Yazı Detayı
29 Temmuz 2020 - Çarşamba 15:45
 
SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN ET
Ekrem KARAGÖL
 
 

İNSAN BESLENMESİ HER DÖNEMDE ÜLKELERİN ÖNEMLE VE HASSASİYET İLE ÜZERİNDE DURDUĞU BİR KONUDUR.

 

Hayvansal protein açısından zengin olan et, süt ve yumurta gibi besinler bireylerin sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi için gerekli olan esansiyel (insan vücudunda üretilmeyen ve dışarıdan alınması gereken) aminoasitlerden histidin, izolösin, lösin, lizin, metionin, fenilalanin, treonin, triptofan ve valini içermektedir.

 

Yüksek protein içermesinden dolayı sporcular tarafından sıklıkla tüketilmeye çalışılan kırmızı et, kasların kuvvetlenmesini ve gelişmesini sağlar. Yalnızca protein kalitesi bakımından değil içerdiği demir, fosfor, sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, çinko gibi mineraller ve A, B vitaminleri bakımından da kırmızı et birçok besin maddesine göre ön plana çıkmaktadır.

 

Etin besin değeri kadar önemli bir diğer husus ise pişirme şeklidir. Yağda kızartma ya da kavurmadan ziyade etin haşlama, fırında ya da ateş ile mesafesi 15 cm den az olmayacak şekilde ızgarada pişirilmesi uygundur.

 

Kadınlar genelde erkeklere göre daha az kalorili yiyecekler tüketme eğilimindedirler. Ancak bu, almanız gereken vitamin ve minerallerden de uzak kalmak demektir. Az miktarda yiyecek tüketirken bundan maksimum fayda sağlamayı hedeflememiz gerekir.  Bunun için et tüketimine önem vermeliyiz. Çünkü et kaliteli protein kaynağı olmasının  yanı sıra yağ, çeşitli mineraller (özellikle demir, çinko, fosfor, magnezyum) ve vitaminlerin de (özellikle B12, B6, B1 ve A vitamini ) kaynağıdır. Sağlıklı bir yaşam için ihtiyacımız  olan bu vitaminleri doğru miktarda almaktır.

 

HANGİ ETİN NEREDEN TEMİN  EDİLDİĞİNİ BİLİYOR MUYDUNUZ?
Kuşbaşı: Arka but kısımlarından elde edilen ettir. Dokusu sert olduğundan pişirildiğinde etiniz sert olur. Bu sebeple 2 gün buzdolabında bekletilmesi faydalı olacaktır.

 

Kıyma: Kıyma yapmak için en ideali etin sert kısımlarını kullanmaktır. Kıyma yağlı ve yağsız olarak ikiye ayrılır. Yağsız kıyma kol ve bacak kısımlarından, yağlı kıyma ise kaburga üstü etten elde edilir.

 

Küşleme: Arka but kemiğinin iç kısmında bulunan, kemiğin yanında yer alan 100-150 gramlık ete küşleme denir.

 

Pirzola: kemiğinden elde edilir. Dikkat edilmesi gereken noktalar pembe renkli olması, kıkırdak dokunun sert olmaması ve kemiğinin küçük olmasıdır. 

 

Gerdan: Boyun kısmından elde edilir. Gerdan alırken dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri, etin küçükbaştan elde edilmiş olmasıdır. 

 

Etin besin değeri kadar önemli bir diğer husus ise pişirme şeklidir. Yağda kızartma ya da kavurmadan ziyade etin haşlama, fırında ya da ateş ile mesafesi 15 cm den az olmayacak şekilde ızgarada pişirilmesi uygundur. 

KUZU ETİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER 
Kuzu etinin hazmı kolay, kalorisi düşüktür; 100 gramında 120 kalori bulunur. Oldukça zengin bir protein kaynağı olan kuzu eti; yüksek oranda B12 vitamini, demir ve çinko içerir. Kuzu eti satın alırken etin yağsız, renginin de açık pembe tonda olmasına özen gösterilmelidir.

 

Malum önümüz kurban Rabbim yapacağımız ibadetleri, keseceğimiz kurbanları kabul etsin.

 

Paylaşılması bol nice güzel bayramlar görmek en büyük hayalimdir. Etlerimizi buzdolaplarında saklamak yerine paylaşalım. Güzel bayramlarda sofralarınızı süslemek için birkaç öneri vermek istiyorum.

 

Nasıl pişirebiliriz düşüncesi içerisinde isek; Kuzu etini pişirmeden önce oda sıcaklığına getirip marine edebiliriz.  Rosto kuzu etini tavada pişirecekseniz zeytinyağı, taze kekik, sarımsak ve balzamik sirke karışımında 30 dakika bekletelim. Eti tencerede yapacaksanız defne yaprağı ve aromatik otlarla hazırlanmış marinada bekletebiliriz.

 

Fırında: Pastırmalı bütün kuzu pirzola için 1 kg. kuzu pirzolanın üzerini sarımsak ve defneyaprağı ile ovun. 150 gr pastırmayı etin üzerine dizip iple bağlayın. Fırın tepsisine aldığınız etin üzerine zeytinyağı, sirke, biraz su gezdirelim. Üzerini alüminyum folyo ile kapatıp 25 dk. folyoyu çıkarıp 15 dk. pişirelim. Güzel bir mevsim salata ile tüketelim.

 

Izgarada:  Sebzeli kuzu şiş tercih edebilirsiniz. Kuzu etini kuşbaşı doğrayıp yoğurt ve aromatik baharatlı marinada bekletelim. Sırasıyla tercihe göre et, yeşilbiber, soğan, sarımsak ve limon dilimleri ile şişe geçirip tuz ve ak biber serperek ızgarada pişirelim. Benim tercihim semizotlu güzel bir salata yanında tercihim olurdu.

 

Tencerede: Bunun tarifini mutfaklarımızın prensesleri şefleri güzel annelerimize bırakıyorum.

 

En güzel ve içten duygularımla TÜM İSLAM ALEMİNİN BAYRAMINI KUTLARIM.

 
Etiketler: SAĞLIKLI, BİR, YAŞAM, İÇİN, ET,
Yorumlar
Haber Yazılımı