Yazı Detayı
05 Ağustos 2019 - Pazartesi 14:45
 
BİZİM MEMLEKETTE OXFORD VARDI DA BİZ Mİ OKUMADIK?
Gülay ENGİN
gulayengin@kemalpasaaktuel.com
 
 

 

Ne çok kullandık bu soru cümlesini sohbetlerimizde. Özellikle ülkemizdeki eğitim kurumlarındaki eksiklikleri dile getirmek için anlatımlarımızı süsledi. Ama bu durumun artık değiştiğini düşünüyorum. Bizim zamanımızdaki gibi değil yani okullar. Evet, Oxford yok ama ona yakın prestijli birçok okul açıldı. Tabi bu okullar nicelik bakımından memlekete yeterliyken nitelik bakımından nasıl? Bunu değerlendiriyor anneler babalar evlatları için.

 

Öğrenciliğin her kademesinde okul tercihlerinin yapıldığı bir döneme girdik yaz sonu şimdi bu konu üzerinde duralım;

 

Okullar çocuklarımıza hazır mı?
Yaşam becerileri her yaşa ve her çocuğa göre farklı düzeyde gözlemlenir yani HER ÇOCUK ÖZELDİR. Bu nedenle okul, hem akademik hem sosyo-kültürel ve sportif gelişim programlarıyla, yönetici ve eğitim kadrosuyla bu farklılıklara hitap edecek düzeyde ve yeterlilikte olmalıdır. Okullar kuruldukları lokasyonlardaki farklı aile yapılarını, ailelerin beklentilerini, istek ve taleplerini iyi analiz etmelidir. Ancak bu durum okul, ailelerin tüm isteklerini yerine getirmelidir olgusu ile karıştırılmamalıdır. Çocuğunuzu göndermeyi planladığınız okulun kültürünü, felsefesini ve uygulamaları ile ailenizin profilinin ne ölçüde uyuştuğunu araştırmalısınız.

 

Okul seçimindeki bizi etkileyen en önemli faktör nedir?
Öğretmen… Sadece ilkokuldaki sınıf öğretmeni değil tabiî ki. Okul öncesi kademeden liseye dek uzanan eğitim yolculuğunda çocuğumuza rehberlik edecek tüm yöneticileri ve branş öğretmenleri birinci dereceden önemlidir. Öğretmenlerin teknik anlamda donanım ve yeterliliklere sahip olması önemli ama daha da önemli olan çocuklarla doğru ilişkiyi geliştirebilmesi ve güven bağı kurması gerekmektir. Çocuğunuzu göndermeyi düşündüğünüz okulun öğretmenleriyle tanışmayı atlamayın.

 

Ailelerin okul seçerken yaptığı en büyük hata nedir?
Falanca okul çok meşhurmuş herkes o okula gönderiyor ben de çocuğumu o okula göndermeliyim düşüncesi en büyük hatadır.’’ Öneri alınabilir, deneyimli ailelerden görüş istenebilir. Bu ayrı bir şey ama sadece markası var diye okula girmek hatadır. Sevgili anne ve babalar sistemini araştırıp çocuğunuza en uygun okulu seçmeniz doğru olanıdır ancak yeni kurulmuş okulların eksikliklerini atlamayın. Çocuklarınızın kaybedecek bir günleri dahi yoktur.

 

21. yy becerileri kazandırılıyor mu?  
Hangi becerilerle donanmış birey nitelikli bir yaşam sürdürebilecek, bunu bugünden bilmek çok zor. 21. Yüzyıl becerileri, kodlama, nanoteknoloji gibi bazı teknolojik becerileri işaret ettiği gibi, takımla çalışma, sorumluluk alma, karar verme, medya okuryazarlığı gibi sosyal becerileri de kapsamaktadır. Bu kadar geniş bir yelpazedeki ihtiyaçları karşılamak okullar için zorlayıcı olmaktadır. Çocuklarınız için bu kazanmalarını sağlayacak programları olan okullar doğru okuldur.

OKUL OKUL GİBİDİR. Çocuğunuzun okulunun fiziksel yapısı bulunduğunuz çevre şartlarına göre değişkenlik gösterir. Ama hotelleri andıran okullardan, okuldan çok eğlence merkezine veya piknik alanına benzeyen okullardan uzak durun. Derslikleri, atölyeleri, laboratuvarları ve sosyal yaşam alanları ile sadece okula benzemelidir. 


Sevgili anneler ve babalar;
• Okula başlamadan önceki günlerde çocuğunuzun okul çevresini ve ortamını tanıması için ziyaretler yapabilirsiniz.

• Bu ziyaretlerde sınıfın içi, okul çevresi ve okul içindeki yetişkinler, özellikle de öğretmenleri ile tanışmaya özen gösterin. Okul saatleri içinde bu mümkün değilse, okulun aktif olmadığı zamanları önerin.

• Ne zaman okulun önünden geçseniz, bak burası senin yeni okulun demelisiniz.

• İlk gün ve haftalarda öğretmenlerin çocukların uyumunu sağlamak için ne tür teknikler uyguladığını sorun. Kendi çocuğunuz için öneriler getirin. Nelerden hoşlanır, neleri yapmaktan keyif alır okulunuza anlatın.

• Kendi okula başlama hikâyenizi anlatın. 

• Öğrenme ve beceri geliştirme uzun sürebilir. Okula uyumu hemen beklemeyin. Uyum sağlansa da arada yine problemler olacaktır. Bir şeyler düzgün gittiğinde hep öyle kalacağını düşünmeyin ki hayal kırıklığıyla baş etmeniz daha kolay olsun.

• Okula başlandı ama çocukluk bitmedi! Artık büyüdün okula başladın... ile başlayan cümlelerden uzak durun. Bu cümlelerin ikinci yarısı hep bizim beklentilerimizle dolduruluyor.

• Her gün biraz daha büyüdükleri doğru ama 18 yaşına kadar çocukluk devam ediyor, unutmayın!

Ve son olarak Yerdeki Yıldızlar isimli filmi mutlaka seyredin. 

 
Etiketler: BİZİM, MEMLEKETTE, OXFORD, , VARDI, DA, BİZ, Mİ, OKUMADIK?,
Yorumlar
Haber Yazılımı