Yazı Detayı
02 Mart 2019 - Cumartesi 19:51
 
PARMAK KALDIRARAK SORUYORUM ÖĞRETMENİM
Gülay ENGİN
gulayengin@kemalpasaaktuel.com
 
 

PARMAK KALDIRARAK 
SORUYORUM ÖĞRETMENİM
Yaşayarak öğrensek olmaz mı?

Değişimin kaçınılmaz olduğu gelişen dünyada ezber bozan yeniliklerle doğan çocukların eğitim programlarını konuşalım istedim.

Son yıllarda anne ve babaların en çok üzerinde tartıştığı ama en son
‘Tamam, hanım sen ne dersen’ o olsun denilen konu. Merak ettiniz değil mi?

Mor ve ötesinin bir şarkısı vardı ‘’Bir derdim var artık tutamam içimde …’’ şu an onu mırıldanıyorum bu konuyu düşününce. Öyle ki bu konu yıllardır yanlış anlaşılıyor sanırım. Bale mi yapsın, futbol mu oynasın, matematik dehası olmalı, ressam gibi çizsin yok yok gitar çalsın ama tarih bilmezse ya satranç öğrenemezse ne yaparız?
Tabi ki çocuğumuz bunların hepsini yaparsa yok demeyiz diyen aileleri de duyar gibiyim.
Vah bizim çocuklara…
Aslında haklı annemizde, babamızda, hayalleri var evlatları hakkında. Ama çocuklar ya mutlu olmazlarsa! Unutmayalım ki mutluluk başarıya giden ilk durak.

Eğitim fakültesinde okurken bir sempozyumda ağzım açık dinledim bir eğitim modelini. Taaa 1960’lı yılların başında geliştirmişler High Scope Eğitim Yaklaşımını erken çocuklukta etkin öğrenme kavramını temel alan bu model UNICEF tarafından en iyi eğitim sistemi ödülü almış.

Ana hatlarıyla çocuk;
1.Çalışmaları kendi seçer.
2.Araştırır ve gözlemler.
3.Düzenleyerek planlar.
4.Uygular ve BAŞARIR…
Peki, şimdi bizim çocuklarımız bu eğitim modeliyle yoğrulmuş bir programda eğitime başlarsa birde ‘’learningbyliving’’ ile pişirilirse tadından yenmez. Yani YAPARAK-YAŞAYARAK öğrenilirse geleceği inşa etmeyi… 
Düşünsenize okulda Derin Uzay Atölyesi olsa ‘’Universe in a Box’’ aktivitesiyle gökbilimini sevse.

Eğlenceli Bilim Atölyesinde beherlerdeki maddeleri karıştırsa heyecanla, küçük marangozlar iş başında olsa botanik kokusunu duysalar, geleneksel el sanatlarından ahşap işçiliğini uygulayarak öğrenseler, ya da kinestetik ve görsel alanlarda ilgili öğrenciler alt mühendislik becerilerini geliştirerek uygulamalı eğitimin içinde olsalar…

Yüzünüzdeki tebessümü hissediyorum. Düşünmesi bile heyecan verici.

Gelecekteki yaptıkları her işte lider olmasını istediğimiz çocuklarımızın, liderlik eğitimleri okul öncesinden başlayarak ilkokuldan ve ortaokuldan itibaren akademik çalışmalarının yanı sıra ilgi alanı - yetenek programlarıyla devam etmeli.
Hem eğlenmeli, hem öğrenmeli ancak kendi hayallerini gerçekleştirmeli.

Hayal edin ve 
hayalleriniz 
gerçek olsun…

 
Etiketler: PARMAK, KALDIRARAK, , SORUYORUM, ÖĞRETMENİM,
Yorumlar
Haber Yazılımı