Yazı Detayı
23 Mayıs 2020 - Cumartesi 13:48
 
BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ
Halil Şenol HAMARAT
halilsenolhamarat@hotmail.com
 
 

Tarih boyunca ülkeleri büyük ölümlere sebep olan salgınlarda ülkeler birçok kayıplar verdi. 1350 yıllarında Avrupa’ya vuran veba salgını 15.yüzyılda çiçek hastalığı, 1800 yıllarında Sarıhumma salgını ve 1888-1897 yıllarında Afrika Sığır Vebası olduğunu tarihi incelediğimizde görebiliyoruz. 2019 Aralık ayında Çin’in Vuhan şehrinde ilk vaka görüldükten sonra, hızla yayılarak tüm dünyayı tehdit eden korona virüs (COVİD-19) tüm dünyayı esir almıştır.

 

Korona virüs salgını dünya çapında milyonlarca insanın yaşam şeklini önemli ölçüde değiştirmiş ve değişimlerin çoğu da kalıcı olarak tarihe not düşülecektir. 20.yüzyılda tarih olarak bundan sonra korona virüs öncesi ve sonrası olarak ayrılacaktır. Hani bir söz vardır ya ‘’Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak!’’

 

Türkiye bu acımasız pandemi sürecini bugüne kadar her yönüyle dünyaya örnek bir şekilde götürdü. Ancak bir ülkenin başarılı olup olmadığı diğer ülkelerle kıyaslama yaptığımızda ortaya çıkar. Bu gün ise 2019 Aralık ayında Çin’deki ilk vaka sonrası, hemen tedbirleri alıp Çin uçuşlarını kapatması (22 Ocak 2020) ve bazı ülkelere uçuşu yasaklaması, karantina hastaneleri belirlemesi, tanı kiti, ilaç ve koruma ile ilgili malzemeleri depolaması yapılırken dünya devi dediğimiz Amerika ve gelişmiş ülkeler olan Almanya, Fransa, İspanya, İtalya, Belçika ve İngiltere ne yapmış? Bize bir şey olmaz biz gelişmiş ülkeyiz deyip, daha sonra maske kavgasına düşmüşlerdir. İnsanlık  acı çekerken, zulüm çekerken bir afet durumunda hep yaptığımız insani görevimiz; Irk, dil, din bakmadan yukarıdaki ülkelere başta Amerika olmak üzere yardım kolilerini uçakla göndererek dünyaya bir kez daha şunu söylemiştir: Biz bir karış toprak için savaşan millet olarak, afet durumunda barışa, sevgiye, dostluğa el uzatacak kadar büyük bir devletiz. Tabi ki yardımları maddi açıdan çok değerli olmasa da ihtiyaç durumunda o ülkelerin uzay füzeleri bile işe yaramamaktadır.

 

Sağlık konusunda Türkiye ekip ve ekipman, solunum cihazı, yoğun bakım ünitesi, hastane ve yatak olarak yeterli olmasına rağmen daha büyük bir tehlike durumu karşısında tedbiri elden bırakmayayım diyerek İstanbul’un iki yakasına pandemi hastanesi yapımına kısa süre içerisinde başlanmış olup ve bayram sonrası hizmete girecektir. 40 günde bütün dünyaya göstermiş olacağız. Gönül ister ki hiçbir yatağını kullanmayalım.

 

Türkiye bu illet korona virüs pandemisini dünya ile birlikte son bulduktan sonra korona virüs sonrası 20.yüzyıl dönemine daha güçlü olarak dünyada yerini alacaktır. Bu kriz dönemi içerisinde yapılan ekonomik ve sosyal yardımlar belki 85 milyon insanımızı memnun etmemiş olabilir. Şunu inanarak söyleyebilirim ki bu 85 milyon insanımızın her biri kendisi ve ailesinde hastalık taşıyan birisi olduğunda onun bedeli ne olursa olsun devletimizin iyileştirmek için hazır olduğunu biliyordur. Dünyanın ekonomik yönden gelişmiş gözüken ülkelerde tedavisi için 35.000 dolara kadar ücret isterken, ülkemiz dış ülkeden bir hastasını getirmek için ücretsiz özel uçak gönderebilmektedir. 

 

Tabi ki; mal canın yongasıdır.
Birçok işyeri bu süreçte ekonomik sıkıntı yaşamakta ve yaşamaya devam edecektir. Bu sıkıntılar eminim devlet-millet işbirliği içerisinde aşılacak ve daha güzel günleri birlikte göreceğiz. Gözle göremediğimiz virüs tüm dünyayı bir hizaya soktu. Gerektiğinde ülkelerin savaşsız ve barış içinde yaşayabileceğini biliyoruz. Tüm dileğim bu yaşanan kötü günlerin unutulmadan yeni Dünyaya barış ve huzur getirmesidir.

 

BOYNU BÜKÜK RAMAZAN!
Geçtiğimiz Ramazan ayında birisi çıkıp gelecek sene Ramazan’da camiler kapalı, teravih namazı kılınmayacak, 65 yaş üzeri dışarı çıkamayacak, anneniz babanız ve aile etrafı ile birlikte iftar yapamayacaksın, Ramazan sonrasında bayram namazı kılamayacaksın deseydi ‘’ya sen deli misin git başımdan ‘’derdim. Demek ki insan bazen hayal edemeyeceği şeyleri yaşayarak görüyormuş. Bu bayramı böyle geçireceğiz. Boynumuz bükük ve yüreğimiz acılı. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine sabır diliyorum. Hastalarımız biran önce şifa bulur ve Kurban Bayram’ını bayram gibi kutlarız. 

 

Bu vesile ile tüm okuyucularımın mübarek Ramazan Bayram’ını kutlar, sağlık ve huzur içinde nice bayramlar dilerim.

 
Etiketler: BİRLİKTE, , BAŞARACAĞIZ,
Yorumlar
Haber Yazılımı