Yazı Detayı
02 Mart 2019 - Cumartesi 19:59
 
CEMRE DOĞAYI RENKLENDİRECEK
Bülent ORAY
bulentoray@kemalpasaaktuel.com
 
 

Halk arasında yüzyıllardır bilinen inanışa göre baharın habercisi cemre ilk olarak havaya(19-20 Şubat) sonra suya  (26-27 Şubat) son olarak ta toprağa(5-6 Mart)  düşer denmektedir. Ancak bu bilgiler coğrafi bilgilere bir noktada çatışmaktadır. Meteoroloji olarak ele alacak olursak Güneş ışınları önce toprağı ısıtmaktadır. Yerden yansıyan ışınlar havayı ısıtır ve sonra su ısınır.

Tarımsal anlamda; 
"Cemre düşmesi" hayvancılıkla uğraşanlar için soğuk nedeniyle dışarıya çıkartamadıkları hayvanların otlaklara kavuşma zamanının yaklaştığını, tarımla uğraşanlar için de toprağın işlenme dönemine gelindiğini ifade ediyor. 

Meyve üreticileri için ise bu dönem iklimsel risklerin çok olduğu, tomurcuk ve çiçek dönemine denk gelmektedir. Cemre düşmesiyle birlikte harekete geçen doğa ile üreticilerin aktivitelerinin artmaktadır. Don riskinin takibi, bitki besleme,  hastalık ve zararlı açısından üretimin kontrol altında tutulması gerekmektedir. Meyve ağacı tomurcuk ve çiçek döneminde soğuğa karşı oldukça hassastır, -2 derecenin altındaki sıcaklıklarda geçirdiği süreye göre değişmekle beraber, ciddi zarar görebilmektedir. Çiçek ve tomurcukta donma gerçekleştiğinde meyve oluşturma yeteneğini kaybetmiş olur. Buda rekoltede düşüş meydana getirmektedir. Bölgemizde son birkaç yıl içinde ciddi bir don riski gözlenmemesi sevindirici. Teknolojik olarak ta, meteoroloji istasyonları sayesinde sıcaklık takipleri yapılarak, üreticilerimizin erkenden önlem almalarını sağlamaktayız. Kemalpaşa Ziraat Odası olarak erken uyarı sisteminin takibini yaparak bu risklere karşı üreticilerimizi uyarmaktayız. 

Kirazda soğuklanma ihtiyacını karşılaması da önemli bir diğer faktör. İklim verileri bu yıl soğuklanma ihtiyacını önceki senelere göre daha erken karşıladığını göstermektedir. Havanın ısınması sonucu tomurcuk oluşumu ve çiçek açması için hiçbir engel kalmadığını göstermektedir. Cemre düşmesiyle (havanında ısınmasıyla) birlikte çiçeklerin homojen olarak açmasını beklemekteyiz. Şayet soğuk riskinin olduğu mart –nisan aylarını ve meyvede çatlamanın meydana geldiği bol yağışlı dönemi de atlatırsak kaliteli ürün alacağımız bir sezon olarak öngörmekteyim.

Bütün üreticilerimize bereketli bir sezon dilerim…

 
Etiketler: CEMRE, , DOĞAYI, RENKLENDİRECEK,
Yorumlar
Haber Yazılımı