Yazı Detayı
26 Şubat 2020 - Çarşamba 14:40
 
TÜRKİYE’DE ESNAF VE ÇİFTÇİ OLMAK
Arif GEMİCİ
arifgemici@kemalpasaaktuel.com
 
 

Ülkemizde son dönemlerde afet ve depremler, sel felaketi ile karşı karşıyayız. Çığ düşmesi ile beraber can kayıplarımız yüreğimizi dağlıyor. Acılarımız büyük; ölenlere rahmet yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. 2020 yılı felaketler yılı olarak tarihe geçecektir. Millet olarak bu tehlikeleri yaşarken dikkatli olmalıyız her zamankinden fazla birlik ve beraberliğe ihtiyacımız olan bir dönemden geçiyoruz.

 

Faizlerin aşağı çekilmesi, konut fiyatları artışı, 2.el araçlarda ki yükseliş, esnafın kepenk kapatması gibi sorularla karşı karşıyayız.

 

Sevgili Okurlarım
Türkiye de esnaf olmak çiftçi olmak gerçekten zordur. Ayakta kalma mücadelesi ve geçim derdi belimizi büküyor. İşsizlik aynı bir sorun bunların üstesinden gelmek tasarruf tedbirleri ve adil paylaşımla aşılacağına inanıyorum.

 

2019 yılında çiftçimiz rekor kırdı, hükümet ceza kesti. Patates ve soğan üreticileri son 5 yılın rekorunu kırdı. Türkiye de 2019 yılında 2milyon 200 bin ton patates üretildi, soğan da 112 milyon 767 bin 376 dolarlık ihracat yapıldı. Tarım bakanlığı ihracata sınırlama koydu. 90 adet sebzenin 14’ünde kullanılması yasak pestisit, 46’sında ise hormonal sistem üzerinde etkili pestisitler tespit edildi. Toksik etkisi uzun süre kalıcı bir ilaçtır.

Ülkemizde tarım politikalarından çiftçimiz zarar ediyor. Örneğin bir önceki yıl para eden ürünü; ikinci yıl tüm çiftçimiz o ürüne yükleniyor arz talep ve ihracat olmayınca ürün elde kalıyor ve zarara uğruyor. Bilinçli ve planlı organize ile yapılmalıdır.

 

Esnafımız zor durumda zincir marketlerin açılış ve kapanış saatleri açılacakları yerlere getirilecek kurallarla esnaf ve sanatkârımız haksız rekabete karşı korunmalıdır.
 

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken , işsizliğin altında küçük esnafın giderek yok olmasının yattığını belirterek perakende  yasasında yapılacak düzenlemeyle zincir marketlere yönelik yeni kurallar getirilmesi gerektiğini bildirdi. Palandöken küçük esnaf ve sanatkâr korunmadığı için, işsizliğin ve büyükşehirlere göçün arttığını kaydetti.

 

Sevgili Okuyucularımız
Bu ülke hepimizin, gemide beraber yolculuk yapıyoruz bu gemi sıkıntıya düşerse hep beraber zor durum yaşarız. Bu sebeple gerçekleri dillendirip tedbir almak zorundayız.

 

Ocak ayında hazine 2 milyar lira borçlandı. Hazine bakanlığı piyasaya 1 milyar 998,8 milyon lira borçlandı.
Ayrıca hazine ihraçla rekor borçlandı; Hazine ve maliye bakanlığının dolar cinsinden 5 ve 10 yıl vadeli çift dilim taksilinde ihraç yaniborçlanma miktarı 4 milyar dolar olurken cumhuriyet tarihinde bir kerede gerçekleştirilen en yüksek tutarlı işlem olma özelliğine sahip oldu.
 

Ayrıca tapu satışlarında ülkemizde 2019 yılında 3 azalma yaşandı. Türkiye geneli 2 milyon 338bin 269 adet satış işlemi gerçekleşti. 2019’da bu satışlardan 10milyar 312 milyon 51 bin 628 liralık tapu harcı tahsis edildi.

 

Bu tablodan da anlaşılıyor ki faizlerde düşse küçük esnaf ve çiftçi para kazandığı sürece piyasada hareketlilik ve alışveriş artar. Bu arada kıymetli okuyucularım Çin de meydana gelen virüs hadisesinden dolayı 1775 ölüm gerçekleşti. Bu konuda tedbir alınması gereklidir. Son yıllarda ülkemizde domuz eti yaygınlaştı. 

 

Çin de ki korona virüsü hadisesi farklı hayvanlardan beslenmedir. Unutmayalım ki inancımız ve Allah’ın yasakladığı her şey insanlara zararlıdır. Bu sebeple dikkate almamız ve Allah’ın yasakladığı tüm canlı ve zararlılardan uzak durmalıyız. İnancımızda domuz eti de yasak hayvanlar arasındadır. Ancak maalesef bazı çıkar grupları bilmeden bizlere yedirmeye çalışıyorlar. Bunlardan uzak durmak ve emin olmadığımız ürünleri mutfağımıza sokmamamız gerekir. Böylece tehlikeli virüslerden korunmuş oluruz. Ayrıca 2milyon uyuşturucu kullanımı olan ülkemizde uyuşturucu yaşı kullanım yaşı 8’e düştü. Bu korkutucu bir durum. Ülke olarak her türlü tedbirleri almalıyız. Allah’ın yasakladığı tüm ürünleri kullanmamak için tedbir almak zorundayız. Yoksa gerçek değerlerimizi kaybediyoruz, geleceğimizi kaybediyoruz. 


Rabbim milletimizi tüm afetlerden ve tehlikelerden korusun, yar ve yardımcımız olsun.
 
Allah’a emanet olunuz.

 
Etiketler: TÜRKİYE’DE, ESNAF, , VE, ÇİFTÇİ, OLMAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı