Yazı Detayı
31 Mayıs 2019 - Cuma 12:55
 
SEÇİM - GEÇİM - İSTİKRAR
Arif GEMİCİ
arifgemici@kemalpasaaktuel.com
 
 

Sevgili Okuyucular;

 

31 Mart Yerel Seçimlerini geride bırakırken, şaibeler oy pusulalarında ki çalıntılar derken YSK sonuçları netleştirmeye çalışıyor. Bildiğiniz üzere İstanbul Büyükşehir Belediye seçimlerinin yenilenmesi kararı alındı. İstanbul ülkemizin ekonomisinin kalbi niteliğindedir. Bu sebeple başlığımızdaki seçim, geçim birbiri ile orantılıdır. Ekonomide istikrara ihtiyaç var. Reformlara ihtiyaç var. Bir Milli Eğitim de dahi 17 yılda 15 kez değişiklik yaşandı. Seçimlerden sonra piyasalar düzelir derken beklenen olmadı, dövizde ki yükseliş faizlerde ki yükseklik ekonomide üretime fren yaptırdı. Hiçbir şey kıpırdamıyor. Son yılda şirketlerde kapanan şirket sayısı çoğaldı. Kurulan şirketlerin sayısı azaldı. Üretimin olmadığı bir ülkede istikrardan, barıştan söz edilemez. Faizlerin aşağı çekilmesi ve üretimin artırılması noktasında politikalar geliştirilmesi gerekmektedir. 

 

Borca dayalı ekonomi çözüm getirmez. Bankaların bile karlarının düştüğü, bir ortamda ekonomiyi düşünmek bile zorluyor. Otomobil satışları Eylül ayından beri düşüyor. İnşaat sektöründe imar barışı sebebiyle ufak tefek hareketlilikten başka yaprak kımıldamıyor. Yukarıda belirttiğimiz kapanan şirket çoğaldı. Kurulan azaldı. Yabancının payı yüzde 82 geçen yıl kurulan 1098 yabancı ortak sermayeli şirketin 592’si Türk 73’ü İran ve 72 ‘si Suriye ortaklı oldu. İşbaşı yapan yabancı ortak sermayeli şirketlerin 102’si Anonim 996’sı Limited şirket statüsünde faaliyet gösteriyor. Kurulan yabancı ortak sermayeli şirketlerin toplam sermayelerinin yüzde 82,7 sini yabancı sermayeli ortak payı oluşturdu.

 

Sevgili Okuyucularım;

 

Bu tablo tabi ki karamsar gözüküyor ancak çözümde mutlaka var ancak onu görecek yöneticiniz olmalı. Tüm Türkiye şimdi de 23 Haziran İstanbul seçimlerine odaklandı. Ekonominin gidişatı kimsenin umurunda değil.

 

İlçemizde bile kiraz mevsimi olmasına rağmen ne üreticinin ne de tüketicinin yüzü gülüyor.

 

Çiftçimizin de üretimde girdi maliyetlerinin artmasıyla zorlanıyor. Gübrede, elektrikte, zirai ilaç fiyatlarında büyük artışlar oldu. Bazı girdilerde yıllık artış yüzde 115’i aştı artan girdi fiyatlarıyla, üretim kolay değil. Çiftçilerimizin sorunlarını çözmezsek, gıda fiyatlarını daha çok konuşuruz. 

Her şeye rağmen Ramazan ayının feyz ve bereketinden faydalanmak Allah için ibadetlerimizi zekâtımızı, fitre ve sadakalarımızı vererek ilahi kaskomuzu bir yıllık yapmamız gerekir. Fitrelerimizi fakirlere ihtiyaç sahiplerine ulaştırarak sağlığımızın sigortasını da bir yıl yapmış oluruz. 

 

Ayrıca 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak basmasının, Milli Mücadelenin 100. Yılında Tüm Milletimizi birlik ve beraberliğimizi korumamızı; her zamankinden daha çok kenetlenmeye ihtiyaç vardır. Karanlığın en koyu olduğu zaman, Aydınlığa en yakın zamandır. Bize her zaman cesaret veriyor ve ufkumuzu açıyor. 

 

31 Mart seçimlerini geride bırakırken yeni seçilen yönetimin Kemalpaşa’mız için hayırlı hizmetlere vesile olması dileği ile…

 

Allah’a Emanet Olunuz...

 
Etiketler: SEÇİM, -, GEÇİM, -, İSTİKRAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı