Yazı Detayı
28 Ekim 2019 - Pazartesi 11:33
 
ÇALIŞAN ANNEYE KREŞ YARDIMI BAŞLADI
Halil Şenol HAMARAT
halilsenolhamarat@hotmail.com
 
 

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yaptığı açıklamada, kadın istihdamını artırmak için örnek niteliğindeki ‘’Kurumsal Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi’nin hayata geçirileceğini söylemişti. Belirlenen illerde çalışan annelerden çocuğunu kreşe gönderenlere belirli miktarda destek sağlanacak. Pilot bölge olarak seçilen Ankara, Antalya, Bursa, İzmir, Elazığ, Malatya ve İstanbul’da bulunan çalışan anneleri kapsıyor.

 

ÇALIŞAN ANNEYE KREŞ YARDIMI NE KADAR?
Çocuğunu kreşe gönderen çalışan annelere aylık 100 Euro destek sağlanacak.Söz konusu destekten yararlanmak için ön kayıtlar 15/10/2019 tarihinde başladı. Anneler, en fazla 24 ay bu teşvikten faydalanabilecek. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’yla Avrupa Birliği Delegasyonu’nun birlikte yürüttüğü proje çerçevesinde, belirlenen illerde çalışan annelerden çocuğunu kreşe gönderenlere aylık 100 Euro destek sağlanacak.  Proje çerçevesindeki destekten, 0-60 ay arasında çocuğu bulunana annelerden, 4/a’lı sigortalı olarak devamlı çalışması gerekmektedir.

 

SGK’YA DEKONT VERİLECEK
Destekten yararlanmaya hak kazanan anneler, en fazla 24 ay süreyle destekten yararlanabilecek. Annelere her ay 100 Euro ödenecek. Destek kapsamındaki anneler Halk Bankası’ndan Euro ve TL hesabı açtıracaklar. Kreş, anaokulu veya gündüz bakımevlerine banka kanalıyla ödeme yaptıklarına dair dekontları SGK’ ya sunmaları sonrası, yapılacak kontroller neticesinde SGK tarafından ödemeler annelerin banka hesaplarına yapılacak. SGK kontroller sonrasında ödemeleri gerçekleştirecek. 10 bin 250 anneye destek sağlanacak.

 

DENETİMLE KONRTOL EDİLECEK
Destekten yararlanacak annelerin Ankara, Antalya, Bursa, İzmir, Elazığ, Malatya ve İstanbul illerinden birisinde ikamet etmeleri gerekiyor. Bu illerde ikamet eden ve çocuklarını kreşe gönderen annelere destek sağlanacak. Destekten yararlanabilmek için annelerin çocuklarını MEB veya ASPB’ ye bağlı kreş, anaokulu ve gündüz bakım evlerinden birine düzenli ve tam süreli gidiyor olması gerekiyor. Dolayısıyla haftanın bazı günleri, sabahtan öğleye kadar veya düzensiz şekilde kreş veya anaokullarına giden çocuklar için değil,          tam süreli, haftanın bütün günlerinde kreş, anaokulu veya gündüz bakım evlerine giden çocuklar için destek sağlanacak. Ayrıca suistimallere karşı çocukların kreşe devam edip etmedikleri denetimlerle kontrol edilecek.

 

KIRTASİYE ÖDEMESİ DE VAR …
Proje kapsamında destek sağlanacak ilk 13 bin anneye, ilk ay 100 Euro kırtasiye gideri ödemesi de yapılacak. Dolayısıyla ilk 13 bin anne ilave 100 Euro destekten faydalanacak. Destek sağlanan anne sayısı 13 binin üzerine çıktıktan sonra bu destek ödenmeyecek.

 

AYLIK GELİRİ 5 BİN 116 TL’Yİ AŞMAMALI…
Başvuru yapacak annelerin http://sgkkurumsalcocukbakimi.org adresinden ön kayıt yapmaları gerekiyor. Başvuru için e-Devlet üzerinden erişim sağlanacak. Ön kayıt için gerekli bilgileri sisteme kayıt eden annelere, kesin kayıtlar için randevu verilecek. Kesin kayıt için verilen randevu tarih ve saatinde projenin yürütüleceği illerdeki proje ofislerinde kesin kayıtlar yapılacak. Kesin kayıt tarihi itibarıyla son bir yılda SGK’ ya bildirilen kazancın aylık ortalamasının, brüt asgari ücretin iki katını (5.116 TL) aşmaması gerekiyor.
Kadın istihdamının desteklenmesi amacıyla Avrupa Birliği ile yapılan bu projenin önümüzdeki günlerde tüm illeri kapsayacak hale gelmesi dileğimdir.


          
Ülkemiz, silahlı bir müdahale içinde olduysa ülkenin menfaati ve toplumun barış içinde yaşamasını sağlamak için yapılmıştır. Bu sebeple Barış Pınarı Harekâtı’nın ülke olarak yanındayız. Şehitlerimize rahmet dilerken, Mehmetçiğimize dualarımızı yolluyorum. 


         
Bu yıl 96.yılını kutlayacağımız Cumhuriyet Bayramı’nı başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi rahmetle ve saygıyla anıyorum.

Cumhuriyet bayramımız kutlu olsun.

 
Etiketler: ÇALIŞAN, ANNEYE, , KREŞ, YARDIMI, BAŞLADI,
Yorumlar
Haber Yazılımı