Yazı Detayı
31 Mayıs 2019 - Cuma 12:54
 
KİRAZ SEZONU AÇILDI
Bülent ORAY
bulentoray@kemalpasaaktuel.com
 
 

Kirazıyla ünlü Kemalpaşamız hareketlendi. Hasat başladı. Erkenci çeşitlerin ardından en gözde, ihracata yönelik Ziraat 900 adlı çeşidin de olgunlaşmaya başlaması üreticimizi heyecanlandırıyor. Bu sene kiraz ağaçları yeterince soğuklanma ihtiyacını karşıladı. Çiçek döneminde ve meyve döneminde hava koşulları tamda ağaçlarımızın istediği şekilde gerçekleşti. 

 

Değerlerin takibi erken uyarı sistemi sayesinde tarafımızdan yapılmaktadır. Ciddi bir don zararı görmedik, bitki koruma ve bitki beslemesine dikkat eden üreticilerimizin kaliteli kiraz elde etmesi mümkün bir sezondayız. Önceki yıllara göre üreticimizin kirazdan beklentisi yüksek. Geçen sezona göre 15 ürün artışı beklemekteyiz. İklim koşullarının iyi gitmesi ürünün hem kaliteli olması, hem de miktarındaki artış üreticimizin ürününün karşılığını maddi olarak beklemesine sebep oluyor. Bu yıl ülke ekonomisindeki dalgalanmalar üreticiye de yansıdı. Haklı olarak meyve üretimi için kullandıkları malzemelerin(ilaç, gübre, mazot vs.) fiyatları yükseldi. Harcamalarını düşüp, bir sonraki yılın giderlerini de düşünüp hareket etmek durumundalar. Tarımsal faaliyetin devamlılığı ve bir sonraki yıl kaliteyi kaybetmemek adına kiraz fiyatlarının dengede tutulması gerekmektedir. 
 

 

Özellikle iyi tarım yapan üreticilerimizi Kemalpaşa Ziraat Odası olarak yakın takip etmekteyiz.  Bu sezon yaklaşık 200 üretici odamız bünyesinde grup sertifikasyonuna tabi olarak iyi tarım uygulaması yapmaktadır. Gübreleme programları toprak analizine göre yapılıp kullandıkları ilaçlarda reçetelendirilmektedir. Son olarak ta ürettikleri kirazın kalıntı analizleri odamız aracılığı ile İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmaktadır.  Tamamen kontrollü, kaliteli, kalibresi yüksek ve kalıntısız ürün elde edilmektedir. Bununda pazar fiyatına yansıyacağını ümit ediyoruz. Özellikle ihracatçıların bölgede kaliteli kalıntısız ve iri kiraz taleplerini karşılayacağını düşünüyorum.

 

Kemalpaşa Ziraat Odası başkanı olarak üreticilerimize hayırlı hasatlar bol kazanç diliyorum…

 
Etiketler: KİRAZ, , SEZONU, AÇILDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı