Yazı Detayı
10 Aralık 2018 - Pazartesi 12:50
 
SEÇİM GÜNDEMİ
Filiz EROĞLU
filiz-eroglu@hotmail.com
 
 

MUHTARLAR YARIŞIYOR
Yaklaşan 2019 yerel seçimleri öncesi Kemalpaşa’da en çok dikkatimi çeken konu muhtar adayları oldu. Tabiri caiz ise aday bolluğu yaşanıyor. Daha önceki seçimlerde muhtarlık seçimleri daha sönük geçerdi. Bu seçimlerde ise kıran kırana geçecek seçimler bizleri bekliyor. Her bir muhtar adayı, bir belediye başkanı iddiasında seçimlere hazırlanıyor. Muhtar adayları, billboardlar, el ilanları, yazılı basın, sosyal medya reklamları birçok mecrada kendilerini tanıtmaya çalışıyorlar. Hatta bazı muhtar adayları siyasi partiler gibi seçimler öncesi koordinasyonu sağlayabilmek için seçim ofisleri ile de çalışmalar yapacak. Merkez mahallelerimiz olan Atatürk, Mehmet Akif Ersoy ve Soğukpınar mahallelerinde 10’ar kişi, Sekiz Eylül Mahallesinde ise 12 aday bulunuyor. Vizyonu sağlam olan, seçmenleri ile birebir görüşüp kendisini ifade eden, reklamını güzel yapan ve azaları da kuvvetli olan adayların seçimleri kazanacaklarını düşünüyorum. 

AK PARTİ’DE SEÇİM SÜRECİ
Kemalpaşa Ak Parti’de Belediye Başkanlığı adaylığı için 3 isim başvuru yaptı.  Bu isimler Eski Başkan Yakup Karaca, Emekli Öğretmen Yunus Gökduman, İş Adamı Necati Yazar. Ve mevcut Belediye Başkanı Arif Uğurlu. İlçe Başkanlığından edindiğim bilgiye göre Belediye Meclis Üyeliği için 81 kişi başvuru yapmış ve bu kişilerden 2 tanesi bayan aday. Partide başvuru süreci tamamlandı.  Yüksek Seçim Kurulu sürecinde başvuru yapılabileceği göz ardı etmemeliyiz. Bu yüzden kamuoyuna açıklanmayan ve basına sızdırılmayan sürpriz meclis üyeleri adayları olabileceğini düşünmekteyim. Ak Parti Kemalpaşa İlçe Başkanlığı, tarafından 81 kişinin meclis üyeliği için dosya teslim aldığı bilgisini verdi. Partinin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımları da takip etmekteyim. Bu sayfadan yapılan paylaşımlarda 28 meclis üyesinin başvurusu paylaşılmış. Bu adaylar;  Mehmet Ali Kadıoğlu, Veysel Akpınar, Okan Bildirici, Sebahattin Öztürk, Remzi Derdiyok, Mustafa Derdiyok, Dursun Murat Dilek, Tuncel Cark, Abdulkadir Dursun, Necati Eroğlu, Halil Bülbül, Engin Karakaya, Hakan Orhan, Faruk Avcı, Osman Bulut, Özer Küçükmorkoç, Ali Naci Erdem, Okan Dursun, Ziya Balta, Bünyamin Aydın, Halil Karabudak, Halil Şenol Hamarat, Mine Akkuş, Çile Özkul, Necip Dumlu, İzzettin Güler, Şeğmuz Er, Enis Kırkılıç.

CHP’DE GÜNCEL ADAY LİSTESİ
Bu yerel seçimde Kemalpaşa CHP’de aday bolluğu yaşanıyor. Hani neredeyse Belediye Başkan aday adaylarının sayısı meclis üyeliği için başvuran aday adaylarını sollayacak. Belediye Başkan aday adayları(alfabetik sıra ile) Ahmet Cemil Balyeli, Ahmet Hamdi Palandöken, Ahmet Özken, Bülent Oray, Metin Aras, Muharrem Bayraktar, Rıdvan Karakayalı, Sibel Bezci, Talat Özışık, Taner Doğan, Ünsal Atmaca, Vedat Uğur.  Seçimlerden aylar öncesi aday adayıyım diyen Kemalpaşa Belediyesi Kubilay Aslan ve bir ara kulislerde ismi geçmesine rağmen aradığı sinerjiyi yakalayamayan Dr. Erol Pektaş memurların istifa etmesi gereken süre içerisinde istifa etmedikleri için bu yerel seçimlerde aday adayı olmayan iki isim. CHP’de Belediye Meclis Üyeliliği için 29 kişi başvurdu. Bunlardan 8’i bayan aday adayı. İsimleri ise; Mükremin Kars, Kerim Kurnaz, Musa Bıçak, Özali Değer, Serdar Mermer, Ahmet Yıldırım, Lütfü Aydoğan, Yüksel Çelik, Mehmet Önlü, Rıdvan Üreten, Şahin Özdemir, Rıza Dinçkurt, Nejat Özden, Emrah Fahri Hakvar, Çetin Kayalı, Ahmet Yaşar Pektaş, Atıf Kaya, Tevfik Uğur, Mustafa Sarıbaşak, Abidin Güneş, Barış Uçar, Türkiz İlkcoşkun, Semra Arık, Arzu Külahcıoğlu, Ayşe Tırtak, Sevim Dalgıç, Aslı Subaşı Demirören, Sevinç Gönülbağı ve Nilay Özcan.


MHP’DE ADAYLIK SÜRECİ DEVAM EDİYOR    
Kemalpaşa MHP’de aday adayı başvuru süreci devam ediyor. Hasan Şen ve Mehmet Kırkpınar şu ana kadar belediye başkan aday adaylığı için başvuran isimler. 3 kişinin daha başvurması bekleniyor. MHP Belediye meclis üyesi aday adaylığı için 43 başvuru yapıldı bunlardan 3’ü bayan. 

MEHMET TÜRKMEN’İN KRİZİ
Kemalpaşa’nın önemli siyasetçilerinden Mehmet Türkmen’in siyasi anlamda attığı her adım gündeme bomba gibi düşüyor. Bu yerel seçimlerde de siyasete devam etme kararı aldığını biliyoruz. Hatta parti ismi vermeden kendi söylemi ile “Kemalpaşa Belediye Başkanı Adayıyım” diyerek seçimlere güçlü bir şekilde gireceği bilgisini şahsım ile paylaştı. Türkmen, beklenen istifalarını ise ardı ardına gerçekleştirdi. Seçimde aday olmayı düşündüğü için önce Kemalpaşa Belediye Başkan Yardımcılığı görevinden, ardından noter kanalıyla Ak Parti üyeliğinden istifa etti. Bu istifalar Kemalpaşa’da büyük yankı uyandırdı. Mehmet Türkmen’in hangi partiden aday olacağı ise halen merak konusu. Türkmen’in bu istifaları, Ak Parti’de krize sebep olduğu kadar, isminin CHP ile anılmasından dolayı CHP ilçe örgütünde de etki yarattı.

ARİF UĞURLU
Ve mevcut Belediye Başkanı Arif Uğurlu. Ak Parti kulislerinde kendisinin Belediye Başkan adaylığına kesin gözüyle bakılıyor. 

Kemalpaşa’da seçim gündemi oldukça yoğun. Şimdiden kıran kırana bir seçim yarışı olacağı görünüyor. Henüz saflar netleşmiş değil. Önümüzdeki günlerde taşlar yerine oturacak, tablo daha net bir şekilde ortaya çıkacak. İşte o zaman seçimde hangi partinin iddiasının yüksek olduğunu göreceğiz.

 
Etiketler: SEÇİM, GÜNDEMİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı