Yazı Detayı
31 Ekim 2018 - Çarşamba 15:01
 
SEÇİM YAKLAŞTIKÇA KULİSLER HAREKETLENİYOR
Filiz EROĞLU
filiz-eroglu@hotmail.com
 
 

Mart ayında yapılacak olan yerel seçimler öncesinde Kemalpaşa Cumhuriyet Halk Partisi’nde hareketlilik oldukça fazla.
1 Ekim’de başlayan 26 Ekim’de son bulacak olan aday adaylık başvurularına adayların ilgisi yoğun. Deyim yerindeyse CHP’de aday adayı bolluğu yaşanıyor.  Bu süreçte şu ana kadar Belediye Başkanlığı için 11, meclis üyeliği içinse 20 başvuru yapıldı. Sürecin devam ettiği bugünlerde sürpriz aday adayı isimlerin de başvuru yapması bekleniyor.
Başvurularını yapan Belediye Başkanı aday adayları, adayın açıklanacağı günü sabırsızlıkla bekliyor. Kasım ayının ortalarında adayın açıklanacağı tahminlerine ise katılmıyorum. Çünkü kamu görevlilerinin adaylık için istifası YSK’nın takvimine göre işliyor.  Bu tarihte 1 Ocak diye biliyorum.  CHP Belediye Başkanlığı için aday adaylığı düşünen Kemalpaşa Belediyesi memuru Kubilay Aslan, bu süreci bekliyor. Tabii bu örnek, CHP ile ismi anılan Dr. Erol Pektaş içinde geçerli. Kamu görevlilerin aday adayı olabilmeleri için bu sürecin işlemesi gerekiyor. Bu yüzden CHP ve diğer partilerde Ocak ayından önce adayın açıklanması olmasını beklemiyorum. Ama aday konusunda net olan partilerin adaylarını açıklayıp, süreci bekleyecek şekilde hareket etme ihtimalleri var. Ancak böyle bir durumun oluşma ihtimali düşük. Tüm siyasi partilerin aday açıklamalarını 2019’un başlarında yapacağını düşünüyorum. Öyle ki bir önceki seçimde aday açıklamaları Şubat ayının ortalarını bulmuştu.
Gelelim aday adaylarına. CHP’de Avukat Ahmet Cemil Balyeli, Öğretim Görevlisi Ahmet Özek, Erzurum’da CHP İl Başkanlığı görevi yapmış ve CHP Erzurum birinci sıra Milletvekili adayı olan Ahmet Hamdi Palandöken, Ziraat Odası Başkanı Örenli Bülent Oray, Kemalpaşa’nın tanınmış esnafı Metin Aras, Kemalpaşa’nın yerli bir ismi Bayraktar ailesinden Muharrem Bayraktar, CHP’nin bir önceki dönem belediye başkanı Bağyurdulu Rıdvan Karakayalı, CHP’nin ve Kemalpaşa’nın tek kadın aday adayı İş Kadını Sibel Bezci, iki dönemden beri CHP Belediye Meclis üyeliği görevini sürdüren Sütçüler’den Talat Özışık,  bir süre CHP İlçe Başkanlığı yapıp ardından görevinden istifa eden Ünsal Atmaca,  yine CHP Konak Meclis üyeliği görevini yürüten Armutlulu Avukat Vedat Uğur. Bu aday adayları dosyalarını partiye teslim ettiler. 

Yukarıda da isminden bahsettiğim Kemalpaşa Belediyesinde memur olarak görev yapan Kubilay Aslan’ın da dosya teslim etmesi bekleniyor. Geçen yerel seçimlerde AK Parti Belediye başkan aday adayı olan Dr. Erol Pektaş’ın da ismi CHP’de konuşuluyor. Aynı zamanda Kemalpaşa Belediye Başkan yardımcısı olan Mehmet Türkmen’in de ismi Ak Parti ve CHP ile anılmakta. 

CHP Belediye Meclis üyesi başvurularını incelediğimizde 4 kadın adayın müracaatını görmekteyiz. 2009-2014 yani bu dönemin CHP Meclis üyelerinden, Mehmet Önlü dışında meclis üyesi aday adaylığı başvurusu yapan yok. Eski meclis üyelerinden Semra Arık, Rıdvan Üreten ve Rıza Dinçkurt bu dönem için belediye meclis üyeliği için dosyalarını teslim ettiler.  Diğer dosya teslim eden kişiler ise Ahmet Yıldırım, Arzu Külahcıoğlu, Çetin Kayalı, Emrah Fahri Hakvar, Kerim Kurnaz, Lütfi Aydoğan, Musa Bıçak, Mükremin Kars, Nejat Özden, Özali Değer, Serdar Mermer, Şahin Özdemir, Türkiz İlkcoşkun,  Yüksel Çelik, Ayşe Tırtak ve Mehmet Uyar. 

Meclis üyeliği sıralaması için küçük bir kritik daha yapacak olursak, başvuru yapan aday adaylarından 4 ya da 5 tanesine meclis üyeliği sıralaması verileceğini düşünmekteyim. Chp Belediye Başkan aday adaylarından aday olamayan 5-6 kişide seçilebilecek sıradan yazılabilir. Bayan kontenjanını da düşündüğümüzde seçilebilecek liste ortada. 

Kemalpaşa Belediyesinde iktidar partisinin 12 tane meclis üyesi var. Toplamda meclis üyesi sayısı başkanla beraber 26. Bu sayı seçmen artışından dolayı 30 olacaktır. Seçimi kazanacak parti yaklaşık 15 meclis üyesi çıkarabilir. 

Meclis üyelerine değinmişken, CHP, meclis üyeliklerine bu seçimde 90 oranında yeni isim yazacağa benziyor. Aynı çabayı AK Parti ve MHP’den de bekliyorum. Ak Parti, Kemalpaşa’da mevcut meclis üyelerinin birçoğuna yaptıkları hizmetlerden dolayı teşekkür edip bu kadar yeterli demeli bence. İçimden isimlerini yazmak geçiyor, lakin yeniden başvuruları olursa, o zaman tek tek üşenmeden isimlerini yazacağım. Çünkü Kemalpaşa’ya hizmet edilmesi gerekli. Burada bir yanlış anlaşılmaya sebep vermemek için yukarıda yazdığımın altını tekrar kalın kalın çizerek belirtiyorum. Söylediklerim AK Parti için CHP ve MHP içinde geçerli.

MHP KEMALPAŞA’DAİLK ADAY ADAYLIĞI AÇIKLAMASI 
Türk Eğitim-Sen Sendika Başkanı Çambelli Hasan Şen, MHP Kemalpaşa Belediye Başkanlığına aday adayı oldu. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin yerelde seçim ittifakı olmayacağını açıklanması ile MHP’de aday adayların artmasını bekliyorum. MHP’nin Kemalpaşa’da kilit bir parti olacağı kesin.

Sevgiyle kalın…

 
Etiketler: SEÇİM, YAKLAŞTIKÇA, KULİSLER, HAREKETLENİYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı