Yazı Detayı
28 Temmuz 2020 - Salı 10:44
 
KEMALPAŞA'NIN KELİMELERİ
Rahim SAĞ
rahimsag@kemalpasaaktuel.com
 
 

Yaşadığımız coğrafyada kullanılan kelimeler hayatımızın olmazsa olmaz bir parçası. Ne yazık ki bu kelimeler zaman geçtikçe yok olup gidiyor. Kelimeler üzerinden bir “Kemalpaşalılık Testi” hem eğlenceli hem de bilgilendirici olur diye düşündüm. Bakalım hangi kelimelerin anlamlarını biliyorsunuz ve ne kadar Kemalpaşalısınız?

 

İnsanın tüm varlığı,  aslında dilidir; çünkü insan dili, diliyle kendini ifade edebildiği oranda vardır ve ancak dilinin sahip olduğu genişliği kadar kendini var edebilir. Başka bir deyişle, kişinin dilinde ne varsa insan da aslında odur. Kullandığı kelimeler, deyimler ve atasözleri; onun, farkında olmasa da sahip ya da ait olduğu kültürü ve o kültürün izlerini taşır. 

 

Kültür, çok genel bir kavram olmasına rağmen özünde bize ait tüm sıradanlardır; sabah uyandıktan sonra yaptıklarımız, çayımızı demleyiş biçimimiz, kahvaltıda yediklerimiz ve sonrası sonrası… Öğlen yemeğimiz, akşam saatlerinde babamızın eve gelişiyle televizyonlu ya da televizyonsuz hatta internetli ya da internetsiz ortam, selamlaşmalarımız, ailece oturuş biçimimiz; oturuş biçimimize çatılan ya da bu biçimi onaylayan anne kaşları; giyip yakıştırdığımız ya da hiç yakıştıramadığımız giysiler; birbirimize hitap biçimlerimiz vs. Özetle elimizin değdiği, yaşamımızı oluşturan ve yaşamımızın içinde bize ait olan her şey kültürdür. Kültürün, bunca geniş alanının yansıdığı en önemli izlerise kullandığımız kelimelerdir… 

 

Kemalpaşa’da yaşadığım süre içerisinde bu kelimelerin bir kısmını gündelik hayatımda bizzat işittim, büyük bir çoğunluğunu tespit etmek için ise çabalamam gerekti. Zaman içinde elimde, aşağıda yazacağım kelimeleri biriktirebildim.  Şüphesiz bu liste, Kemalpaşa’da yerel ya da bölgesel ölçekte kullanılan kelimelerin pek azını içeriyor. Aslında Kemalpaşa’ya özgü pek çok kültürel ve maddi unsur gibi kelimeler de yok olup gidiyor. Tespit edebildiğim az sayıda kelimenin varlığı günümüz için endişe verici değil ama bu kelimeleri kullanan büyüklerimizin varlığı azaldıkça bu kelimeler de, ne yazık ki bir bir yok olup gidiyor.

 

 

Abarık :_ _ _ _

Aççıktan : _ _ _ _

Aka : _ _ _ _

Al basması : _ _ _ _

Arsın (-ma) _ _ _ _

Avırt : _ _ _ _

Aydaş : _ _ _ _

Bılkıtma : _ _ _ _

Böğsü (-me) ­­: _ _ _ _

Buy (-ma) : _ _ _ _

Candır : _ _ _ _

Carız : _ _ _ _

Cırnak : _ _ _ _

Cır (-ma) : _ _ _ _

Cibi : _ _ _ _

Çat (-ma) : _ _ _ _

Çapıt : _ _ _ _

Çımkış (-ma) : _ _ _ _

Çipil : _ _ _ _

Çirter (-me) : _ _ _ _

Darın : _ _ _ _

Dekmik : _ _ _ _

Dığan :  _ _ _ _

Dılmışık : _ _ _ _

Döven : _ _ _ _

Ellik : _ _ _ _

Eyen : _ _ _ _

Eynen : _ _ _ _

Gada : _ _ _ _

Gıstancıktan : _ _ _ _

Gırk (-ma) : _ _ _ _

Gısmir : _ _ _ _

Guşane : _ _ _ _

Helke : _ _ _ _

Irbık : _ _ _ _

Irg : _ _ _ _

Irgı kaç (-ma) : _ _ _ _

İhi : _ _ _ _

İtege / İteğe : _ _ _ _

Katika : _ _ _ _

Kösül(-mek) _ _ _ _

Susa : _ _ _ _

Şaplah : _ _ _ _

Uğra : _ _ _ _

Yülü (-mek) : _ _ _ _

Tartaba : _ _ _ _

Tobbak at- (-ma) : _ _ _ _

Yu/ğ- (-mak) : _ _ _ _

Yülü (-mek): _ _ _ _

Tiv (-mek): _ _ _ _

Paysı(-mak) : _ _ _ _

Zılıvır (-mak) :_ _ _ _

Zibil : _ _ _ _

 
Etiketler: KEMALPAŞA'NIN, KELİMELERİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı