Yazı Detayı
10 Ocak 2019 - Perşembe 15:25
 
GELECEĞİMİZE DAİR BİRAZ SOHBET EDELİM Mİ?
Gülay ENGİN
gulayengin@kemalpasaaktuel.com
 
 

Hani uzay yolu vardı dizilerini izlediğimiz, sonra insanoğlunun yerine geçmesinden korktuğumuz robotlar falan gelecekte alacağını hayal ettiğimiz...

Şimdi bir sır vereceğim, o gelecek geldi.

Sorgulayan, araştıran, bilimsel bakış açısıyla ve teknolojik alt yapısıyla doğan çocuklarımız var artık.

Şaşırmıyor musunuz 
sizde çocuklara?
Ya da ürkmüyor musunuz onlara yetebilecek miyiz diye.
Aslında olumsuz da düşünmemekte lazım… Üretmek yeterli. Domates  gibi, yumurta gibi, kumaş gibi üretim. Ama en önemlisi bilgi üretmek. Bilgi üretimi içinde üretebilen insanları yetiştirmek gerekli.

O kadar geniş bir konuyla başladık ki sohbete ama bu aralar şaşkınlığım daha da artıyor. Mucize adını verdiğimiz çocuklara bakınca inovasyona dayalı liderlik ve girişimcilik eğitimi vermemiz gerekli diyorum.

Soluk alabilen eğitim alanları inşa etmeliyiz. Gelecek tam da o eğitim ortamlarında çocuklarımızın parmak uçlarında.
Prof. Dr. Gülten ÇAKMAKÇI’nın da dediği gibi ‘’ Ekonomik anlamda gelişmiş ülkelerle rekabet etmek istiyorsak 21. yy. becerilerine sahip, inovasyon yapan ve bunları pazara aktarabilen girişimci ruha sahip bireylere ihtiyacımız var.’’ Ne güzel açıklamış ihtiyacımızı ve artık ihtiyacımız olan şeyin ne olduğu belli.

Üreten, gelişen ve geliştiren çocuklar.
Annesine kahve getiren robotlar yapan,evdeki deterjanları karıştırarak yeni tarımsal ilaçlar üretmeye çalışan çocuklara ihtiyacımız var. Hayal edin ve gülümseyin..,Ne işe yarayacak dediğimiz bilgilerle mekatronik mühendisi olsunlar,yapay zeka üretsinler,kuantum makine mühendisleri olmalı yan komşumuzun çocuğu.

Merak etmeyin para da kazanacak, evlenecekte bu çocuklar. Anneler ve babalarında en büyük isteğide bu değil mi zaten. En azından benim tanıdığım ailelerin.

Her geçen gün bilginin değiştiği ve geliştiği bir dünya…

Sahi global kelimeside yakınlarda girmedi mi hayatımıza? İşte globalleşmeyle birlikte dünya dillerini de konuşmalı çocuklar, bayramda elde öpecek, kapı kapı gezip harçlıkta alacak ama Destination Imagination da mekanik bilgisi ile prototip makineler de yapacak, yabancı dilde tiyatrolarda da oynayacak. Yani evrensel birey olarak yetişmeli bizim mahallenin çocukları.

Zaman çocuk ruhuna sahip olma zamanı.
Bunun için düşün, hayal et, tasarla ve uygula. En önemlisi de korkma… Bu söylediklerim çocukları anlatmadı mı size?

Kızına yabancı dil eğitimi aldırmaktan korkma!

Oğlun bırak robot yapsın. Yaşlandığında o robotlar seni tedavi edecek.

Korkma kodlasın hayatı parmak uçlarında.

Bilimin ve matematiğin ışığında kendilerini ifade edebilecekleri, deneyimleyecekleri ve deneyerek öğrenebilecekleri ekosistemleri birlikte kuralım.

Geleceğimiz bence aydınlık.

Sevgiyle kalın...

 
Etiketler: GELECEĞİMİZE, , DAİR, BİRAZ, SOHBET, EDELİM, Mİ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı