Yazı Detayı
10 Ocak 2019 - Perşembe 15:27
 
SORUNLARIMIZ
Filiz EROĞLU
filiz-eroglu@hotmail.com
 
 

Sevgili Kemalpaşalılar; siyaset kazanının giderek ısındığı bu günlerde 31 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimler için Belediye Başkan adayları belirlenmeye başladı. Kemalpaşa’da adaylığı kesinleşen ilk isim 1994-2004 yılları arasında Belediye Başkanlığı yapmış olan Saadet Partili Mehmet Ali Özüdoğru oldu. İsmi açıklanan ikinci isim ise Ak Partili mevcut Belediye Başkanı Arif Uğurlu oldu. Dergimizin baskıya hazırlandığı süreçte adaylığı kesinleşen başka bir isim olmadı. 

Bu yazımda yerel seçim üzerinden farklı konulara değinmek istiyorum. Adayların netleşmesi ile sahaya inecek olan Belediye Başkan adayları halka projelerini anlatacak. Mevcut Belediye Başkanı Arif Uğurlu yapacakların yanında, yaptıklarını da anlatacak. Öncelikle bir Kemalpaşalı ve gazeteci olarak Kemalpaşa’nın en önemli sorunlarına değinmek istiyorum. Son yıllarda ilçede kendini iyice gösteren trafik problemi çözülmesi gereken en önemli başlık bana göre. Her geçen gün daha da artan nüfusa paralel olarak araç sayısında da çok büyük bir artış var. Maalesef ki Kemalpaşa yollarının şu anki durumu bu yoğunluğu kaldıracak düzeyde değil. Yıllar evvel Kemalpaşa’da planlar yapılırken o zamanki yöneticilerimiz ileriyi hiç ön görememişler. Bu konuda ciddi çalışmalar yapılmalı. Kolay bir iş değil elbette ama risk alınarak ilçenin geleceği için ivedilikle çözüm üretilmeli. Benim bu konudaki küçük bir tavsiyem de özellikle Cuma günleri yaşanan yoğunluğu azaltmak adına, Cuma günü kurulan pazarın, Pazar günü kurulması. Hem pazarcı esnafımız, hem vatandaşlarımız,  hem de trafik açısından uygun olacağını düşünüyorum. Mevcut  anayolların tamamının baştan sonra yenilenmesi gerekiyor. Kemalpaşa’da insanlar artık sokakta, kaldırımda yürüyemeyecek hale geldiler neredeyse. 
Kemalpaşa ilçe merkezi daracık bir alana sıkışıp kalmış durumda. İmar açısından da çalışmaların hızlandırılması gerekiyor. Ev kiraları el yakıyor ilçede. 2+1 90 metrekare evlerin kirası bile en az 900-1200 TL arasında Kemalpaşa’nın imar konusunda rahatlaması kiraları da düşürecektir.  Yapımı devam eden TOKİ projesi de buna fayda sağlayacaktır elbette. Kemalpaşa’da eğitime baktığımız da okulların yetersiz olduğunu görüyoruz. Yeni okullar açılması (mümkünse şehir içinde değil) gerekli. Tüm mahallelerimizin doğalgaza kavuşması gerekiyor. Nüfusu 10 Binlere yaklaşan mahallelerimizde bile halen doğalgaz yok. Ve vatandaşlarımız bu durumdan oldukça şikâyetçi. Özellikle Ulucak mahallemizde yaşayan vatandaşlarımız bu sorunu yıllardır dile getiriyorlar. Ama bu güne kadar olumlu bir gelişme göremedik bu konuda. 

Kemalpaşamızın sosyal, kültürel ve sportif anlamda kat etmesi gerek daha çok yolu var. Sosyal, kültürel ve sportif faaliyet alanlarının ve imkânlarının tüm ilçe genelinde çoğaltılması gerekmekte. Özellikle sporun birçok dalında önemli büyük yatırımlar yapılarak, sporda başarılı bir Kemalpaşa oluşturulmalı. Türkiye’de en çok sevilen ve izlenen spor branşı olan futbolda ilçemizi en az 2. Lig seviyesinde  temsil edecek bir kulübümüz olmalı. 

Üniversite yıllardır Kemalpaşalıların hayallerinde. Son olarak Kemalpaşa Belediye tarafından yapılan girişimler ile Kâtip Çelebi Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi açıldı. Ancak geniş anlamda bir yüksekokul veya fakültenin Kemalpaşa’da kurulması şart. Bu yönde de çalışmalar yapıldığını biliyoruz. İnşallah önümüzde ki yıllarda Kemalpaşa’da bir üniversite görürüz. Üniversite’nin gelmesi demek Kemalpaşamızın her alanda gelişmesi anlamına gelir.  

Kemalpaşa’da resmi kamu kurum binalarının yetersizliği de aşikar. Bazı kurumlarımız kiraladıkları yerlerde hizmet vermeye çalışıyorlar. Mevcut hükümet binası fiziki yeterliliğe sahip değil. Vergi dairesinin Kemalpaşa'dan gideceği konuşuluyor.  Geçtiğimiz yıllarda yeni SGK binası yapıldı. Tüm kamu binalarının SGK binası gibi yeniden yapılması gerekli. Mevcutlar artık ihtiyaçlara cevap veremiyor. Aslında bu işin kökten çözümü büyük bir kompleks yapıp tüm kurumları bir araya toplamak.  

Bir sanayi ilçesi olmamıza rağmen Kemalpaşa’da işsizlikte en büyük problemlerden bir tanesi. İlçedeki Organize Sanayi Bölgelerinde yüzlerce fabrika olmasına rağmen insanlarımız iş bulmakta zorlanıyor. Bu fabrikalarda çalışanların büyük bir çoğunluğu maalesef İzmir’den geliyor. Bu durumun oluşmasındaki en büyük sebep, nitelikli eleman yetişmemesi. Kemalpaşa’da sanayiye yönelik meslek edindirme kurslarına daha fazla önem verilmeli. 

Daha yazılacak çok şey var biliyorum. Ama önemli gördüklerimi sayfa yettiğince sıralamaya çalıştım. Daha güzel ve daha mutlu bir Kemalpaşa dileğiyle…

 
Etiketler: SORUNLARIMIZ,
Yorumlar
Haber Yazılımı