Yazı Detayı
03 Şubat 2020 - Pazartesi 23:28
 
YENİ MECLİS SALONU VE ŞUBAT AYI GÜNDEMİ
Filiz EROĞLU
filiz-eroglu@hotmail.com
 
 

 

Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı’nın talimatıyla yaptırılan yeni meclis salonu Şubat ayı meclis toplantısı ile hizmete açıldı. Daha önce dere mesire alanında bulunan salonda gerçekleştirilen Belediye meclis toplantılarını bundan sonra Kemalpaşa Belediyesi’nin üst katında inşa edilen yeni meclis salonunda yapılacak. Görücüye çıkan yeni meclis salonu meclis üyeleri ve izleyiciler tarafından beğeni aldı. Netice itibariyle Kemalpaşa güzel ve modern bir meclis salonuna kavuşmuş oldu.

 

MECLİS CANLI YAYINLANDI

Meclis başkanlığı masası, 3 siyasi parti grubu için tasarlanmış 45 meclis üyesi koltuğu ve 60 izleyici kapasitesine sahip yeni meclis salonunda her meclis üyesinin mikrofonu bulunuyor. Bu meclis toplantısı canlı olarak yayınlandı ve bu sayede Kemalpaşalılar anlık olarak meclis toplantısını takip edebildi. 10 aydan bu yana yapılan meclis toplantılarında hâkim olan siyasi gerginlik ve sataşmalar bu mecliste görülmedi, aksine keyifli bir meclis toplantısı oldu. Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı meclisi gayet olumlu ve ılımlı bir şekilde yönetti.

 

Yeni meclis salonu beğeni alırken gözden kaçan bazı eksiklikler de yok değildi. Daha önce biz gazetecilere de yer ayrılacağı söylenmişti ancak yeni mecliste basın için herhangi bir alan ayrılmamış. Meclisi takip eden izleyicilerin dillendirdikleri konu ise salonda eğimin olmamasıydı. İzleyiciler salonda eğim olması durumunda toplantıyı daha iyi takip edebileceklerini söylediler. 3 siyasi parti grubu için tasarlanan yeni meclis salonunda İYİ Parti’nin grup kurması ihtimalinde, grup için ayrılan bir bölüm yok.

 

AK PARTİ VE MHP İLÇE BAŞKANLARI ÖN SIRADA OTURDU

Geçen ay yapılan meclis toplantısında “İlçe Başkanları arkada otursun” çıkışı yapan Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı bu meclis toplantısında sessiz kaldı. Karakayalı'nın bu çıkışına rağmen AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Ali Demirtaş ve MHP İlçe Başkanı Mustafa Gözütok gruplarının yanında, en önde oturdular. CHP İlçe Başkanı Ahmet Cemil Balyeli ve İYİ Parti İlçe Başkanı Coşkun Dinçer ise arka sıralarda oturmayı tercih ettiler.

 

TESİS İSİMLERİ BELİRLENDİ

Bu meclis toplantısında uzun bir süredir tartışmalara yol açan Göl Park ve Kongre Merkezi’nin isimleri alınan meclis kararlarıyla belirlendi. MHP Grubu tarafından teklif edilen ve ilgili komisyonda oy çokluğu ile kabul edilen “yapımı süren Kongre Merkezi’nin isminin  Alparslan Türkeş Kongre Merkezi olarak belirlenmesi” maddesi CHP Grubunun önerisiyle başlarına Kemalpaşa ibaresi eklenerek oybirliği ile kabul edildi.  Ak Parti Grubu tarafından teklif edilen ve ilgili komisyonda oy çokluğu ile kabul edilen “Göl Park’ın isminin Binali Yıldırım Millet Bahçesi olarak belirlenmesi” ise CHP Grubunun önerisiyle başlarına Kemalpaşa ibaresi eklenerek Ak Parti ve MHP'nin oylarıyla, oy çokluğu ile kabul edildi.

 

Park Orman Mesire alanının ismi ise bugüne kadar meclis gündemine gelmedi. Bu sebeple bu yerin resmi bir ismi yok. İlerleyen meclislerde gündemi meşgul edecek yeni bir isim konusu daha olacak gibi duruyor.

 

AK PARTİ VE MHP’DEN YENİ MECLİS SALONUNA İSİM ÖNERİSİ

Gerçekleştirilen meclis toplantısında CHP’li Kemalpaşa Belediyesi’nin yapmış olduğu yeni meclis salonu için Ak Parti ve MHP grubundan isim teklifi geldi. Ak Parti ve MHP Grubu yeni meclis salonu için “Kemalpaşa Belediyesi Şehit Fethi Sekin Meclis Salonu” ismini önerdi. Gündem maddesi Hukuk komisyonuna havale edildi.  
 

SULAMA SUYU TON BAŞINA 10 KURUŞ OLARAK BELİRLENDİ

Bir önceki mecliste komisyonlara havale edilen Savanda Göleti Sulama suyunun 2020 yılı için işletme ve bakım ücreti ile su birim fiyatlarının belirlenmesi maddesinin komisyon raporu bu mecliste karara bağlandı.  Komisyonlara abonelik ücreti 100 TL, ton başına kullanım ücreti 35 kuruş olarak gelen fiyatlar Ak Parti ve MHP Komisyon üyelerince abonelik ücreti 1 TL,  ton başına kullanım ücreti 10 kuruşa indirilip oy çoklukları ile kabul edilerek meclise geldi. Meclisteki konuşmalarda Ak Parti Grup Başkan Vekili Metin Yaşar’ın  “sosyal belediyeciliğin gereği budur” sözlerine Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı tepki gösterdi.

 

Kemalpaşa Belediyesi olarak sürekli olarak sosyal belediyecilik hizmetlerini sürdürdüklerini ifade eden Başkan Karakayalı “buranın personel ve diğer giderler olmak üzere gideri 250 Bin Lira. Bu hizmetten yararlanacak çiftçilerimize zaten en ucuz şekilde sunuyoruz. Bu hizmetin sosyal belediyecilik ile bir alakası yok. Dezavantajlı vatandaşlarımıza yaptığımız yardımlar, destekler sosyal belediyeciliktir. Bu konu sosyal belediyecilik ile alakalı değildir. Ben o 1 lirayı da kaldırıyorum” diye konuştu. Gündem maddesi abonelik bedeli olmayacak şekilde, ton başına 10 kuruş olarak oy birliğiyle kabul edildi.

 

 
Etiketler: YENİ, MECLİS, SALONU, VE, ŞUBAT, AYI, GÜNDEMİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı