Yazı Detayı
29 Eylül 2020 - Salı 11:09
 
VİRÜS-EKONOMİ (AHLAK VE MANEVİYAT)
Arif GEMİCİ
arifgemici@kemalpasaaktuel.com
 
 

Sağlıklı bir hayat için; iyi bir birey iyi bir Müslüman olmak için sağlıklı hayat anayasasını oluşturmamız gerekmektedir. Covid19’dan sonra hayatımızı yeniden dizayn etmemiz gerekir. İlaçlardan uzak durmalıyız, incinmeyeceğiz, incitmeyeceğiz. Sağlık kontrollerini ihmal etmeyeceğiz gereksiz ilaç kullanmayacağız. Maskesiz hayatı düşünmeyeceğiz, tedbiri elden bırakmayacağız. Manevi şifaya zaman ayırmalıyız. Sıkıntımızı paylaşabileceğimiz insanla dost ve Arkadaş olmalıyız, yaşlanmaktan korkma, yaşlılıkla kavga etmeyin. Mutlak sonu kabullen sadece sevince değil, kadere de ortak ol. Müzikten kopma, ruh ve bedeni birbirinden ayırma, beden un, ruh su, oluşan hamur ise sensin.

 

Evet, konu başlığımızda da virüs ekonomi ve ahlak ve maneviyat; vatandaş olarak sorumluluklarımız var, kul hakkı var. Virüse karşı tedbirimizi almamız maske kullanmamız gerekir. Kul hakkına riayet etmemiz gerekli yaz aylarında tatil beldeleri, düğünler ve cenazelerde sosyal mesafeye uyulmadığından covid19’ a yakalanma oranında artış meydana geldi, tedbir almamız gerekir. Tedbir önce aileden başlar. Bu arada ekonomimizi de büyük ölçüde etkiledi. Esnaf borçlarını kapayamaz duruma geldi. Esnafın borçları yeniden ertelensin talebi var. TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, covid19 salgınının esnaf ve sanatkârları olumsuz etkilediğini belirterek ertelenen pirim, kredi gibi bonolarının yıl sonuna kadar yeniden ertelenmesini talep etti.

 

Borçlar birikti ödeme gücü yok. Palandöken; esnafın kira, fatura, veri, prim, kredi ödemelerinin arttığını ve bu borçların ödenmesinin imkânsız hale geldiğini söyleyerek “yeniden artış gösteren bu salgın ortamında ertelenen borçların ödenmesi şu an için mümkün görünmüyor” dedi. Bu noktada acil yapılması gereken yıl sonuna kadar mevcut borçların yeniden ertelenmesi ve esnafın rahat nefes almasının sağlanmasıdır.  

 

Çiftçimiz ürettiğinin karşılığını alamıyor, piyasa ekonomisinde dengeler alt üst oluyor, döviz ve altın kurları hareketli son yıllarda ahlak ve maneviyat dejenere oldu, çöktü. Hiçbir bireyin birbirlerine karşı sevgi ve saygısı kalmadı, mesafeler daraldı. Ümit ediyoruz ki bu salgın virüsten ders alınır. Ancak görüyoruz ki birçok vatandaş ders almayı bırak hiç bir şey yokmuş gibi duyarsız. Toplumda psikolojik sorunlar arttı. Kul hakkına riayet ve saygı yok denecek kadar azaldı. Bu sonuçta maneviyatın eksikliğidir.

 

Piyasalarda sanal bir durum var. İkinci el piyasası büyük artış gösterdi. ÖTV artışı hemen ikinci el araçlara yansıdı. 

 

Bu gidiş sağlıklı gidiş değil. Ekonomimiz sıkıntılı, üretim seferberliğini her platformda belirtiyoruz. Üretim olmadan kalkınma olmaz. Adil paylaşım olmadan toplumsal barıştan söz edilemez. Son üç yılda SGK personel gideri 28,1 oranında arttı. Buda üretimde maliyetleri etkiliyor. Piyasaya sürülen her üründe vergiler büyük oranda yerini almaktadır. 

 

Birazda Kemalpaşa’da yerel yönetimden bahsedelim; Yerel ve genel iktidarın aynı çalışması halkımıza zulüm getiriyor. Tedaş’ın son Hazirandan beri kablo döşeme işlemi tam bir kâbus toz duman halkımız penceresini açamıyor, araçlarda alt takım kalmadı. Hizmet değil zillet! Belediye hizmetleri ağır gidiyor. 2004 yılından sonra Kemalpaşa’nın kaderi geriye gidiş ve borçlanma. Mehmet Ali Özüdoğru dönemi 1994-2004 yılları hizmetleri harici borçsuz bir belediye ve bugünkü değerde ile 40 milyon para bırakarak gitti. 2014-2019 bütçeleri 96 milyon borca çıkarılıyor. 96 milyon şu an Kemalpaşa belediyesinin borcu var. Hizmet yapılmadı değil ancak borçla yapılıyor. Son yıllarda bu anlayış halka da yayılıyor. Bu sistem kapital sistemin para satmadaki yeni oyunu, borca esir etme planıdır. Bu borç sarmalında hizmet beklemek yerel yönetimden hizmet almak çok zor olur. Ancak rutin işler, temizlik onarım vs.

 

Çok lüzumsuz yatırımlar son yıllarda göze çarpıyor. Sök yap mantığı belediyeyi olmayan bütçesi. Zor duruma sokuluyor. Kemalpaşa halkı yok yere borçlandırılıyor. Her yiğidin bir yoğurt yiyişi var der atalarımız. Ancak bunlar yoğurdu yemiyorlar üstlerine başlarına döküyorlar. Örnek; Rahmet boğazında bankalar caddesinde Özüdoğru döneminde yapılan şelaleyi çalıştırmak yerine yıkıp yenisini yapıyorlar Milletin paraları çarçur ediliyor. Bu örnekleri çoğaltabiliriz. Yöneticilerin kendi parası olsa böyle harcama yapabilirler mi? Kendilerine sormaları gerekir. Birçok sayılamayacak kadar lüzumsuz binalar ve sök yap mantığı; sonuç 96 milyon borç bütçenin tamamına yakın Kemalpaşalı borçlu, 125 milyon bütçe 96 milyon borç bunu siz hesaplayın değerlendirin. 

 

2020-2021 eğitim ve öğretim döneminin ülkemize milletimize ilçemize hayırlar getirmesini Cenab-ı Haktan niyaz ediyorum. Ahlak ve maneviyat üzerine yetişen bir nesil olması dileğiyle, Covid19’dan da bir an evvel kurtulma dileğiyle adil bir düzenin, adil bir paylaşımın ve adil bir dünyanın kurulması dileğiyle.

 

Allah’a emanet olunuz…

 
Etiketler: VİRÜS-EKONOMİ, (AHLAK, VE, MANEVİYAT),
Yorumlar
Haber Yazılımı