Yazı Detayı
02 Mart 2019 - Cumartesi 19:52
 
YEREL SEÇİMLER VE EKONOMİ
Arif GEMİCİ
arifgemici@kemalpasaaktuel.com
 
 

Sevgili Okuyucularım;
Yerel seçimlerin 31 Mart 2019 da yapılması kararından sonra bir taraftan hükümet yetkilileri ekonomi dizginlerini sıkı tutmaya çalışsa da dövizin freni seçimlerden sonra pek sağlıklı olmayacağına inananlardanım. Üretim ekonomisinden bahsetmiştik, gıda üretemeyen tam bağımsız olamaz. Cari açığın 2018’de 27,6 Milyar olduğu bir dönemde seçim ekonomisini sürdürmek bu millete yapılan en büyük kötülüktür. Kayıtlı işsiz sayısının ülkede 3 Milyon 775 bin olduğu bir ortamda huzurdan mutluluktan bahsedilemez. Sanayide büyük ölçüde daralma yaşanıyor. TÜİK geçen yılın Aralık ayına ve 2018 yılına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı. Bana göre mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi Aralık’ta bir önceki aya kıyasla 1,4 düştü. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi Aralık 2018 de bir önceki yılın aynı ayına göre 9,8 azaldı. Ekonomistler daralmanın yüzde 7,5 olmasını bekliyordu. Endeks, yıllık ortalama da ise 1,8 arttı.  4. Çeyrekte 7,5 daraldı. İnşaat sektöründe ki gerileme ekonomiyi etkiliyor. Hazine piyasadan 2,5 Milyar TL borçlandı. Hazine ve Maliye Bakanlığı düzenlediği tahvil ihalesiyle piyasadan borçlandı. Üretimin olmadığı bir ülke ekonomisinde borsanın suni yükselişi yabancı sermayeyi çekiyor, iştah kabartıyor ancak ülkemiz insanını tedirgin hale sokuyor. Borsanın 55’i, binde 5’lik milyonerin olduğu bir sanal ortamda adil paylaşımdan söz edilemez. Faizlerin yüksek olduğu bu dönemde otomotive el freni çektirdi. Otomotiv pazarında geçen yılın ikinci yarısında başlayan ve ÖTV indirimine karşın bu yılın Ocak ayında 59 düşüşle devam ederken söz konusu düşüşün özellikle yüksek faiz oranıyla kurdaki hareketlilikten kaynaklandığı belirtiliyor.
✴✴✴
Kıymetli Okuyucularım;
Birazda ekonominin belirsizliğinden sonra yerel seçimlerden bahsetmek istiyorum. 31 Mart Yerel Seçimlerinin ülkemize, İzmirlimize ve Kemalpaşalımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum. Vaatlerin havada uçuştuğu bir dönemi yaşıyoruz. İlçemizde en büyük sorun otopark ve Kentsel Dönüşüm projeleridir. Çevre düzenlemesi parke ve parklar normal belediyeciliğin güncel çalışmalarıdır. Ancak Kentsel Dönüşüm Kemalpaşa’da yaklaşık 30 bin vatandaşımızı ilgilendiren bir sorundur. 
✴✴✴
Belediye başkanlık yarışında yaklaşık üç aday üzerinde yoğunlaşıyor. Milletin oylarının tekelleştiği ve insanların kutuplaştırıldığı en yoğun dönemi yaşıyoruz.
✴✴✴
10 yıl (1994-2004) halkımıza hizmet eden Efsane unvanı halkımız tarafından verilen Mehmet Ali ÖZÜDOĞRU daha sonra 5 yıl Ak Parti Yakup KARACA dönemi, 5 yıl CHP Rıdvan KARAKAYALI dönemi ve şuanda mevcut Ak Partili başkan Arif UĞURLU dönemi yaşandı. Üç adayında zirveye oynadığı seçim atmosferi yaşanıyor. Sağduyulu Kemalpaşa’yı sevenler ile rant, makam, mevki bekleyenler arasında geçeceğe benziyor. Cumhur ittifakı (MHP-AKP) , Millet İttifakı(CHP-İYİ Parti) Türkiye Geneli anlaşma yapılmış ve Saadet Partisi 1399 seçim bölgesinde seçime Kemalpaşa’da olduğu gibi ittifaksız girmektedir. Kemalpaşa’mızda seçimler Cumhur İttifakı, Millet İttifakı ve Özüdoğru-Halk İttifakı arasında geçecektir.Rantın ve parselasyonların havada uçuştuğu bir Kemalpaşa ile karşı karşıyayız. İstanbul yolunun Kemalpaşa’dan geçmesi İzmir-İstanbul otoyolunun mesafeyi 3,5 saate düşürmesi sanayi ve tarımın iç içe olduğu Kemalpaşa’mıza rağbeti artırmaktadır.
✴✴✴
Ekonomini sıkıntılı süreçten geçtiği bir ortamda fiyatları düşürebilmek için, ekonomiyi dizginleyebilmek için belediyelere tanzim satışlar açıldı, ancak bu çözüm değil sadece bir pansuman tedbiridir. Hükümet yetkilileri kutuplaştırma siyasetinden vazgeçmelidir. BENDENSEN SORUN YOK! Karşımdaysan HAİNSİN! yaftası bu seçimlerle birlikte tarihin sayfalarına kazınacaktır. Bu arada konuları işlerken günümüzün en önemli sorunu Kentsel Dönüşümün Rantsal Dönüşüme çevrilmemesi önem arz etmektedir. 
✴✴✴
İmar affı bir yıldır devam ediyor ve üç katlı imarlı binaya imar barışından faydalanan vatandaş rant için üç kat daha koymaktadır. Hükümet yetkilileri imar affı sürecini seçimler dolayısıyla 6 ay uzattı. Gelir sağlamak amacıyla yapılan bu imar affıson günlerde İstanbul başta olmak üzere tüm illerimizde çürük yapıların yıkılması ve sonucunda da can kayıplarına sebebiyet verdiğine hep beraber şahit olduk. Seçimleri kazanma uğruna ve ekonomiyi şirin göstermek için ülkemizin geleceği ile oynanıyor. Bu konuda adil, tarafsız ve ilkeli bir siyaset anlayışına saygı ve sevgi çerçevesinde ihtiyaç vardır.
✴✴✴
Kıymetli Kemalpaşalılar;
Bu seçim diğer seçimlerden çok daha önem arz ediyor. Çünkü gerek İstanbul otoyolunun Kemalpaşa’mızdan geçmesi, gerekse Lojistik köyün 40 bin kişi istihdam edeceği konuşulurken, Kentsel dönüşüm projeleri ve otopark sorunu, Kemalpaşa’nın da 5+5 10 yıllık planda 500 bin nüfusla karşı karşıya kalmasından dolayı yerel seçimler önem kazanmıştır. Şuanda adaylar arsında denenmemiş aday yoktur. 10 yıllık Özüdoğru dönemi ve 5’er yıllık diğer partilerin başkan adaylarının dönemi yaşandı ve halkımız Saadet Partili Milli Görüş Belediyesini ilk Özüdoğru ile tanıdı daha sonra Ak Parti Belediyeciliğini Yakup KARACA Bey ile daha sonra CHP Belediyeciliğini Rıdvan KARAKAYALI ile görmüş oldu. Son 5 yılda ise halkımız Ak Partili Belediye Başkanı Arif UĞURLU beyi görmektedir. Şimdi halkımız bu adaylarımızı gönül terazisinde tartacak hangi adayın Kemalpaşa’nın geleceği için faydalı görüyorsa onu seçecektir. Ancak adaylarla birlikte Belediye Meclis üyeleri adayları da söz konusudur. Kemalpaşa halkımız mutlaka belediye başkan adayları ve meclis üyeleri ekibini de göz önünde bulunduracaktır. Kemalpaşa halkımızın bu kadar sorunlarını bu kadar çözebilecek aday üzerinde duracağına inanıyorum. 31 Martta sağlıklı kararları Kemalpaşa’nın geleceği için çok büyük önem arz etmektedir. Gelecek nesile iyi bir Kemalpaşa bırakmak ümidiyle Kemalpaşa ve İzmir’imiz başta olmak üzere Ülkemize 31 Mart seçimlerinin hayırlar getirmesini Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.

Allaha emanet olunuz.

 
Etiketler: YEREL, SEÇİMLER, VE, EKONOMİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı