Yazı Detayı
04 Temmuz 2019 - Perşembe 15:18
 
KOSBİ GÜNDEMİ KAPANDI, TARTIŞMALAR SÜRÜYOR
Filiz EROĞLU
filiz-eroglu@hotmail.com
 
 

31 Mart seçimlerinin ardından Kemalpaşa Belediye Meclisinde KOSBİ Müteşebbis Heyetine üye seçimi birkaç kez gündeme geldi. Her gündeme gelişinde de mecliste tartışmalara sebep oldu.

 

İlk kez Mayıs ayı meclis toplantısında gündeme gelen KOSBİ Müteşebbis Heyetine üye seçimi konusundaki ilk tartışma Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı’nın “ben belediye başkanıyım geri çekiyorum” demesiyle başladı. O toplantıda CHP Grup Sözcüsü Arzu Külahcıoğlu Altıntoz, 5393 sayılı belediye kanunun 18. Maddesinde meclisin bu konuda karar alma yetkisi yok diyerek konunun sehven gündeme getirilmiş olduğunu söylemişti. Bunun üzerine AK Parti ve MHP Grup Başkanları itiraz ederek, suç işlendiğini söylediler. Meclise gelen gündem maddesinin meclis gündeminden geri çekilemeyeceğini, ancak gündem de bırakılabileceğini söylediler. Ancak, Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, 2 asıl 2 yedek KOSBİ Müteşebbis heyeti Üyesi seçimi maddesini mayıs ayı gündeminden çekti.

 

Konu, Kemalpaşa Belediye Meclisi’nin Temmuz ayı toplantısında tekrar gündeme geldi ve yapılan oylama neticesinde AK Parti Belediye Meclis Üyesi Dr. Metin Yaşar ve MHP Belediye Meclis üyesi Canip Han KOSBİ Müteşebbis heyeti üyesi oldular. Bugüne kadarki tüm meclis toplantılarını takip eden bir gazeteci olarak, kritik KOSBİ gündem maddesinin oylandığı ve üyelerin seçildiği toplantıda dikkatimi çeken bazı başlıklar vardı. Meclis toplantısına, CHP Meclis üyelerinden Ulucaklı Mehmet Türkmen ve Mehmet Önlü’nün gelmemesi kafalarda soru işareti oluşmasına neden oldu. Millet ittifakının, KOSBİ Müteşebbis Heyeti Adaylarının Rıdvan Karakayalı ve Mehmet Türkmen olmasına rağmen,  Mehmet Türkmen’nin meclise katılmaması herkesin dikkatini çekti. Mecliste, asıl adaylardan Mehmet Türkmen’in ismini veren CHP Grup Başkanına kendisi burada yok diyen Meclis Başkanı Karakayalı’nın, son anda CHP Belediye Meclis üyesi Muharrem Bayraktar’ın ismini vermesi şaşkınlık yarattı.

 

Bir meclis üyesinin bile oyunun, çok önemli olduğu bu kritik oylamada, Mehmet Türkmen ve Mehmet Önlü’nün toplantıya katılmaması meclisin en dikkat çekici noktasıydı. Bu durum gündem maddesinin sonucunun günler öncesinden belli olduğu kanısına varmama sebep oldu.  Zaten, Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı’nın bu toplantıdaki üslubu ile diğer toplantılardaki üslubu arasında çok fark vardı. Karakayalı, toplantıyı agresif olmadan, gayet sakin ve yapıcı bir şekilde yönetti. Hırsla değil mantığıyla yönetti. Çıkacak sonucu kabullenmiş gibiydi.

 

MEHMET TÜRKMEN İSTİFA MI ETTİ?
Gelelim bu gündem maddesi ile ilgili bir diğer başlığa. Meclisin hemen ardından Mehmet Türkmen’in istifa edip etmediği şeklinde bir iddia ortaya atıldı. Dün, yani 3 Temmuz günü bu konu Kemalpaşa gündemine bomba gibi düştü. Henüz her iki taraftan da resmi bir açıklama yapılmış değil. Türkmen Başkan’ın tatile çıktığı bilgisini alabildik sadece. Yani şu an için bir istifa söz konusu değil. Ancak, kendisinin yakın çevresinden edindiğim bilgiye göre KOSBİ gündem maddesiyle bağlantılı olarak bir kırgınlık yaşadığı ve verilen sözlerin tutulmadığının konuşulduğu söyleniyor.

 

31 Mart yerel seçimleri öncesinde Mehmet Türkmen’in meclis üyeliğini kabul ederken bazı şartlarının olduğu o dönem kamuoyunda en çok konuşulan konuydu. İmar Müdürlüğü’nün sorumluluğu ve KOSBİ müteşebbis heyet üyeliği görevlerinin kendisine verilmesi konusunda mutabık kalındığı, o süreçte dışarıya sızan bilgiler arasındaydı. KOSBİ Müteşebbis Heyeti Üye seçimleri sadece Kemalpaşa Belediye Meclisinde değil parti grupları arasında da gerginliğe sebep verdi. CHP, Ak Parti ve MHP’nin kendi parti içi görüşmelerinde de ayrı ayrı gerginlikler yaşandı, erozyonlara sebep oldu.

 

Olaylı, gergin ve tartışmalı geçen KOSBİ Müteşebbis Heyet Üyeliğine 2 asıl 2 yedek üye 4 yıllığına seçildi. Başkan Karakayalı mecliste 2 yıllığına seçildiği bilgisini verse de görev süresinin 4 yıllık olduğunu bilgisini vererek, düzeltme yapılmış olalım.

 
Etiketler: KOSBİ, GÜNDEMİ, KAPANDI,, TARTIŞMALAR, SÜRÜYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı