Yazı Detayı
05 Ağustos 2019 - Pazartesi 14:53
 
CHP’DE KONGRE SÜRECİ BAŞLADI
Filiz EROĞLU
filiz-eroglu@hotmail.com
 
 

Danışma Kurulu toplantıları kongrenin habercisidir. Geçtiğimiz günlerde Kemalpaşa CHP İlçe Başkanı Mehmet Ayçil ve yönetim kurulunun ev sahipliğinde, üyelerin bir araya geldiği danışma kurulu toplantısı yapıldı.

 

Danışma kurulları, demokrasinin işlendiğini gösteren en güzel siyasi uygulamalardan birisidir. Danışma kurulunda üyeler, ilçe yönetimi, belediye başkanı, belediye yetkilileri ve milletvekilleri bir araya gelir, herkes özgürce fikrini söyler. Deyim yerindeyse herkes eteğindeki taşları döker. 

 

Danışma kurulu gerçekleştirilmesi kongre sürecinin başladığı anlamına gelir. Önce ilçelerde yapılan toplantıların ardından illerde de danışma kurulları yapılır. İlçe kongresi, il kongresi derken süreç büyük kurultaya kadar gider. 

 

Kemalpaşa’da CHP’nin İlçe Danışma Kurulu toplantısı gerçekleşti ve bir gazeteci olarak da takip ettim. Her şeyin konuşulduğu danışma kurulunda öz eleştiriler yapıldı. Belediye ve ilçe yönetiminin açıkça eleştirildiği konular olduğu gibi takdir edilen başarılı icraatlar da konuşuldu. Siyasi hedefler konusunda izlenmesi gereken politikalar değerlendirildi. Bunların hepsi yapılırken danışma kurulu toplantısı basına kapalı olmadı. Öncelikle, CHP İlçe Başkanı Mehmet Ayçil ve yönetimini tebrik ederim. Bir basın mensubu olarak bana nazik bir şekilde ev sahipliği yaptılar. Tüm konuşulanları bir basın mensubu olarak kayıt ettim, gerekli gördüğüm kısımları haber yapıp kamuoyuna ulaştırmaya çalıştım. 

 

Tüm konuşmaları takip ettiğim gibi, bir gözlemci olarak pür dikkat dinledim. Benim de gözümden kaçmayan, katılımcı bazı CHP İzmir Milletvekillerinin de danışma kurulunda dile getirdiği bir noktaya değinmek isterim. 4 ay önce seçimden zaferle çıkan Kemalpaşa CHP’de, bir zafer mutluluğu yerine yolunda gitmeyen bir şeylerin olduğu, bir gerginlik olduğu gözlemlenebiliyordu. Zaten bu konular da toplantıda masaya yatırıldı.  Bunun yanı sıra yeni yüzler, yeni üyelerde toplantıya katılmıştı. 

 

Organizasyon yeterli derecede başarılı idi. Ancak çoğunluk noktasında çokta kalabalık olduğunu söyleyemeyiz. Katılımın yeterli düzeyde olmamasını tatil-düğün mevsimi ve hafta sonu olmasına bağlayabiliriz. 

 

CHP Kemalpaşa’da Eylül - Ekim gibi delege seçimi yapılacak. Ardından Kasım - Aralık gibi kongre tarihinin netleşmesi bekleniyor. Kemalpaşa CHP’de kongre süreci, ilçe danışma kurulunun yapılmasının ardından başlamış oldu. Kongrede aday olabileceği şimdiden konuşulan, kamuoyunda isimleri zikredilen isimler bulunmakta. 

 

Uzun süreden beri ilçe başkanlığı yapan mevcut ilçe Başkanı Mehmet Ayçil, daha önce kısa bir süre İlçe Başkanlığı görevinde bulunmuş olan Ünsal Atmaca, daha önceki kongrede aday olan Ramazan Coşkun, Kemalpaşa Belediye Başkan aday adayı olan Sibel Bezci, Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı ile yakınlığı ile bilinen Mehmet Karadağ, bir önceki dönem belediye meclis üyesi Ayhan Gökdemir, Esnaf Ali Ayanoğlu, kongre de aday olacağını söyleyerek partinin ileri gelenlerinden destek isteyen Kemalpaşa CHP’nin yeni üyesi Hakan Kandemir’in isimleri adaylık için geçiyor. 

 
Etiketler: CHP’DE, KONGRE, , SÜRECİ, BAŞLADI,
Yorumlar
Haber Yazılımı