Yazı Detayı
13 Ekim 2019 - Pazar 13:21
 
BELEDİYE MECLİSİ VE CANLI YAYIN MESELESİ
Filiz EROĞLU
filiz-eroglu@hotmail.com
 
 

Kemalpaşa Belediyesi’nin yeni döneminin Nisan ayında yapılan ilk meclis toplantısında, meclis gündeminde yer alan “Meclis toplantılarının sesli ve görüntülü cihazlar ile kaydedilmesi” maddesine ilave olarak meclisin canlı yayınlanması ibaresi de eklenerek gündeme gelmişti. Cumhuriyet Halk Partisi tarafından şeffaf belediyecilik anlayışı gereği ilgili maddeye eklenmesi teklif edilen “meclisin canlı yayınlaması” konusu daha sonra mecliste oy birliği ile kabul edilerek geçmişti.

 

Maddenin mayıs ayında mecliste kabulünün ardından Ağustos ayı meclisine kadar Kemalpaşa Belediyesi meclis toplantıları canlı olarak yayınlanmadı. Ak Parti ve MHP Grupları bu süreçte canlı yayın yapılmaması konusunu mecliste ara ara dile getirdi. Cevap olarak alt yapıda eksiklikler olduğu, eksiklikler giderilince canlı yayınların yapılacağı söylendi.

 

Canlı yayınlanmayan meclis toplantıları üzerine konuyu, 16 Temmuz tarihinde  www.kemalpasaaktüel.com isimli haber sitemde gündeme getirdim. Haberin ardından Ağustos ve Eylül ayı meclis toplantıları Kemalpaşa Belediyesi’nin sosyal medya sayfaları üzerinden canlı olarak yayınlanarak, Kemalpaşalı vatandaşlara ulaştırıldı. Gelin görün ki son olarak gerçekleştirilen Ekim Ayı meclis toplantılarının 1. ve 2. Oturumları internet üzerinden canlı olarak yayınlanmadı. Kemalpaşa kamuoyu şeffaf bir şekilde bugüne kadar gerçekleştirilen 7 meclis toplantısından sadece ikisini izleyebildi. Bu rakamlara ikinci oturumlar da dâhil değil.

 

07 Ekim Pazartesi günü gerçekleştirilen Ekim meclisine bizzat katılıp takip ettim. Canlı yayın yapılmadığı için meclis görüntüleri ilgili birimden talep ettim. Bir hafta boyunca konu ile ilgili yetkili birimi günde birkaç kez aradım. Mecliste haber değeri taşıdığını düşündüğün bazı maddeleri görüntülü haber yapmak üzere temin etmek istedim.  Bir hafta boyunca ilk meclis görüntüleri teslim edilmedi. Sıcak haber dediğimizi haberlerimizi servis etmekte geç kaldık haliyle. Meclis gündem maddelerini sıkça haber yapmışızdır. Bazıları yazılı bazıları da görüntülüdür. Mecliste, yeri geliyor öyle maddeler oluyor ki yorumsuz ve görüntülü şekilde servis ettiğimizde vatandaşlarımızın izleyerek anlaması daha kolay oluyor. Kemalpaşa Belediyesi’nin canlı yayın yapmaması sebebiyle, vatandaşların şeffaf bir şekilde bilgi almasını sağlamak adına meclisi yorumsuz olarak kamuoyuna sunmaya çalışıyorum.

 

Kemalpaşa halkı beni görünce soruyor. Şu gündem maddesi ne oldu, bu gündem maddesi ne oldu diye. Bende sözlü olarak bilgi vermeye çalışıyorum. Tabii biz haberciyiz, işimizi riske atmamalıyız. Ekim ayının ilk meclisine katıldığım için işimi garanti altına alarak ses kaydı yapmıştım. Şimdi bu kayıttan çözümler yaparak haberleri yapmaya başladım. Yani geçte olsa haberleri paylaşmaya başladım. Görüntülerin tarafımıza ulaşmamasından dolayı yaşanan gecikmelerden dolayı takipçilerimden ve Kemalpaşa halkından özür diliyorum.

 

07 Ekim Pazartesi günü Ekim ayı ilk meclis oturumunun görüntülerinden ümidi kestik. Geldik, 11 Ekim Cuma günü yapılan ikinci meclis toplantısına. Yetkili arkadaşları arıyorum. Meclis görüntülerini verebilir misiniz, haber gireceğim. Dosya çok yüklü daha yapamadık, tekrar arıyorum, çok büyük dosya internet ortamına atamıyoruz. Flaş belleğimiz yok. Ben Belediyeden flaş bellek istemiyorum. Siz yeter ki görüntüleri verin gelir ben alırım. Yan yattı çamura battı olmuyor yani. Neyse bu sefer daha ısrarlı davrandım. Flaş belleği de verdik, ikinci meclisi yüklemişler.

Yani arkadaş bizde bu işi yapıyoruz. Görüntü kalitesinden ses kalitesinden anlıyoruz. Bu nasıl bir görüntü kalitesi bu nasıl bir ses kalitesi. Konuşulanlar doğru düzgün anlaşılmıyor, görüntü desen çamur. Çekimin kalitesini düşürmüşlerde düşürmüşler. Velhasıl canlı yayın yapılmıyor, görüntü yok, görüntü kalitesi de yok. Sanırım, meclisi yayınlamayıp kamuoyuna ulaştırmayayım diye ellerinden geleni yapmışlar. Takdir siz değerli Kemalpaşalıların.

Saygılarımla…

 
Etiketler: BELEDİYE, MECLİSİ, VE, CANLI, YAYIN, MESELESİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı