Yazı Detayı
31 Mayıs 2019 - Cuma 13:02
 
KEMALPAŞA'DA SİYASETİN GÜNDEMİ İLÇE BAŞKANLIKLARI
Filiz EROĞLU
filiz-eroglu@hotmail.com
 
 

Yerel seçimlerin ardından siyasette taşlar yerine oturmaya başladı. Cumhuriyet Halk Partisi’nin kazandığı Kemalpaşa Belediyesinde A takımı dediğimiz üst düzey yöneticiler görevlerine başladı. Görev dağılımları henüz tam olarak belirlenmese de şekillenmeye başladı diyebiliriz. Bu yazımda belediye kadrolarından değil,  ilçe başkanlıklarında yaşanan gelişmelerden bahsedeceğim.  

 

Belediye iktidarına sahip olan ilçe başkanlıkları her zaman daha fazla rağbet görmüştür. Muhalefetken kimselerin doğru düzgün uğramadığı parti binaları iktidar olunduğunda dolup taşar.  Seçimi kaybeden ya da belediye iktidarlığı elinde olmayan siyasi partilerde ise bir sessizlik, bir terk edilmişlik yaşanır. İşte bu kaderleri biz hep AK Parti’de ve CHP’de her yerel seçim sonrası gözlemleriz. 

 

Mesleğim gereği her siyasi partiye gider gelirim. Belediye’yi kazanan CHP ilçe teşkilatında hareketlilik şu sıralar üst düzeyde. Daha önce Belediye elinde olan Kemalpaşa AK Parti’de ise eski hareketlilikten eser yok. Tek tük partili, partiye uğruyor. Her iki partinin de ortak gündemi ise yeni ilçe başkanı, yeni yönetim…

 

KEMALPAŞA AK PARTİ
Bildiğiniz üzere Kemalpaşa Ak Parti Belediye Başkanlığı seçimini kaybetti. Bu sebeple kaybeden ilçe yönetiminin değişebileceği şu sıralar sıkça dillendiriliyor. Şu an koltukta Milletvekili Yaşar Kırkpınar’dan boşalan koltuğa atama yoluyla gelen bir ilçe başkanı ve yönetimi var. Seçimlerin ardından AK Parti İl Başkanı Aydın Şengül’ün istifası ile Kemalpaşa’da ve seçim kaybedilen diğer ilçelerde yönetim değişikliği ihtimali gündemde. AK Parti Genel Merkezi’nin bu konuda alacağı karar ne olur bilemem ama Kemalpaşa AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Ali Demirtaş ve yönetiminin değişmesi ya da gitmesi gerektiği düşünen kişiler arasında, bu göreve talip olmayı düşünen birçok isim var. Sonuçta hükümet partisi ve ilçe başkanlığı için çok talipli olacaktır. 

 

KEMALPAŞA CHP
Cumhuriyet Halk Partisi Kemalpaşa İlçe Başkanı Mehmet Ayçil nadir ilçe başkanlarından bir tanesi. Bana göre ilçe başkanlığı konusunda efsane. İzmir Milletvekilliğini hak ediyor. Kemalpaşa yerelinde iktidarı elde eden CHP’de ilçe başkanlığına çok talipli olacak gibi görünüyor.  Ayçil, ilçe başkanlığına devam etmek isterse yeniden seçilir diye düşünüyorum. Yok, eğer istemezde, genel seçimlerde milletvekilliği düşünürse, işaret edeceği kişi Kemalpaşa’da ilçe başkanı olabilir. Yani şunu demek istiyorum. CHP Kemalpaşa İlçe Başkanı olmak isteyenler, partililere telefon açarak “ben ilçe başkanı olmak istiyorum, bana destek verin” demekle ilçe başkanı olunmaz.  Önce, Ayçil başkan ya da namı diğer Demir Hoca’dan icazet alınması gerekli. 

 
Etiketler: KEMALPAŞA'DA, SİYASETİN, GÜNDEMİ, İLÇE, BAŞKANLIKLARI,
Yorumlar
Haber Yazılımı