Yazı Detayı
31 Mayıs 2019 - Cuma 12:53
 
YAZ'A MERHABA
Ecz. Gülsüm YAĞCI
gulsumyagci@kemalpasaaktuel.com
 
 

Yaz deyince akla gelen tatil, deniz, kum, güneş... Yaz, insanın hem bedenen hem de ruhen dinlendiği en güzel mevsim... Yazın kalbimizi ısıtan güneş ise yıllardır insanoğlu için ısı ve enerji kaynağı olarak görev yapar. Son 30- 40 yıldır deri üzerindeki zararlı etkilerinin fark edilmesinden sonra korunulması gereken bir güç olarak karşımıza çıkmaktadır. Dünya yüzeyine ulaşan güneş ışıkları, infrared ışıktan ultraviyole (UV) ışığına kadar değişen dalga boylarındadır. Deriye en zararlı dalga boyları ise UVA ve UVB’dir. UVA ışını 'A' aging, foto yaşlanmadan sorumlu olan ışındır. Güneş yanıklarının sadece 15'nin nedenidir. UV ışını 'B' ışını, vitaminD’nin sentezinden sorumludur. Güneş yanıklarının 85 inden sorumludur. 

Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için benimsemesi gereken prensiplere bakacak olursak;

1.Giysilerimiz güneşten korunmada önemli bariyer oluştururlar. Kuru ve sık dokulu kol ve bacakları kapatan giysiler iyi bir korunma sağlarlar. 

İdeal olarak 10 cm güneşliği olan şapka kullanılmalıdır. Şapka seçimi yaparken, ışık geçirmeyen dokuma tercih edilmelidir.

Kıyafet seçimi yaparken, sıkı dokunan kumaşlar, yıkama ile hafif çekmiş kumaşlar, polyester giysiler daha yüksek koruyucu özelliğe sahiptir. Solmuş veya ıslanmış giysilerin koruyucu özelliği daha düşüktür.

2.Güneş gözlükleri başka bir noktadır. Güneş ışınlarının gözdeki etkilerini ve katarakt oluşmasını önlemek için tam UVA-UVB filtreli güneş gözlükleri kullanılmalıdır. 

3. Güneşten korunmada dikkat edeceğimiz en önemli basamak özellikle güneş ışıklarının en dik olduğu saatler olan 10:00-14:00 arasında güneşten kaçınmaktır. Dışarıda olduğumuz saatlerde de daima gölgede durmak tercih edilmelidir. Ancak bu alanların koruyuculuğunun da 20-40 olduğu unutulmamalıdır.

4.Tüm bu önlemlere ek olarak açıkta kalan deri bölgelerini korumak için güneş koruyucular kullanılmalıdır.

Güneşten koruyucu seçerken hem UVA hem de UVB’ye karşı koruma sağlayan geniş spektrumlu ürünler seçilmelidir. Güneşten koruyucular içindeki “fiziksel koruyucular”güneş ışınlarını fiziksel olarak engellediklerinden (ör: çinko oksit veya titanyum dioksit), geniş spektrumlu ürünlerde kimyasal koruyucularla birlikte kullanılırlar.
Ortalama güneş alan bölgelerde kış aylarında SPF(Sun Protecting Factor)  15 kullanımı yeterli olsa da, yaz aylarında bu değer yetersiz kalır. SPF 15’ in altında koruma kullanılmamalı, yaz ayları için en az 30 koruma faktörlü kremler kullanılmalıdır.


GÜNEŞ KORUYUCULARI 
NASIL KULLANMALIYIM?
•Güneşten koruyucular, dışarı çıkmadan 30 dakika önce sürülmeli, 2-4 saatte bir yenilenmelidir.

•Güneşe çıktıktan 30 dakika sonra yapılacak ilk tekrarın etkinliği arttırdığı bildirilmektedir.

•Denizde, suda uzun süre kalınacağı dönemlerde suya dayanıklı formüller tercih edilmelidir.

•Güneşten koruyucuların UV’ye maruz kalan tüm alanlara yeterli kalınlıkta, katman oluşturacak şekilde ovalamadan uygulanması gerekir. İdeal olarak kremler 2 mg/cm2 sürülmelidir. Bu miktar sadece yüz dikkate alındığında kabaca 1/3 çay kaşığı kadardır. 

•Güneşten koruyucular, güneşe maruziyet süresini uzatabilmek için kullanılmamalıdır; çünkü böyle bir kullanım bazı güneşten koruyucular tarafından filtre edilmeyen ya da daha az filtre edilen dalga boylarına maruziyeti artırabilir.
Son yıllarda güneş koruyucularla ilgili en çok sorun işareti oluşturan konulardan birisi de D vitamini sentezine etkisi;
Güneşten koruyucular D vitamini sentezini etkiler mi? 

Bir bakalım;
Sadece yüz ve el sırtlarının güneşe günde 10-20 dakikalık maruziyeti, düzenli güneş koruyucu kullanılsa dahi en yüksek vitamin D üretimini sağlar. Bronzlaşma, D vitamini üretimini azaltır. Artan yaşla birlikte deriden D vitamini sentezi ileri derecede azalır. Bütün bu sebeplerden dolayı, D vitamini eksik olduğu takdirde, sentezi için kansere yol açabildiği kesin olarak bilinen güneş ışınları yerine, dışarıdan D vitamini desteği alarak bu eksiğin giderilmesi daha mantıklı görünmektedir. 

Bu yaz'da doğru tercihlerin size şifa olması dileğiyle, sağlıcakla kalın…

 
Etiketler: YAZ'A, MERHABA,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı