Yazı Detayı
01 Ocak 2020 - Çarşamba 12:44
 
DEMOKRASİ ve SEÇİMLER
Filiz EROĞLU
filiz-eroglu@hotmail.com
 
 

Sevgili okurlar, Kemalpaşa Aktüel Dergimizin 10. sayısı ile yine sizlerle birlikteyiz.

 

Dergimizin aynı zamanda Kemalpaşa'dan güncel haberlerin, yazar makalelerinin ve video röportajların paylaşıldığı www.kemalpasaaktuel.com adresli bir internet sitesi bulunmakta.

 

Kemalpaşa Aktüel dergisi olarak web sitemizden ve youtube kanalımızdan yayınlanan "Kemalpaşa'dan Notlar" adlı bir program yapmaya başladık. Programımızın ilk konuğu MHP Kemalpaşa İlçe Başkanı Mustafa Gözütok oldu. Kendisine buradan tekrar teşekkürlerimi iletiyorum. Bundan sonraki süreçte de belirli periyotlarda Kemalpaşalı siyasetçiler, iş adamları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile röportajlar yapmaya devam edeceğiz.

 

Gelelim ilçe gündemine. Kemalpaşa son günlerde siyasi anlamda oldukça hareketli günler geçiriyor. Siyasi Partilerin kongre süreçlerinde olduğu bir dönemdeyiz. Cumhuriyet Halk Partisi uzun bir delege seçimi sürecinden sonra nihayet 22 Aralık günü ilçe kongresini gerçekleştirdi. Kongrede uzun bir süredir İlçe Başkanlığını yapan ve CHP'nin kazandığı 2 yerel seçimde partinin başında olan Mehmet Ayçil ile CHP Kemalpaşa'da değişim isteyenlerin etrafında birleştiği Avukat Ahmet Cemil Balyeli yarıştı. Öncelikle bir gazeteci gözüyle şunu söylemek istiyorum. Birçok kongre ve seçim takip etmiş birisi olarak Cumhuriyet Halk Partisi Kemalpaşa ilçe kongresi son yıllarda takip ettiğim en demokratik seçimdi diyebilirim. Tabiri yerindeyse aday olan her iki isim de kongre süreci boyunca sahada aslanlar gibi çalıştılar. Partililere kendilerini ifade etmeye, yöneticilerini tanıtmaya çalıştılar. Süreç boyunca hiçbir olumsuzluk yaşanmadı. Adaylar ne birbirlerini eleştirdi ne de birbirleri ile karşı karşıya geldiler.

 

Son derece saygılı ve düzeyli bir yarış gerçekleşti. Öyle ki adaylardan Ahmet Cemil Balyeli elinde bir kutu baklava ile Mehmet Ayçil’in kapısını çaldı, nezaket ziyaretinde bulundu. Kongre öncesinde yaşanan bu güzel tablo kongre gününde de devam etti. Her iki aday kongre de söz aldı, yapacaklarını anlattı. Yapılan seçimler sonucu Avukat Ahmet Cemil Balyeli CHP Kemalpaşa’nın yeni ilçe başkanı oldu. Seçim sonrası verilen mesajılar da oldukça ılımlıydı. Seçimi kaybeden Mehmet Ayçil her zaman partisinin hizmetinde olduğunu, Ahmet Cemil Balyeli ise seçimin kaybedenin olmadığını kazananın CHP olduğunu söyledi. 

 

Şimdi yeni CHP ilçe başkanı ve yönetiminin partiye getirdiği yeni havanın nasıl olacağını, neler getireceği merak ediliyor.  Daha önce sıklıkla eleştirilen CHP Kemalpaşa gençlik ve kadın kollarında değişimlerin yaşanması söz konusu olabilir. 

 

Ak Parti’de geçtiğimiz günlerde delege seçimleri gerçekleştirildi. Genel merkezin talimatıyla delege listesi tek liste olarak hazırlandı. Delege listesinin tek olma sı sebebiyle 11 Bin 560 Ak Parti üyesinden sadece 1480 üye oy kullanmaya geldi. Bu rakamlardan da anlaşılacağı gibi tek delege listesi seçimine üyeler yeterli ilgi göstermedi. Zaten seçilecek olan liste belliydi. Kemalpaşa Ak Parti kongreyi de tek adayla gerçekleştirilecek. Bu durum özellikle parti içinde huzursuzluğa sebep olduğu gibi, parti dışında da Ak Parti’de demokrasinin işlemediği eleştirilerinin yapılmasına sebep oluyor. 

 

Aslında Türkiye’de partilerin hiç birisinde tam demokrasi işlemiyor. Genel merkezlerin, İl Başkanlıklarının ya da İlçe Başkanlıklarının belirlediği delegeler İlçe yönetimlerini ve il delegelerini belirliyor. Yani parti üyeleri asla kendi iradeleri doğrultusunda belirledikleri delegeleri seçemiyor. Ancak kendisine işaret edilen kaba tabirle dayatılan delegeleri seçiyor. 

 

Vatandaşlık görevimiz olan sandık başına giderek oy kullanırken, yine genel merkezlerin, il ve ilçe başkanlarının belirlediği belediye başkanlarımızı, meclis üyelerimizi hatta milletvekillerimizi seçmek zorunda bırakılıyoruz. Artık bu seçim sistemleri Türkiye’de tartışılır hale geldi.

 
Etiketler: DEMOKRASİ, ve, SEÇİMLER,
Yorumlar
Haber Yazılımı