Yazı Detayı
28 Ekim 2019 - Pazartesi 11:35
 
DEĞERLİSİNİZ
Gülay ENGİN
gulayengin@kemalpasaaktuel.com
 
 

Değerler, bireylerin düşünce ve davranışlarının aynı zamanda toplumdaki sosyal kontrol mekanizmalarının temelidir. Bir toplumu meydana getiren bireylerin yaşam içerisindeki davranışlarını sorgulayan, insanları olumlu yönde destekleyen ve daha güzel, yaşanabilir yarınlar için insanda bulunması gereken evrensel olgudur.

İnsan yaşamında önemi ömür boyu devam ederken, değerlerin temeli erken çocukluk döneminde atılıp kişiliğin oluştuğu ergenlik dönemlerine kadar en önemli evreleri tamamlanmış olur. Değerler eğitimi ailede başlayarak, çocuğun okula başladığı dönemden itibaren aile ve okul arasındaki iş birliği ile devamı sağlanır.

 

ŞİMDİ BİR TOPLUM DÜŞÜNÜN...
Sevgi dolu, saygılı, merhametli, dürüst, sorumluluk bilinci olan, çalışkan, alçak gönüllü, hoşgörülü, vatanını seven, bayrağına ve milletine sahip çıkan, Atasının açtığı yolda durmadan ilerleyen…

Böyle bir toplumun oluşması için anne ve babalar olarak sormamız gereken soruların başında şunlar geliyor;

-İçinde bulunduğumuz ortam ve çevre istediğimiz değerlere sahip çocukları yetiştirmek için uygun mu?

-Biz herşeyi çocuklarımız adına düşünüp yaparken onlar sorumluluk sahibi olabilecekler mi?

-Okullar, sadece akademik açıdan başarılı bireylerin yetiştirildiği kurumlar olarak mı düşünülmeli?

-Çocuğumda kazandırmış olduğu değerler başarılı bir birey olmasında etken midir?

 

BAŞARI…
Değerler eğitimi almış her çocuk doğru hedef belirleyebilen, azimli,kendine güvenen ve bu yolculukta çok çalışarak başarıya ulaşabilen bireylere dönüşür. 
Son dönemde yarının büyüğü çocuklarımızda hangi değer üzerinde yoğun bir şekilde durmalıyız?

Hem okulun hem ailenin çocuğa verdiği değerler eğitiminde, çocuğun bağımsız hissetmesini ve toplumsal değerlerine sahip çıkmasını sağlayan en önemli değerlerden biri de vatanseverliktir. Vatanseverlik duygusunun nesillere kazandırılmasında tarih eğitimi en etkili yöntemdir. Çocuklarımıza bugün ülkede bağımsız bir şekilde yaşayabilmemizin hangi koşullarda gerçekleştiği anlatılmalıdır. Burada en büyük görev aile büyüklerine düştüğü gibi okulada sorumluluk yüklemektedir. Şuanda üzerinde yaşadığı toprakların nasıl kazanıldığını anlatmak çocukların ülkesine olan sevgisini, saygısını ve bağlılığını arttırır.

 

Çocuklarda vatanseverlik değerinin kazandırılması biz bilincinin oluşmasını sağlar ve buda topluma saygılı, hoşgörülü bireyler yetişmesinde önemli bir alt yapıdır. Ülkesini seven bireyler tüm dünyayı ve insanlığı seven, sayan ve anlayan bireyler olacaktır.

Unutmayalım ki mutlu çocuklar yarına mutlu bir gelecek bırakacaktır.

Sevgiyle kalın...

 
Etiketler: DEĞERLİSİNİZ,
Yorumlar
Haber Yazılımı