Yazı Detayı
23 Mayıs 2020 - Cumartesi 13:48
 
DÜNYA’NIN AĞIR İMTİHANI
Arif GEMİCİ
arifgemici@kemalpasaaktuel.com
 
 

Mart ayında korona ile başlayan ekonomik, sosyal ve sağlık açısından ağır bir sınavdan geçiyoruz. İnsanlığın 2020 yılına girdiğinde depremler, sel felaketleri, tusunamiler derken açlıkla sınavı olanlarla zulüm yapanların arasında geçen bir mücadelenin adıdır korona. Ülkemizde korona virüsü belirdiğinden bu yana büyük bir sınav içerisindeyiz. Müslümanız ancak Müslümanız diyenlerin içinde çok zalimce davrananlardan çok çektik. Helalinden bahsedip haram yiyen, haktan bahsedip haksızlık yapan, kul hakkından bahsedip iftira eden, doğruluktan bahsedip yalan söyleyen, adaletten bahsedip adaletsizlik yapan, kanaatten bahsedip israf içinde yaşayan, ahlaksız Müslümanlardan çektiğini siyonizmden çekmedi.

 

Malum ramazan ayını ifa ediyoruz. Çoğu zaman korona yüzünden evlerimizde vakit geçiriyoruz, ibadet ediyoruz. Teravihi evde kılıyoruz, oruçlarımızı tutuyoruz, Kuran okuyoruz, hatimlerimizi takip ediyoruz. Bu zaman zarfında aile olduğumuzu farkına varma imkânı bulduk.

 

Gerçekten manen ve maddi olarak büyük bir sınavdan geçiyoruz. Korona sürecinde işsiz kalan insanımız, işyerlerini kapatmak zorunda kalan berber, lokanta, kafe işletmecileri vs. günübirlik garsonluk yapan yevmiyeci olarak çalışanlarımız gerçekten zor durum geçiriyor. Hayat devam ediyor, gelirleri kesilen insanımız geçim derdine düştü. Korona ile yerli üretimin önemi ortaya çıktı. COVID-19 salgınının ekonomiye etkileri bu süreçte yerli üretimin bir ülkenin sürdürülebilir ekonomik performansında ne kadar önemli olduğu anlaşılmıştır.

 

Başka bir deyişle, ekonomik anlamda her açıdan kendi kendine yetebilen bir ülkenin bu tür problemlerle daha kolay bir şekilde başa çıkabildiği görülmüştür.
Salgın sonrası süreçte de Ülkemizin ve Dünya’nın yerli üretime çok ciddi önem vermesi beklenmektedir. Umarız ders alınır ve tüm önlemler üretime dönük yapılır.

 

Şimdi ilçemizde de kiraz sezonunun girmesiyle yevmiyeye giden kardeşlerimiz kirazını toplamaya çalışan çiftçilerimiz hummalı bir çalışma içindeler. Ramazan dolayısıyla yardımlaşmalar devam ediyor, derneklerimiz siyasi partilerin temsilcileri, belediyelerimiz, yoksullara erzak torbası ulaştırmak için çaba sarf ediyorlar. Bir taraftan ibadetleri yaparken, bir taraftan da Korona tedbirleri devam ediyor.

 

Evde eğitim devam ediyor. Uzaktan eğitim istenilen düzeyde olmasa bile bu dönem böyle atlatılacaktır. Her halükarda ülkemizde üretimin artarak devam etmesi için seferberlik devam ediyor. Çiftçiler tarlasına, bahçesine gidebiliyor. Hayat mücadelesi devam ediyor.

 

Bu arada Korona ile mücadele devam ederken piyasada fırsatçılarla da mücadele devam ediyor. Gıda ve dezenfektan ürünlerine fahiş zamlar yapan firmalara ceza kesiliyor, tedbirlere ve yasaklara uymayan vatandaşlara da ceza kesiliyor. Bu arada ekonominin daraldığı bir ortamda döviz ve altın fiyatlarının anormal yükselmesi de insanımızı ve iş dünyasını tedirgin ediyor. Moral bozukluğuna sebep oluyor. Ülkemiz 2017’den beri daralan ekonomide kriz atlatmaya çalışırken şimdi de Korona ile mücadeleyi başlatmış olup hem ekonomi hem de sağlıkla mücadeleye devam etmektedir. Korona tehlikesine karşı alınan önlemlerle beraber uzaktan eğitimde önceleri asenkron etkinliklerin yoğun olduğu uzaktan eğitim, iletişim hızındaki ve donanım erişim imkânların da ki artış ve öğretmen ve öğrencilerin, günlük hayatlarında video konferansın yaygınlaşmasıyla canlı ders uygulamaları öne çıkmıştır. Anlık iletişimin doğal iletişime yakınlığı, öğrenci, öğretmen etkileşiminin yoğunluğu ve uzaklık algısı üzerinde ki olumlu etkileri bu uygulamaların uzaktan öğretim ile ilgili mevzuda zorunlu bileşen olarak yer verilmesine kadar getirmiştir.
 

Canlı dersler teknik bir ortamda ses ve görüntü iletişimine dayalı bir ders işletme şeklinde algılansada doğası itibariyle asıl farklılık teknik değildir. Öğrencilerin gözünden sınıfın ne hissettiğini anlamadan, derin düşüncelere dalmış bir öğrenciyi biraz sert ama şefkat dolu göz hareketleriyle uyarmadan daha derse başlarken sınıf içindeki sinerjiyi başlatan karşılıklı gülümsemeyi yaşamadan, herkesin aynı yere bakması için tebeşirle vuracak bir tahta olmadan aynı verimde bir ders işletmek için sınıf içerisinde artık otomatikleşmiş öğretim reflekslerinin canlı derste ki teknopedagojik karşılıklarına da bakmak gerekir.

 

Özellikle COVID-19 salgınıyla birlikte canlı derslerin kullanımının inanılmaz derecede arttığı bu günlerde bu sistemlerle ilk kez karşılaşan öğreticilerin hem teknik hem de pedagojik olarak kendi çözümlerini üretme gayretleri takdire şayandır. Ancak bu konuda gerek yükseköğretim gerekse ortaöğretim düzeyinde canlı derslerin işlenişine ilişkin sorulan sorular, destek taleplerini ve yapılan paylaşımlar canlı ders uygulamaları için bütüncül bir destek materyali ihtiyacını ortaya çıkarmıştır.

 

Öte yandan sağlık, güvenlik, ekonomi gibi hemen her alanda pandemi sürecinin en iyi şekilde atlatılması için ülke olarak ciddi fedakârlıklar yapıldığına şahit olduk. Bu günlerde bayrama hazırlık yapıldığı dönemde daha dikkatli olarak yetkililere kulak vermek gerekir. Kurallar harfiyen uygulanmalıdır. Ülkemizin geleceği fertlerin yapacağı fedakârlıklarla orantılıdır. Bu süreci sağlıklı atlatmaktan başka seçeneğimiz olmadığının idraki içindeyiz.
 

Ramazan ayında idrak edilmesi sebebiyle, manevi havasıyla ve şuuruyla yardımlaşmanın zirve yaptığı bir döneme gelmesi ülke olarak sahip olduğumuz bir şanstır. Hep beraber bu ekonomik ve sağlık imtihanını da atlatacağımıza yürekten inanıyoruz. 

 

Bu dönemde, arkadaşlıkların, dostlukların bir çay içmenin, nefes almanın, kafede oturmanın, özgür olmanın ne kadar büyük bir nimet olduğunun farkında olmanın mutluluğunu da yaşamaktayız. Tabi ki Korona sürecinde karlı olanlar olacak, zararda olanlar olacak, hep beraber toplum olarak yönetenlerle beraber yaralar sarılacak. Bu duygu ve düşüncelerle yarınlarımızın ve aydınlık geleceğimizin gençlerine büyük görevler düşüyor. Daha çok çalışmalıyız, üretmeliyiz, tüketimi azaltmalıyız, tasarruf tedbirlerini elden bırakmamalıyız.

 

Ramazan bayramınızı en içten dileklerimle kutlar, Vatanımıza ve Milletimize birlik ve beraberliğin pekiştiği bir bayram havasıyla geçmesi ümidiyle, Hoşçakalın, Allah’a emanet olunuz.

 
Etiketler: DÜNYA’NIN, , AĞIR, İMTİHANI,
Yorumlar
Haber Yazılımı