Yazı Detayı
30 Haziran 2018 - Cumartesi 23:34
 
KEMALPAŞA'NIN KİRAZI
Bülent ORAY
bulentoray@kemalpasaaktuel.com
 
 

Kirazı ile ünlü ilçemiz Kemalpaşa, bu yılda kiraz üretim sezonunu tamamlamak üzere,  kiraz ilk çıkış tarihinin erken olması itibariyle önem kazanmakta ve özellikle ihracatta vazgeçilmez bir üründür. Ancak, üretici hasadın son günlerinde bazı olumsuzluklarla karşılaşmaktadır.  Zor koşullarda kısıtlı imkânlarla yetiştirilen, ilaç, gübre, işçilik gerektiren masraflı bir üründür kiraz. Asıl problemlerde satışı sırasında üreticimizin karşısına çıkmaktadır. Nitekim bu yılda, daha önceki yıllarda olduğu gibi fiyat konusunda bazı tutarsızlıklar yaşanmaktadır. Üreticimiz ilk hasat ettiği kirazı, üreticileri başta sevindirip 18-20 TL fiyattan satabilirken daha sonraki dönemde fiyatlarda değişiklik görülmektedir. 5-6 TL’ye kadar düşen ziraat 900 çeşidi kirazın birkaç gün içerisinde gerçekleşen bu fiyat değişimi de üreticilerimizi üzmektedir.  

İşte kooperatifleşmenin önemi burada ortaya çıkıyor. Tarımda kooperatifleşmenin amacı; tarım ürününe değer katmak ve üreticinin aldığı payı arttırmak. Bu düşünceyle geçtiğimiz yıl kurmuş olduğumuz KEMALPAŞA MERKEZ TARIMSAL KALKINMA KOOPERTİFİ bu sezon ortaklarından kiraz alımını gerçekleştirdi. Ören mahallesinde kurmuş olduğu kiraz alım merkezine ortaklarımızın getirdiği kirazlar paketlenerek, Türk Hava Yolları Kargo şirketiyle anlaşma yapıp ülke içerisinde farklı bölgelerde farklı illere uçakla kiraz ulaştırmayı başardı. Kooperatifimiz ortaklarımızın desteği ile büyümektedir.

Önümüzdeki senelerde farklı projeleri de ekleyerek, Kooperatifimiz (KEMKOOP) piyasadaki fiyat değişikliklerden üreticilerimizin etkilenmeden sezonu geçirmeleri için çalışmalarına devam edecektir. 
Kemalpaşa Ziraat Odası Başkanı olarak Tüm üreticilerimize hayırlı, bereketli bir sezon geçirmelerini diliyorum.  

 
Etiketler: KEMALPAŞA'NIN, KİRAZI,
Yorumlar
Haber Yazılımı