Yazı Detayı
24 Şubat 2020 - Pazartesi 00:28
 
İLÇE BAŞKANLIKLARINDA DEĞİŞİM RÜZGÂRLARI
Filiz EROĞLU
filiz-eroglu@hotmail.com
 
 

Yerel seçimlerden sonra siyasi partiler birer birer kongreye gitti. İlçe başkanlıklarında değişim rüzgarları esiyor. 

 

İlk kongre Kemalpaşa Saadet Partisinde yapıldı. Arif Gemici’nin aday olmadığı Saadet Partisi kongresinde Ramazan Biçen ilçe başkanı seçildi.

 

Değişim rüzgârını kuvvetli bir şekilde estiren CHP Kemalpaşa İlçe Başkanı Ahmet Cemil Balyeli, CHP kongresinde Mehmet Ayçil’den görevi devraldı. Kemalpaşa’da değişim hareketini başlattı.

 

CHP’de değişim rüzgârı CHP İlçe Başkanlığı ile kalmadı. Ardı ardına yapılan gençlik ve kadın kolları kongrelerinde de değişim yaşandı. CHP gençliğinin yeni başkanı Sergen Ergöç, CHP kadınların yeni başkanı ise Aysel Ablak oldu.

 

Coşkun Dinçer ve Nizamettin Yılmaz’ın yarıştığı İYİ Parti İlçe kongresinde ise Nizamettin Yılmaz ipi göğüsledi.

 

AK Parti’de Mehmet Ali Demirtaş genel merkezin kongreye kadar devam et ardından bırak talimatıyla yapılacak olan kongrede aday olmayacağını açıkladı. Ak Parti Kemalpaşa’da 22 Mart’ta yapılacak kongre ile yeni ilçe başkanı belirlenecek. 23 Şubat günü ilçede apar topar gerçekleştirilen bir temayül yoklaması yapıldı. Temayül yoklamasında AK Parti Belediye Meclis üyeleri, ana kademe, gençlik ve kadın kolları yöneticileri İlçe başkanlığı için isimler önerdi. Ak Parti’de yapılan bu temayül yoklamaları genellikle prosedür olarak yapılıyor ve sonuçları hiçbir zaman kamuoyu ile paylaşılmıyor.

 

Temayül yoklamasının yapıldığı gün ilçe başkanı adayları başvurularda bulundu. İlçe Başkanlığına aday olan ve resmi olarak başvuran isimler ise şöyle; Mustafa Derdiyok, Yahya Ağar, Timur Bircan, Özer Küçükmorkoç Erdal Yıldız. Kulislerde adı geçen Bülent Aksakal ve Halil Şenol Hamarat gibi diğer isimlerin neden dosya vermedikleri merak konusu. Acaba apar topar düzenlenen temayül yoklamasına dosyalarını yetiştiremediler mi?

 

Başvuran adayların dışında başka isimlerin de parti yöneticileri tarafından verildiğini bilmekteyiz. AK Parti, başvuru yapan ve temayüle katılan bir aday mı çıkaracak, yoksa başvuru yapmayan temayül yoklamasına katılmayan başka bir aday mı çıkaracak? Bu sorunların cevabı önümüzdeki süreçte belli olacak. 22 Mart’ta yapılacak AK Parti Kemalpaşa kongresinde genel merkezin yine tek aday çıkaracağı söyleniyor.  Genel merkezin tek aday isteğine rağmen delegelerin oyuna güvenen bir isminde kongre de aday olma ihtimali seçenekler arasında.

 

Kongre tarihi belli olmayan MHP’de ise Mart-Nisan gibi kongre yapılacak. Mevcut MHP Kemalpaşa İlçe Başkanı Mustafa Gözütok kongrede yeniden aday olacak. MHP kulislerinde henüz netlik kazanmamış olsa da birkaç adayın ismi anılıyor. Bakalım MHP’de değişim rüzgârlarından etkilenecek mi? Yoksa Gözütok bu rüzgara dur diyen isim mi olacak? Bekleyip göreceğiz…

 
Etiketler: İLÇE, BAŞKANLIKLARINDA, DEĞİŞİM, RÜZGÂRLARI,
Yorumlar
Haber Yazılımı