detayı
16 Şubat 2022 - Çarşamba 09:40
 
ÇİFTÇİLERİN KREDİ BORÇLARI HAKKINDA AÇIKLAMA
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Tarım Kredi Kooperatiflerine borcu olan çiftçiler hakkında açıklama yaptı.
GÜNDEM Haberi
ÇİFTÇİLERİN KREDİ BORÇLARI HAKKINDA AÇIKLAMA

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: “Çiftçilerimiz girdi ihtiyaçları için kullandığı Tarım Kredi Kooperatiflerine olan kredi borçlarından dolayı da sorunlar yaşıyor. Kooperatifler tarafından icra işlemlerinin başlatıldı. Çiftçilerimiz kendi kooperatifinden bir yapılandırma bekliyor.

 

Çiftçilerimizin Tarım Kredi Kooperatiflerinden kredi borçlarına yönelik beklentileri var. Bu beklentiler,

1. İcra işlemlerinin ve icradan satışların durdurulması,

2. Yapılandırma taksitlerine faiz uygulanmaması ve Kredi Kullandırma Komisyon Payının kaldırılması,

3. Yapılandırmada taksit seçeneğinde peşinat talep edilmemesi,

4. Yeni sezon üretimde kullanmak üzere gübre, mazot ve diğer girdilerin kredi borcuna bakılmaksızın ayni olarak verilmesidir.

 Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü tarafından kurumsal olarak alınan yapılandırma kararı bugünlerde kredi borcundan dolayı çok sıkıntı çeken çiftçilerimiz için önemli bir adım olmuştur.

Kurumlar tarafından yapılan bu uygulamalarda faiz oranları yüksek olmakta, geçmiş yıllarda artan borç yeni yapılandırmada daha da artmaktadır. Bu nedenle daha önceki açıklamalarımızda da sık sık dile getirdiğimiz üzere, devlet destekli ve faizsiz uzun vadeli bir yapılandırmaya yönelik yayınlanacak Cumhurbaşkanı Kararı biriken kredi borçları sorununu çözecek çiftçinin kredi borcunda artan faiz yükü kaldırılacaktır”

Kaynak: (KA) - Kemalpaşa Aktüel - Filiz Eroğlu Editör: Filiz Eroğlu
Etiketler: ÇİFTÇİLERİN, KREDİ, BORÇLARI, HAKKINDA, AÇIKLAMA,
Yorumlar
Haber Yazılımı