Haber Detayı
19 Aralık 2020 - Cumartesi 17:52
 
BALYELİ'DEN KAMUOYUNA AÇIKLAMA
CHP Kemalpaşa İlçe Başkanı Ahmet Cemil Balyeli ilçe gündemine dair açıklamalarda bulundu.
GÜNDEM Haberi
BALYELİ'DEN KAMUOYUNA AÇIKLAMA

CHP Kemalpaşa İlçe Başkanı Ahmet Cemil Balyeli açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

 

KAMUOYUNA

16-17 Aralık 2020 tarihinde yerel ve ulusal basına yansıyan, AKP Kemalpaşa İlçe Yöneticisi iki kişi ile ilgili haberler ve bu konu ile ilgili açıklamamız üzerine yapılan yorumlardan; Konunun yanlış anlaşıldığı ve bazı kişilerin de bilinçli olarak yanlış anlaşılmasını sağlamaya çalıştıkları görüldüğünden bu açıklamanın yapılması zarureti doğmuştur.

 

Olaylardan biri, basına yansımasından yaklaşık 45 gün, diğeri de bir hafta önce gerçekleşmiş olaylar olup uzun süredir tarafımızca bilinmesine rağmen herhangi bir açıklama yapılmamıştır.

 

Aradan geçen bunca zamandan sonra, bu olayların basına yansımasının nedeni, 16 Aralık 2020 tarihinde söz konusu kişilerin, yöneticisi oldukları AKP Kemalpaşa İlçe Başkanlığı tarafından disipline sevk edilmeleri ve hızla ihraç edilmiş olmaları ve yine AKP Kemalpaşa İlçe Başkanlığı tarafından bu kişiler hakkındaki kararların basına servis edilmiş olmasıdır.

 

Basında yer alan açıklamalarımız, bu kişilerin disipline sevk edilmeleri ve ihraç edilmelerinin kamuoyuna açıklanmasından sonra yapılan açıklamalardır. Kaldı ki, AKP Kemalpaşa İlçe Başkanlığı tarafından bu iki kişilerin ismi açıkça basına servis edildiği ve birçok haber sitesinde yayınlandığı halde, tarafımızca yapılan açıklama daha sonra olmasına rağmen kesinlikle isim kullanılmamıştır.

 

16 Aralık 2020 tarihinde AKP Kemalpaşa İlçe Başkanlığı tarafından basına yapılan “istifaları alındı” açıklamaları İzmir ve Kemalpaşa yerelinde birçok haber sitesi ve soysal medya haber sayfalarında Saat:16.01 itibariyle yayınlanmıştır.(haber linklerinden birkaçı aşağıdadır)

https://www.gundemebakis.com/.ak-parti-kemalpasada...

https://www.egepostasi.com/.ak-parti-kemalpasa.251156

http://www.kemalpasaaktuel.com/haber-o-isimlerin-parti...

http://www.ege24haber.com/haber-bulent-aksakal-o...

https://www.facebook.com/HakimiyetGazetesi35/posts/2913428232314298

https://www.facebook.com/kemalpasanifhaber/posts/2464188933875159

https://www.ehaege.com/.ak-parti-kemalpasada-iki-ilce...

 

Bu açıklamaların kamuoyuna yansımasından sonra, şahsımı bizzat telefonla arayan gazeteci arkadaşa yapılan açıklamanın yayınlanma saati ise 16:43 tür. (haberin linki aşağıdadır)

https://www.gundemebakis.com/.chpden-flas-kemalpasa...

 

İddia edildiği gibi, tarafımızca, “yargısız infaz” ve kişilerin “masumiyet karinesi” ihlal edilmemiştir.

 

AKP Kemalpaşa İlçe Başkanlığı tarafından bu kişilerin yargı süreci tamamlanmadan ve savunmaları alınmadan ihraç edilmeleri yargısız infazdır. Basına servis edilen İhraç kararlarında kişilerin isimlerinin açıkça yazılması da “masumiyet karinesi”nin ihlalidir.

 

Halen AKP İlçe Yöneticisi olan bazı kişilerin, sosyal medya paylaşımları altına tarafımı karalayıcı yorum yapmak yerine, dakika dakika gelişmeleri bir kez daha incelemelerinin, aynı hataları yapmamaları açısından daha iyi olacağını düşünüyorum.

 

Bir kez daha vurgulamak gerekir ki bir hukukçu olarak, yargısız infazın ve masumiyet karinesinin ne olduğunu bilecek durumdayım ve tarafımca yapılan açıklamada bu ilkelerin hiç birinin ihlal edilmediği de açıktır.

 

Uzun süredir, kamuoyunda ve havuz medyasında Cumhuriyet Halk Partisi mensup ve yöneticilerine yönelik taciz olaylarının gündeme getirilmesinde hiçbir ilkeye dikkat etmeyen insanların, kendi partilerinden biri hakkında aynı iddialara karşı bu kadar duyarlı olması da ayrıca üzerinde düşünülmesi ve ders çıkarılması gereken bir durumdur.

 

Kamuoyunun takdirlerine saygı ile sunarım.

Av.Ahmet Cemil BALYELİ

CHP Kemalpaşa İlçe Başkanı

 

Kaynak: Editör: Filiz Eroğlu
Etiketler: BALYELİ'DEN, KAMUOYUNA, AÇIKLAMA,
Yorumlar
Haber Yazılımı