Yazı Detayı
31 Mayıs 2019 - Cuma 12:50
 
EVDE BİR ERGEN Mİ YAŞIYOR?
Gülay ENGİN
gulayengin@kemalpasaaktuel.com
 
 

Şaşkınlık içindesiniz, çünkü küçük kuzunuz artık sizinle konuşmuyor, kendini sevdirmiyor, oflamalar puflamalar ve hatta yüzünüze çarpılan kapılar. Beni anlamıyorsunuz diye yakınmalar mı duyuyorsunuz çocuğunuzdan?

Evet dediğinizi duyuyorum. Hoş geldiniz ergen aileleri platformuna. Bizim zamanımızda ergenlik mi vardı. Biz anamızdan, babamızdan korkardık höt dediğinde susar, yap dediğinde yapardık. Ahhahh diyorsunuz aynen benim gibi. 

Ama önceki yazımızda bahsetmiştik  ‘Y Jenerasyonu’ çocuklardan.İşte o çocuklar bizim ergenlerimiz. Ergenlik döneminin sancıları hele de modern çağ ile birlikte günümüzde çok daha karmaşık ve zorlu yaşanıyor. Akşam yatmak bilmez sabah kalkmak bilmez. Bazen ne kadar olgun diyorsunuz ve tamda bu sırada olmadık yerde çocuklaşıyor işte. Bu düzen 10-19 yaş aralığında denk geliyor.

Peki, ergenlik döneminin özelliklerini kulaktan duyma sözler dışında ne kadar iyi biliyoruz?

Bazı ergenlerde bu dönem oldukça sakin bazılarında ise şiddetli geçiyor. Ergenler üzerinde yapılan araştırmalarda beynin yapı ve işleyiş açısından bir takım değişikliklerden geçtiği kesin olarak biliniyor.

Aynı zamanda değişen bedeni ile savaş halinde olan ergenimizin ruhsal değişimi de kaçınılmaz, hal böyleyken bu çocuğumuzdan birde beklentilerimiz ideal evlat olması ise işler sarpa sarıyor. Elimizde bu çocuklar ile ilgili bu kadar çok veri varken bu dönemi rahat atlatmamız pek mümkün olmayabiliyor peki NEDEN?

Onu dinleyin, cümlesinin son zerresine kadar ve karar alırken onun fikrini sorun. Hayırlarınızın nedenlerini onun cümleleriyle açıklayın, birbirinizi anlayın.

Modern anne baba olmalıyız cümlesi çok duyulur oldu ama bu her davranışını kabul edin anlamına gelmez. Anlayışlı olmak evinizdeki informal kuralları çiğneyip evin diğer aile bireylerine zarar verecek konuları kabul etmek değildir. Aslında empatikurmayı denememiz yeterli.

Dürüst olun, o daha çocuk anlamaz demeyin, deneyin.

Çocukluktan erişkinliğe geçen evin küçük yetişkini, onun dilini kullandığınızda sizi anlayacaktır. Güvenini sarsmayın yoksa sorgu okları size döner.

Ahhahh amcanın kızı Ayşe yok mu çok hanım ya sen? Komşunun oğlu Ali çok çalışkan ya sen? Bu soru içerikli eleştiriler bir ergene yapılmış en büyük saldırı ve asrın hatasıdır. Kıyaslamayın, o artık toplumda kendi kimliğini oluşturmak için adım attı. Öfkelenmesinden ve size kırılmasından başka bir hamle yapmamış olursunuz. 

Kafası karışık ergenlerimizin en büyük şikâyeti tutarsızlıklarımız. Bir gün onaylamadığımız bir davranışı ertesi gün onaylıyoruz ya bizi anlamlandıramıyor. Tutarlı olun.

Prof.Dr. Müjgan Alikaşifoğlu ergenlik döneminde çocuğu olan ebeveynlere ‘Kendiyle ilgili olumsuz duygularına odaklanmak yerine, sonuca yönelik cesaretlendirici konuşmalar yapın. Strese neden olabilecek bir duruma girmeden önce çocuğunuzu buna hazırlayın, örneğin sınav öncesi daha önce başarılı olduğu sınavları anımsatın. Yani fazla pohpohlamak yerine başarılarını düşündürerek kendi kendisini coşturmasına destek olun.

Ve son olarak

SENİ SEVİYORUM demekten çekinmeyin, ergeniniz şımarmaz güçlenerek büyür.

Sevgilerimle…

 
Etiketler: EVDE, BİR, , ERGEN, Mİ, YAŞIYOR?,
Yorumlar
Haber Yazılımı