Yazı Detayı
10 Aralık 2018 - Pazartesi 12:30
 
ZEYTİN VE ZEYTİN YAĞI
Bülent ORAY
bulentoray@kemalpasaaktuel.com
 
 

Rekoltenin düşük olduğu yıllarda fiyatlar yüksek olur tarımsal ekonominin temelinde bu vardır. Ürün az ise fiyat yüksek olur. Bu yılda beklenti bu yönde idi. Ancak bu yıl zeytinde meyve tutumu az gerçekleşti. Zeytin tanelerinde fizyolojik olarak erken olgunlaşması ve iklimsel bazı nedenlerden ötürü dökülme gerçekleşmesine rağmen bu olumsuzluklar fiyata yansımadı. 

Hem zeytinin hem de yağın çiftçiden alış fiyatları beklenenden daha düşük. Bunun sebeplerinden biri de işletmelerin kredi faizlerinin yüksek oluşu sonucu işlenmemiş zeytin alımlarında miktarı az tutmaları oldu. Üreticinin cebine girecek olan paraya olumsuz yansıdı. Piyasa bu yıl 25-30 gün erken açıldı. Fiyat konusu belirsiz kaldı. Geçtiğimiz yıllarda üreticilerin tutumları şu şekildeydi,
O yılın mahsulünden kazandığı parayı bir sonraki yıl alet ekipman yenilemek, sulama sistemleri kurmak, ilaç, gübre, budama ve hasat için ayırırdı. 2018- 2019 yılına borçlu giren üreticiler 40 tl olan ilacı 80 tl ye alamayacak, gübre ve ilaçtan tasarruf etmek zorunda kalacaktır. Buda bir sonraki yılın verimine yansıyacaktır. Zaten üretici girdi fiyatlarının yarın ne olacağını bilemiyor, her geçen gün değişiyor. O yıl İklimin yetiştiriciliğe uygun olup olmayacağını bilemiyor. Birde satış fiyatı başta belli olmayan bir ürün üzerinde yaşam kuruyor. Hiç bir sektörde bu kadar belirsizlik yok. 
Geçen sene sofralık zeytinlerde üreticiden alım fiyatlerı  10-11 tl ye kadar çıkarken aynı kalitede ve aynı irilikteki zeytinler bu yıl 4-4.5 TL civarında piyasa fiyatı bu kadar dalgalıyken kooperatifleşmenin önemini görmezden gelemeyiz.  Birlik olmanın iyi bir örneğini Marmara Birlik'te görüyoruz. Üreticiyi madur etmeyerek alıma başlamadan fiyat belirledi. Birlik Piyasadaki dalgalanmadan üreticilerinin zarar görmesine engel oldu.

Bunların yanında Yağlık zeytin fiyatlarını aşağı çekmek isteyen bir lobi var. Çeşitli spekülasyonlar çıkarıyorlar. Zeytinyağı fiyatlarının düşeceği yönünde bir algı yaratılması kötü. Her şeyin fiyatı artarken zeytin ve zeytinyağının fiyatı bu kadar girdi maliyetine rağmen nasıl düşer. İlgili kurumların bu duruma müdahalesi gerekmektedir.

Aroması, tadı güzel çok kaliteli zeytin ve zeytin yağ üretiyoruz, ekonomik sorunları çözebilsek ve iyi bir şekilde pazarlayabilsek keşke. Üreticimiz kazanırsa hepimiz kazanırız. 

 
Etiketler: ZEYTİN, VE, ZEYTİN, YAĞI,
Yorumlar
Haber Yazılımı