Yazı Detayı
10 Ocak 2019 - Perşembe 15:25
 
YASAKLANAN TARIM İLAÇLARI
Bülent ORAY
bulentoray@kemalpasaaktuel.com
 
 

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından alınan karara göre neonikotinoid grubunda yer alan  Clothianidin, Imidacloprid ve Thiamethoxam aktif maddelerini içeren tarım zehirleri 2019 yılı içerisinde belirtilen farklı tarihlerde yasaklanıyor.

Ayçiçeği ve pamuk bitkilerinde yoğun olarak kullanılan imidocloprid etkili maddesi bölgemizde de kullanılmaktaydı. Zeytin ve bazı meyve ağaçlarında şimdiye kadar ruhsatlı olan bu aktif, Zararlılara karşı oldukça etkili mücadele edebilmekteydi. Sistemik olan bu ilaç bitki bünyesinde kökten meyveye kadar hareket ederek zararlılarla mücadelede başarı sağlıyordu. 
Bazı derneklerin, sivil toplum kuruluşlarının baskısıyla, bakanlık bu aktiflerin kullanımını takip etmeye başlamış, bu konuda çalışmalar yapılmış, arılara karşı zehirli olduğu kanıtlandığından yasaklanmıştır. Arı ölümlerinin yanı sıra, arıların dokularında, polenlerinde ve balda da kalıntı olduğu saptanmıştır. Bu doğrultuda arı nüfusunun azalmasına neden olan neonikotinoid grubu pestisitler yasaklanmıştır. Kullanıldığı tesbit edildiğinde tarım ilçe müdürlükleri tarafından ceza uygulanacağı belirtilmiştir.
 
Suda dağılan toz formulasyonları (WS) , daha çok tohum ilaçlamasında kullanılırken, sıvı formulasyonları (FS,SC,SL…) yeşil aksam ilaçlamalarında kullanılmaktaydı. Yaprak biti, beyazsinek, trips gibi zararlılarda çok etkili bir ilaç olduğunu biliyoruz. Üreticimiz açısından baktığımızda;

Bölgemizde bu kimyasal kış aylarında yağ (oil) formulasyonu uygulaması tercih edilmekteydi, kendi adıma merak ediyorum kış aylarında kullanılan bu ilacın arıların aktif olduğu döneme kadar kalıcı olur mu? Eğer bu ilaçları kış aylarında üreticiler uzman tavsiyesine göre kullansaydı, uygulama zamanları ve bekleme süreleri dikkate alınsaydı, kontrolleri daha etkin yapılabilseydi,  meyve bölgesi için yasaklanma durumuna gelmeyebilirdi. Arıların, diğer canlıların faaliyetleri devam edebilirdi. Üreticinin bu konuda eğitilmesi oldukça önemli bir diğer konu.
Çok zehirli bu ilaçların kaldırılma sebebini anlıyorum. Ancak üretimin aksamaması için bunların yerine alternatif bekleme süresi kısa, fiyat uygun ve etkin ilaçlar önerilmelidir. Aksi takdirde üreticilerimizin kaliteli ürün elde etme imkânı kalmamaktadır. Bu da kaliteli verimli ürün elde edemez ve iyi fiyata pazarlayamazlarsa tarımsal üretim açısından önemli bir sorun haline gelebileceğini göstermektedir.

 
Etiketler: YASAKLANAN, , TARIM, İLAÇLARI,
Yorumlar
Haber Yazılımı