Yazı Detayı
27 Temmuz 2020 - Pazartesi 16:35
 
VERGİ BARIŞI GELECEK Mİ?
Halil Şenol HAMARAT
halilsenolhamarat@hotmail.com
 
 

Bir süredir bizlere de yansıyan konulardan birisi olan vergi ve sosyal güvenlik barışında yoğun bir talep olduğunu söyleyebiliriz. Zaman zaman basından da takip ettiğimiz üzere hem iş insanları ve STK’ları, hem de ekonomi yazarları kapsamlı bir vergi barışının gerekliliğinden bahsediyor.

Özellikle dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaşadığımız Koronavirüs Pandemisi küçük esnaftan büyük şirketlere kadar tüm vatandaşlarımızı olumsuz etkilediğini görmekteyiz.

Kişisel olarak af ve yapılandırmaları olumlu görmeyen biri olarak, bugünkü şartlarda bunun zaruriyet teşkil ettiğine inanmaktayım. Yapılan vergi ödemeleri ve kısa çalışma ödeneği - ücretsiz izin yardımı biraz soluk vermiştir. Lakin pandemiden dolayı birçok sektör yaşanan sıkıntıdan bu beklenti içindedir.

Sayın Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak daha önce yaptığı açıklamalarda, vergi affıyla ilgili çıkan haberlerin gerçekleri yansıtmadığını vergi affı yapılmayacağını, yapılandırmalar ve sıkıntıda olanlara destek verileceğini fakat vergi affının gündemde olmadığını söylemişti.

- VERGİ VE SGK AFLARI
Ak Parti döneminden bugüne kadar çok sayıda vergi SGK prim affı ve yapılandırması ile ilgili kanun çıktı.

- 7 Mart 2002 tarihinde 4746 sayılı Yasa ile Emlak Vergisi Düzenlemesi Kanunu,

- 27 Şubat 2003 tarihinde 4811 sayılı Vergi Barışı Kanunu,

- 22 Kasım 2008 tarihinde 5811 sayılı Vergi Barışı Kanunu,

- 13 Şubat 2011 tarihinde 6111 sayılı Kanun,

- 29 Mayıs 2013 tarihinde 6486 sayılı Kanun,

- 10 Eylül 2014 tarihinde 6552 sayılı Kanun,

- 19 Ağustos 2016 tarihinde 6736 sayılı Bazı Alacakların Yapılandırılmasına İlişkin Kanun,

- 18 Mayıs 2018 tarihinde 7143 sayılı vergi ve bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanun ile ekonomi ve iş dünyasının sesine kulak  verilmiş oldu. Bu yapılandırmalarla da birlikte ciddi tutarda tahsilat ve kaynak girişi sağlandı.

- KAPSAMLI AF ŞART!
Esasında bugüne kadar yapılan düzenlemelerin büyük bölümünde zaten bir af olmadı, sadece ödeme kolaylığı sağlayacak yapılandırmalar getirildi. Ayrıca yapılandırma dışında matrah arttırımı, kasa affı, stok affı, Kayıtlarda yer aldığı halde işletmede mevcut olmayan malların gayrisafi kar oranı eklenmek suretiyle fatura kesilerek kayıtlara alınması  gibi düzenlemelerle kamu alacakları yapılandırıldı.

Aynı şekilde Maliye, Gümrük, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, SGK, İşkur gibi tüm kamu kurumlarının alacaklarının ve idari para cezalarının da yapılandırılması ile birlikte kamu kurumlarından ciddi bir tahsilat yapılmıştı.

Şimdi, ekonomiye ve iş dünyasına sağlanan destek ve ekonomi paketlerinin vergi ve SGK barışıyla taçlandırılması gerekiyor.Şirketlerin geçmişiyle barışarak yeni bir beyaz sayfa açması sağlanmalı, en az bir yıl geri ödemesiz olmalı, gecikme zamları ve faizleri tamamen silinmeli, erken ödeme durumunda anapara borcundan da indirim yapan düzenlemeler getirilmelidir.

4811 Sayılı Vergi Barışı Kanunu, 6136 ya da 7143 sayılı Kanunlar benzeri yeni bir düzenleme ihtiyacı zaruri bir hal almıştır.

Vergi ve SGK borçlarının yapılandırılmasını da içerecek vergi barışı kanununa matrah arttırımı, kasa, ortaklar cari hesabı, stok düzeltmesi, ihtilaflı alacakların mükelleflerin feragati yoluyla ortadan kaldırılarak hazineye para girişi sağlanması, idari para cezalarının yüzde 50 indirimle ödenmesinin sağlanması ve imar barışı da eklenerek kapsamlı bir yapılandırma ve ödeme kolaylığı sağlanarak Hazineye ve SGK’ya ciddi bir para girişi sağlanacağı gibi, iş dünyasına da borçlarından kurtulma ve rahatlama sağlanacaktır.

2020 yılı bu sıkıntıları yaşayarak 2021 yılı başında, 2020 yılı kapsayacak bir kapsamlı af ile millet, devleti ile kucaklaşacak yeni bir sayfa açılacaktır.

Ramazan Bayramındaki yazımda Kurban Bayramını daha rahat geçireceğimizin beklentisini yazmıştım. Ama maalesef pandemi hala toplumumuzun sağlığını tehdit etmeye devam etmektedir. 

Her şeyden önce insan sağlığıdır.

Bu vesile ile sağlığımız için gece gündüz büyük özveri ile çalışan doktor, hemşire ve sağlık çalışanlarımızı, güvenliğimiz için canlarını ortaya koyan tüm emniyet güçlerimize şükranlarımızı sunar ve tüm vatandaşlarımızın Kurban Bayramını kutlar sağlık ve esenlikler dilerim.

 
Etiketler: VERGİ, BARIŞI, GELECEK, Mİ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı